Jak mi się podoba. Eseje, felietony, listy.

Okładka książki Jak mi się podoba. Eseje, felietony, listy. George Orwell
Okładka książki Jak mi się podoba. Eseje, felietony, listy.
George Orwell Wydawnictwo: Aletheia publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Aletheia
2002-01-01
2002-01-01
83-87045-89-6
Bartłomiej Zborski, Anna Husarska, Marcin Szuster
eseje listy Orwell Anglia XX wiek

W Polsce Orwell kojarzy nam się głównie z "Rokiem 1984", czy "Folwarkiem zwierzęcym" - kanonicznymi przestrogami przed systemem opartym na ucisku. "Jak mi się podoba" to zbiór esejów, listów i recenzji brytyjskiego pisarza, który pozwala naświetlić czytelnikowi logikę jego poglądów, która wpłynęła na uformowanie się właśnie tych dwóch najbardziej znanych dzieł.

Ale to nie wszystko. "Jak mi się podoba" to prawdziwa skarbnica, dla osób poszerzających swoje horyzonty czytelnicze. Teksty pisane są klarownym, bezpośrednim językiem, okraszone orwellowską złośliwością. Z drugiej strony ukazują szacunek jakim pisarz obdarzał współczesnych mu twórców, niezależnie od sporów na tle politycznym jakie z nimi prowadził. A polityki w zbiorze nie mało, podobnie jak orwellowskich wizji przyszłości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, po lekturze okazuje się jednak, iż to nie przemiany polityczne, a społeczne Orwell przewidział najcelniej.

Moją osobistą perełką jest esej "Polityka i język angielski", gdzie Orwell wypunktował (dosłownie) wszystkie przywary współczesnej pisaniny drukowanej na łamach prasy. Nie pozostawia jednak czytelników załamanych. Daje proste wskazówki jak pisać, by formę ponownie podporządkować treści, a nie na odwrót. Będę się starał z całych sił Panie Orwell, polecając jednocześnie tę pozycję podobnym mnie domorosłym grafomanom.

Ale to nie...

• Esej