Uwaga

literatura piękna
Władysław Minkiewicz
Nike
Alberto Moravia

Moravia pisze o pisaniu - "Uwaga" to autoteliczna powieść, która zdaje się polemizować z Barthes'owską hyfologią, czy śmiercią autora. Dzieło jest niezwykle wielowymiarowe, pokazując świat obłudny, zbudowany z kłamstw i wzniesionych naprędce fasad. Czy jednak fasady te nie mogą zostać uznane za rzeczywistość? Czy do rzeczywistości nie należą również sny, efemeryczne emocje,...

Nie jestem w stanie zrozumieć tak niskiej oceny powieści na portalu. Może wynika ona z faktu, że lektura pięciuset stron sprawia w dzisiejszych czasach wielu czytelnikom poważne problemy?
Narrator "Uwagi" przystępuje do napisania dziennika, żeby skonstruować na jego podstawie powieść. I oto dostajemy do ręki ów dziennik. Zauważmy, że jako realni czytelnicy, nie należymy do...

Mężczyzna z aspiracjami na pisarza, który przez ponad połowę książki nie robi nic innego tylko poddaje się nużącym rozważaniom na temat swojego dzieła.
Kobieta, która prowadzi dom publiczny i zmusiła swoją 14-letnią córkę do uprawiania nierządu.
Dziewczyna, która po traumatycznych doświadczeniach z przeszłości żyje w wyimaginowanej rzeczywistości.
Górnolotne frazesy...

• Literatura piękna