Naciągacze

2005-09-01
2005-09-01
8373592083
Piotr Jankowski

Choć nie mam w zwyczaju oceniać książek po okładce, tym razem zrobiłam wyjątek. Zobaczyłam Nicolasa Cage'a a pierwsza myśl, która zaświtała w mojej głowie była mniej więcej taka: "Muszę to przeczytać. Jeżeli w filmie na podstawie tej książki gra NICOLAS CAGE, na pewno jest świetna". Wypożyczyłam, przeczytałam... i co? Nie myliłam się! Bo tej książki się nie czyta, przez nią się płynie. Naprawdę trudno się oderwać.
No ale skoro już ją przeczytałam, oceniłam 10/10, z czystym sumieniem mogę siąść przed laptopem i odpalić... "Naciągaczy" ;)

Fajna, krótka rzecz, napisana trochę jak scenariusz filmowy, bez większego budowania świata przedstawionego czy wczuwania się w postacie. Zakończenie jest faktycznie dobre, ale jako że po przeczytaniu okładki wiedziałem, że na końcu będzie jakiś twist, to zorientawałem się po 80 stronach o co chodzi i przyjemność trochę spadła. Może gdybym nie wiedział, że ma być super zaskakująco to nic bym nie podejrzewał i faktycznie by było :). Ale wciąż warte polecenia, film też na pewno zobaczę.

Na początku chciałam zaznaczyć, że nigdy nie widziałam ekranizacji. Ale po przeczytaniu powieści zamierzam obejrzeć. Zaznaczam to po to, aby podkreślić, że zakończenie było dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Zaczęłam od końca, ale niech tak będzie. Najbardziej podobały mi się właśnie zaskakujące ostatnie strony, motyw przekrętów i kreacja głównego bohatera. Powieść bardzo krótka, ciekawa, wciągająca, można usiąść w fotelu wieczorem i nie wstać dopóki się nie skończy. Polecam, powieść bardzo ciekawa, zajmująca i satysfakcjonująca.

Warto przeczytać choćby po to, żeby poznać różne sztuczki oszustów. Niektóre z nich zobaczyć można w Polsce na ulicach lub bazarach. Być może nie padniemy ofiarą którejś z nich po zapoznaniu się z treścią tej książki. Lektura łatwa i przyjemna, czyta się szybko.

Zacznę nietypowo, któż z nas nie widział filmu Naciągacze z Nicholasem Cagem w głównej roli? (http://www.filmweb.pl/Naciagacze) Tak, tak, film powstał na podstawie wydanej książki przez Pana Garcia. Zwracając uwagę na oceny w serwisach, książka cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż film. Książkę przeczytało ok. 80 osób(na tym serwisie),a film obejrzało ok 30 000 tys. Ludzi (serwis filmweb). Czyżby film, który został wyreżyserowany genialnie, nie przyciągnął szerszej grupy ludzi do przeczytania tej książki? Jestem ogromnie zdziwiona, gdyż rzadko sięgam po jakiekolwiek książki z innego gatunku niż fantastyka, ale któż przeszedłby obojętnie obok książki którą sprzedawali po 2.99? No właśnie, ja też nie.

Książka ta zaciągnie Cię w świat oszustw i to tak dobrych przekrętów, że sama zaczynam się zastanawiać nad tym, czy naprawdę wszędzie gdzie nie pójdziemy, ktoś chce nas oskubać z pieniędzy? Sztuczki karciane, zaliczkowe, a nawet i grube przekręty długoterminowe. Najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać: Czy jesteś odporny na taki „łatwy zarobek”?

Życie Roya, który ma depresję, zbyt często zwraca uwagę na detale, jak i najważniejsze, posiada nerwicę natręctw. Człowiek niestabilny emocjonalnie, nie potrafiący poradzić sobie z samym sobą, trafia do psychiatry wbrew swojej woli, tylko i wyłącznie po tabletki. Pobudzony, niecierpliwy i małomówny mężczyzna, po krótkim czasie otwiera się przed lekarzem. Przecież w końcu to nic złego, cała sprawa szybko się toczy, rozmowy krążą wokół tematu jego byłej żony, ich braku kontaktu. Jakże wielkie jest jego zdziwienie gdy lekarz oznajmia mu, że on, mężczyzna który ledwie umie się zająć samym sobą, ma córkę i to już nastolatkę.

Panu Ericowi bardzo udała się ta książka. Gdybym nie obejrzała filmu, czytałabym ją jeszcze z większym zapartym tchem, ponieważ nie spodziewałabym się wielu rzeczy. Pomimo tych spojlerów, które już miałam w głowie, w niczym mi one nie popsuły ogólnego wrażenia na temat tej książki, bo taką książkę warto przeczytać, zdecydowanie. Czyta się ją na jednym wydechu, powoduje nie raz uśmiech na twarzy, doprowadza do tego, że człowiek zastanawia się nad wszystkimi przekrętami, które zapewne każdy z Was kiedyś widział. Sama spotkałam się z kilkoma, dzięki tej książce, dodatkowo utwierdziłam się w przekonaniu, nigdy nie warto się zakładać z nieznanym człowiekiem, okantuje Cię na kasę i będziesz tego żałował.

Wciągająca fabuła, przeczytałam ją jednym tchem! Lubię takie historie o przekrętach. Jestem zadowolona z zakończenia (choć bardzo smutno mi, że tak potraktowano Roy'a),bo myślałam, że znowu będzie nudne, szczęśliwe zakończenie, a tu niespodzianka!
Polecam ;-)

Polecam ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie pozycja lekka i przyjemna, ale z zaskakującym zakończeniem. Polecam

łatwa, lekka i przyjemna.. dobra rozrywka na wieczór

łatwa, lekka i przyjemna.. dobra rozrywka na wieczór

Krótka, zwarta, przyjemna powieść. W sam raz na raz. Jeśli komuś podobał się film, to polecam.

Nawet fajniejsza, niż się zapowiadała:) Zakończenie świetne:)

Nawet fajniejsza, niż się zapowiadała:) Zakończenie świetne:)

• Przeczytane w 2018
  • Kryminał