Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny

Okładka książki Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny Antoine de Saint-Exupéry
Okładka książki Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny
Antoine de Saint-Exupéry Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] literatura piękna
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
Vol de nuit. Terre des hommes. Pilote de guerre
Wydawnictwo Literackie
1974-01-01
1971-01-01
Wiera Bieńkowska, Maria Czapska, Stanisław Stempowski, Zbigniew Bieńkowski, Anna Cierniakówna
literatura francuska druga wojna światowa

O pasji latania i żywiole wojny. O ludzkich charakterach w godzinie próby. Wreszcie o cudzie awiacji. Piękny język i bardzo wciągająca historia. Gorąco polecam.

Nocny lot wybitna.
Ziemia planeta ludzi słabiej.
Pilot wojenny - arcydzieło. Wartość historyczna, literacka i filozoficzna nie do podważenia.
Mały Książę jest przy tych dziełach faktycznie mały.

Nocny lot wybitna.
Ziemia planeta ludzi słabiej.
Mały Książę jest przy tych dziełach faktycznie mały.

Przeczytana, na półce:)

Przeczytana, na półce:)

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć w tym samym kierunku"

Mimo zakończenia "pilota wojennego", w którym autor popada w zawiłą filozofię obrony Człowieka w człowieku przed jednostką i masą (tak, wiem, że to zakręcone),całość broni się nieźle. Praca pilotów cywilnych z lat 20 i 30, pionierów lotnictwa, pełna niebezpieczeństw oraz samobójcze loty zwiadowcze nad terytorium wroga w momencie klęski Francji w II wojnie światowej są okazją do przemyśleń na temat kondycji człowieka, cywilizacji i ludzkiej egzystencji. Nadal da się zjeść.

Czad.

Gościu żyje. Niebezpiecznie. Wdzięcznie. Pięknie.
Taki egzystencjalizm bez zapotrzebowania na jad. Mniam.

Czad.

Gościu żyje. Niebezpiecznie. Wdzięcznie. Pięknie.
Taki egzystencjalizm bez zapotrzebowania na jad. Mniam.

Najważniejsze: jest to całkiem inna twórczość niż "Mały książę".
Autor w malowniczy sposób opisuje pilotowanie samolotem w latach 30'-40' ubiegłego wieku, a co za tym idzie liczne niebezpieczeństwa, gdyż lotnictwo było wtedy na etapie raczkowania. Każdy lot może być ostatnim. Zostawia się młodziutką żonę, dzieci, przyjaciół i nie wiadomo czy się wróci, ale pilot nie potrafi inaczej. Życie bez latania nie ma sensu. Autor w czasie lotu zastanawia się nad miejscem człowieka w świecie. Pomimo postępującej globalizacji, komunikacji itd. nie odnajdujemy się, nie mamy domu, celu, nic po nas nie zostanie.
Książkę pomimo takich refleksji czyta się dość szybko. Najciekawsze są sceny walki o życie w sercu pustyni czy też w Andach. Piloci nie mają żadnych szans na przeżycie, jednak wspomnienia bliskich dają im siłę by iść resztkami sił, szukając pomocy. Mierząc się z beznadziejną sytuacją poznają czym jest człowieczeństwo, po czym wszystko kończy się szczęśliwie a oni nadal pchają się do samolotów.
Podsumowując odbytu mi nie urwała, ale dałam za nią 5 zł i nie żałuję. To trzeba przeczytać

Najważniejsze: jest to całkiem inna twórczość niż "Mały książę".

"Nocny lot" i "Ziemia, planeta ludzi" stanowią piękny opis latania, emocji związanych z pilotowaniem, są w pewien sposób manifestem pilotów - pionierów, Saint-Exupery jest pierwszym autorem, który tak czule opisuje latanie, ale któż inny byłby w stanie tego dokonać jeśli nie pilot?
Cechą wspólną "Ziemi..." i "Pilota wojennego" jest fenomenalny opis przeżyć w momencie pogodzenia się z nadchodzącą niechybnie śmiercią.
Z trójki powieści to jednak "Pilot wojenny" wywarł na mnie największe wrażenie. Pokazuje w zupełnie inny sposób, oczami Francuza, oczami patrioty wojnę o Francję 1940 roku, dzięki Sain-Exuperemu spojrzałem inaczej na sytuację i działania Francji w tamtym okresie, spojrzałem inaczej na samych Francuzów, spojrzałem inaczej na francuskich żołnierzy. Autor wieńczy tę powieść bardzo głęboką refleksją nad Człowiekiem i cywilizacją, dziwię się, że nie został za to zaliczony do grona wybitnych francuskich myślicieli - filozofów XX wieku, kojarzony jest jedynie z nieco infantylnym Małym Księciem, a szkoda, bo te trzy powieści znacznie lepiej pokazują kunszt i wielkość autora.

Dzięki temu autorowi poznałem,czym tak naprawdę jest życie,,pomaga uzmysłowić jak kruche jest nasze życie.

Najbardziej podobała mi się historia samego Antoine na pustyni. Można odzyskać wiarę w ludzi :) Polecam.

• Literatura piękna
  • Współczesna
  • Literatura
  • Wojenne
  • Literatura piękna

Antoine de Saint-Exupéry Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny Zobacz więcej