Młody prawnik

Okładka książki Młody prawnik John Grisham
Okładka książki Młody prawnik
John Grisham Wydawnictwo: Amber Cykl: Theodore Boone (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Theodore Boone (tom 1)

odejmuję gwiazdkę w ocenie
:P

Lektura dla młodzieży

Lektura dla młodzieży

Łatwo i szybko się czyta. Jeśli jest to pozycja dla młodszych czytelników - można wybaczyć brak rozwinięcia niektórych elementów fabuły, słabe i rozczarowywujące zakończenie i ogólną "lekkość". Chyba najsłabsza pozycja Grishama, jaką czytałem.

Lekka pozycja, cieniutka książeczka, bez porywów ani wartkiej akcji. Można przeczytać. Dobra dla zainteresowanych prawem. Ale zabrakło mi rozwinięcia wątków które były poruszane w książce. Oczekiwałam więcej fragmentów o przyjaciółce Theo, o kolegach którym pomagał, co prawda to wątki poboczne, ale i tak fabuła wydaje się niedokończona.

Książeczka do przeczytanie w 2 wieczory.
Na pewno jest to pouczająca lektura na temat działania prawa w Ameryce, ale nie tylko - zasady w demokratycznym świecie są podobne.
Bardzo prosta i lekko napisana, pewnie żeby młodszy czytelnik, po 20 stronach ją nie odłożył.
Na koniec mały zawód, bo tocząca się sprawa nie została zakończona, ale opowieść była, o młodym pasjonacie prawa.

Książeczka do przeczytanie w 2 wieczory.

Zawadiacko napisana powieść o młodzieńcu, który dzięki własnemu zaangażowaniu oraz rodzicom prawnikom staje się chłopcem o dużej wiedzy prawniczej, który natrafia pewnego dnia na sprawę, która przerasta jego możliwości, a może to skutkować, że proces, który się toczy nie będzie sprawiedliwe rozstrzygnięty. Pełna tajemnic oraz pobocznych wątków powieść zabiera nas w świat prawniczy w trochę innej formie niż dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do twórczości pana Grishama. Dobre to jest, przystępne, miejscami śmieszne, ale poważne. Bardzo dobrze się to czyta, bohater daje nam mnóstwo zabawy i jest dosyć wiarygodny. Polecam, kawał dobrej zabawy.

Bardzo fajna książka młodzieżowa. Z pewnością będę namawiał 12-letniego syna aby sięgnął po "dorosłego" autora w tej właśnie pozycji. Dla miłośników mocnych wrażeń raczej jednak nieodpowiednia.

Chyba najsłabsza książka w wykonaniu Grishama, nawet mam wątpliwości, czy aby na pewno została napisana przez Grishama...

Lekka i łatwa lektura, w zasadzie nawet nie powieść, a raczej obszerne opowiadanie. Grisham jak zawsze w gawędziarskim stylu pokazuje świat prawników. Niby wszystko fajnie, objętość niewielka, zanim dobrze się wczytałam, był już koniec. Dlatego też brakowało mi jakiejś głębi, książka sprawiała wrażenie jednowymiarowej, brakowało drugiego planu. Myślę, że to bardzo dobra powieść dla nastoletnich czytelników, dla dorosłych trochę zbyt prosta.

Powieść adresowana do młodzieży, ale za to dobra powieść. Nie tylko pouczająca, ale też przede wszystkim ciekawa. Akcja przebiega sprawnie i jest w stanie wciągnąć nawet dorosłego czytelnika, a co dopiero nastolatka.

A opowiada o nastoletnim synu małżeństwa prawników, którego bardzo interesuje prawo, rozprawy sądowe i zawiłości procesów. Marzy o tym że pewnego dnia sam stanie przed ławą przysięgłych i poprowadzi głośny proces. Ponieważ obraca się głównie w środowisku prawniczym, zna podstawy prawa i często doradza swoim przyjaciołom w drobnych kłopotach. Wszyscy pracownicy wymiaru sprawiedliwości znają też jego, który od najmłodszych lat kręci się w pobliżu sądu. Może on więc liczyć na drobne uprzejmości ze strony całej rzeszy prawników, dla których jest on „naszym dzieciakiem”, nie wyłączając z tego grona sędziego, który traktuje go jak kolegę.

I nagle pewne wydarzenie sprawia, że głośny proces sądowy przestaje być cudzą sprawą, która go w żadnym stopniu nie dotyczy. Nagle na barki chłopca los wkłada brzemię, którego nie potrafi on udźwignąć.

Książka bardzo potrzebna. Nie tylko w nienachalny sposób zaznajamia młodych czytelników z podstawami prawa, ale przede wszystkim ciekawie opowiada historię pewnego przestępstwa i jego następstw. Godna polecenia również dla starszych czytelników.

• John Grisham
  • 2011