Romain Rolland Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Powieści klasyka
2007-01-23
Franciszek Mirandola
Klasyka Powieści
Burgundia nagroda Nobla

Ach, ci Francuzi. Były momenty, że sama miałam ochotę napić się wina, tylko w czasach pandemii brakuje towarzystwa. A niewątpliwie łatwiej i przyjemniej przechodzić kryzysy mając u boku odpowiednich ludzi. Colas Breugnon to jakby przykład zastosowania się do rad Dale'a Carnegie.

Tak jak ktoś niżej skomentował: trzeba mieć cierpliwość do takiej formy. Początkowo wciągnęłam się w świat przedstawiony w tej książce, z czasem jednak poczułam znużenie i no, cóż, nie dokończyłam jej. Niemniej uważam, że warto przeczytać choć kilka-kilkanaście stron.

Francuska powieść, na którą parę miesięcy temu chciała przeczytać moja serdeczna przyjaciółka. Własny egzemplarz, który zdobyłem w urokliwym warszawskim antykwariacie, mnie zaciekawił. To piękne wydanie z PIW-u. Takie, które dziś jest rzadko spotkane wśród nowo wydawanych pozycji książkowych. Książka o pięknej treści, Colas jest bohaterem, który mimo przeciwności losu, nie...

Cudownie soczysta uczta!

Boże, w końcu ją skończyłam! Znaczy... dosyć fajna sielanka, ale trzeba mieć cierpliwość do tej formy. Polecam lubującym się w tym gatunku, ale nie polecam zwolennikom wartkiej akcji.

Lekko napisana, z dowcipem i dużym dystansem. Afirmacja radości życia, ale też poczciwości, prostoty, normalności. To czego mi zabrakło to lepsza warstwa fabularna.

W skrócie - można się uśmiać :D Styl bohatera przypomina mi nieco Tewjego Mleczarza ze "Skrzypka na dachu". Jeśli odpowiada Ci ten sposób opisu rzeczywistości - polecam pochłonąć treść tej przemiłej lekturki

Rewelacja.
Jedna z tych książek, o których choć słyszeć trzeba. Nie napiszę, że trzeba przeczytać, daleko mi od zapędów dyktatorskich. Niemniej szczerze i bardzo gorąco polecam przeczytać o roku życia Nicolasa Breugnon, sybaryty, sowizdrzała i wiecznego wesołka, który gdy trzeba, potrafi wiele a nawet więcej.
W książce znalazłem jedną z najpiękniej napisanych pochwał...

Afirmacja urody życia. Lekkość, dowcip i przede wszystkim dystans. Bohater cieszy się życiem i ma wszystko gdzieś... Gdyby tak można było w realnym życiu! Zapomniałam umieścić ją w przeczytanych a przecież to jedna z moich ulubionych książek! Wprawdzie czytałam ją dawno temu, ale może jeszcze do niej wrócę...

Gdyby Lukrecjusz był współczesnym Francuzem i pisał prozę, napisałby "Colas Breugnon". Polecam miłośnikom dobrych powieści oraz tym, którzy mylą epikureizm z hedonizmem.PS Polecam również tym wszystkim, którzy kochają życie, chociaż potrafi nam nieźle dać w kość.

Dyskusje

• Klasyka