Jezioro Długiego Słońca

Okładka książki Jezioro Długiego Słońca Gene Wolfe
Okładka książki Jezioro Długiego Słońca
Gene Wolfe Wydawnictwo: Mag Cykl: Księga Długiego Słońca (tom 2) fantasy, science fiction
Księga Długiego Słońca (tom 2)
Lake of the long sun
Mag
1999-01-01
1999-01-01
Michał Wroczyński
kosmos wędrówka kapłan

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Drugi tom cyklu, który mnie wciągnął swoją tajemniczością. Świat nadal pozostaje pewną niewiadomą, ale tym razem wyruszamy gdzieś dalej, poza obręb znanego nam miasta, w którym na pewno nie znajdziemy więcej wskazówek niż do tej pory. Czas rozpocząć podróż.

Specyficzne społeczeństwo oraz dziwne miejsca i sytuacje - to są nadal główne cechy tej serii. Znając już pewne podstawy i realia tego uniwersum, podróż z Jedwabem nad tytułowe Jezioro powinna być lżejsza. Niestety nie jest. Zaskakują nas coraz to nowe dziwy i kolejne zabiegi językowe, a momentami, w odróżnieniu od pierwszego tomu, po prostu nuży.

Dopiero zakończenie otwiera przed nami pewien aspekt (którego to można się było częściowo domyślać),dzięki czemu nie zostajemy z niczym - nareszcie! Ta część odkrywa przed czytelnikiem kilka subtelnych rozwiązań pewnych problemów i nurtujących pytań, które pojawiały się wcześniej, jednak dalej panuje tu aura tajemniczości. Autor prawdopodobnie celowo porcjuje nam dostarczane wrażenia.

Na pewno trzeba wczuć się w tę historię, analizować ją i zwracać uwagę na ukryte szczegóły. Kilka razy wracałem o kilka stron, żeby ponownie przeanalizować sytuację i wyłapać jakiś przeoczony element. Co więcej, drugą część czytałem długi czas po pierwszej i nie miałem wyjścia, jak ponownie przekartkować końcowe rozdziały pierwszego tomu, żeby móc dalej zagłębiać się w to uniwersum. Dla porównania, podobnie długi odstęp czasu miałem pomiędzy "Hyperionem" i jego "Upadkiem...", a takiego problemu nie napotkałem i płynnie przeszedłem do drugiej części.

Kończąc, frajda z rozszyfrowywania zagadki jest bardzo satysfakcjonująca, dlatego przeczytanie kolejnej części cyklu jest kwestią czasu.

Cały cykl opisuje bardzo ciekawy świat, autor naprawdę się napracował i wszystko drobiazgowo przemyślał, fabuła nie jest liniowa i potrafi zaskoczyć. Niestety pomimo tych zalet książka niespecjalnie mnie wciągnęła, czytałam nie do końca przejmując się losami bohaterów i nie identyfikując się z żadnym z nich.
Pierwszy tom był nieco ciekawszy, ale również nie pochłonął mnie tak bym nie mogła się oderwać od lektury. Może wynika to z tego, że nie przeczytałam wcześniej innych książek z tego uniwersum.
Często sztampowe i mało oryginalne książki są o wiele bardziej wciągające, wiem że jest to subiektywne odczucie i dlatego czasem mam problem z oceną. Biorąc pod uwagę oryginalność i warsztat autora powinnam postawić 8 gwiazdek, biorąc pod uwagę moją przyjemność z lektury (a od książek oczekuję przede wszystkim wchłonięcia i zupełnego oderwania od codzienności) - 5 gwiazdek. Stawiam 6, bo pierwszy, nieco ciekawszy tom oceniłam na 7. Podsumowując: jednak polecam przeczytać ze względu na wyjątkowość przedstawionego świata.

Pierwszy tom był nieco ciekawszy, ale również nie pochłonął mnie...

• Science Fiction
  • Sci-fi