Dżuma Alberta Camus

Ilona Kulik Wydawnictwo: Literat językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Literat
2010-01-01

Cottard najbardziej zapamiętana przeze mnie "kotara". Tarrou, popłakałam się gdy umierał. Książka o ciężkim temacie, wybuch dżumy, zamknięcie miasta, oddzielenie od bliskich, śmierć wielu ludzi.
Ocena książki, ciężko oceniać opisaną krzywdę ludzi, choć w Oranie nie miała naprawdę miejsca dżuma. Jednak czytanie tego wciąga, ocena idzie w górę, za długie opisy czegoś co nie jest związane z epidemią, ocena w dół. Ocena ogólna dla mnie jest też zaniżona przez ojca Paneloux'a i jego opinii o dżumie na samym początku. Wiara, że Bóg zsyła to zło i mają ludzie poddać się woli Boga? Bóg też zostawi tych przy życiu, którzy uwierzyli w niego? Uwaga, lekarz nie wierzy w cuda, lekarz leczy i walczy z dżumą. Owszem wiara wiarą, możesz się modlić, ale praca lekarza jest potrzebna dla twojego "cudu", Bóg nie da gotowego rozwiązania, nie na tym polega wiara w niego. Nie licz w każdej sytuacji na prezent od niego. Cieszę się, że po zobaczeniu na własne oczy chorego zmienił swoje zdanie, ale pierwsze wrażenie pozostało.

"Zbyt długo przebywałem w szpitalach, by sympatyzować z ideą kolektywnej kary. Ale Pan wie, że chrześcijanie czasem tak mówią, myśląc inaczej. Są lepsi, niż się wydają."
doktor Rieux

doktor Rieux

Bardzo podnosząca na duchu - bo mimo że realistyczna i ukazująca cierpienie, to jednocześnie z pozytywnym przesłaniem. "W ludziach jest więcej rzeczy, które zasługują na podziw niż na pogardę" - dla tego morału warto przeczytać.

Wydawało mi się, że dobrze pamiętam Dżumę ze szkoły średniej. Natrafiłam na nowe wydanie buszując po księgarni i skusiłam się na kupno tej niezbyt grubej książki. Co za uczta! Ponowna lektura po latach przerosła wszelkie moje oczekiwania. Doskonała narracja, piękny język, obfitująca w dramatyczne zdarzenia fabuła i urzekające tło zmęczonego upałem miasta. Cudowna opowieść o ludziach, którzy odnajdują w sobie siłę jakiej się po sobie nie spodziewali. Lektura Dżumy zachęciła mnie do sięgnięcia po inne książki autora.

Temat powieści przeraża, bo z epidemią nie ma żartów. Mimo to garstka ludzi podejmuje walkę z chorobą, walkę ze swoim strachem w imię ratowania człowieczeństwa, ludzkości.
Interesujące jest to, jak zachowują się mieszkańcy tego algierskiego miasta odciętego od świata, izolowanego ze względu na dżumę. Najpierw rzucają się w wir zabawy, próbują zapomnieć o ryzyku, nacieszyć się życiem, umawiają się w kawiarniach i chodzą do teatru. Potem choroba zaczyna dotykać niemal każdą z rodzin, ludzie popadają w rozpacz, inni próbują walczyć, z niektórych wychodzą złe instynkty. Po ustaniu epidemii mieszkańcy miasta to już zupełnie inni ludzie.
Warto przeczytać i zrozumieć, co bezpośrednie zagrożenie, śmierć ukochanych może zrobić z człowiekiem. Oby ludzkości nigdy więcej nie dziesiątkowały tak straszne choroby.

Szczury - potęga i postawa

Szczury - potęga i postawa

Wśród lektur szkolnych - warto przeczytać.

Wśród lektur szkolnych - warto przeczytać.

Prosta historia o zadżumionym mieście poruszająca ważne problemy etyczne

Prosta historia o zadżumionym mieście poruszająca ważne problemy etyczne

• Lektury
  • Posiadam (książki - dom)
  • Językoznawstwo, nauka o literaturze
  • Lektury szkolne