Biała góra

Okładka książki Biała góra Adam Skoczylas
Okładka książki Biała góra
Adam Skoczylas Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
414 str. 6 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Naokoło Świata
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1965-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
414
Czas czytania
6 godz. 54 min.
Język:
polski
Tagi:
alpinizm wspinaczka Himalaje
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
272
108

Na półkach: , , ,

Relacja ze zdobycia Dhaulagiri, majestatycznego himalajskiego szczytu górującego nad najgłębszym kanionem świata, doliną rzeki Kali Gandaki w Nepalu. W zorganizowanej przez Szwajcarów wyprawie wzięło udział także dwóch Polaków. Oprócz Autora był tam lekarz wyprawy, Pan Jerzy Hajdukiewicz. Niestety, nie udało im się stanąć na szczycie, jednak walnie przyczynili się do tego, że kolejny himalajski gigant uległ ludzkiej wytrwałości i determinacji. Dodajmy, że była to pierwsza powojenna wyprawa Polaków w najwyższe góry świata. Na kilkanaście lat przed zaliczeniem się naszych wspinaczy do światowej elity himalaistycznej.
Podsumowując, jest to jedna z tych książek o tematyce górskiej, które poruszają wyobraźnię i na długo zapadają w pamięci. W mojej opinii świetnie się uzupełnia z "Dhaulagiri zdobyty" autorstwa wspomnianego powyżej drugiego z Polaków.

Relacja ze zdobycia Dhaulagiri, majestatycznego himalajskiego szczytu górującego nad najgłębszym kanionem świata, doliną rzeki Kali Gandaki w Nepalu. W zorganizowanej przez Szwajcarów wyprawie wzięło udział także dwóch Polaków. Oprócz Autora był tam lekarz wyprawy, Pan Jerzy Hajdukiewicz. Niestety, nie udało im się stanąć na szczycie, jednak walnie przyczynili się do tego,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
226
11

Na półkach: ,

Książka dobrze napisana. Widoczne jest że autor chciał oddać wierny obraz całej wyprawy, oprócz swoich przytacza również innych członków grupy wspomnienia. Opisy krajobrazu malownicze. Muszę wspomnieć że momentami książka trzymała w napięciu. Dobra pozycja w literaturze górskiej.
"...z fioletowymi dolinami, ponad które sterczały rzędy cudownie gasnących szczytów ... wszystkie one czekają jeszcze na swoich zdobywców, nawet ten najmniejszy tam w Tybecie, i jak co roku będą przyjeżdżać Szwajcarzy, Rosjanie, Amerykanie, Francuzi, Niemcy, Chińczycy, i jak tych dziewiczych szczytów będzie z roku na rok ubywało, ale - mówiłem sobie - zanim podda się ostatni, przyjedzie tu pewnie ktoś z Polski i jeszcze nam coś ładnego zdobędzie". Patrząc teraz z perspektywy czasu są to prorocze słowa autora, który nawet nie odważył się marzyć o wspaniałych wyczynach jakie dokonywali Polscy w swoim złotym czasie. Jedynie wielka szkoda że autor nie doczekał tego momentu.

Książka dobrze napisana. Widoczne jest że autor chciał oddać wierny obraz całej wyprawy, oprócz swoich przytacza również innych członków grupy wspomnienia. Opisy krajobrazu malownicze. Muszę wspomnieć że momentami książka trzymała w napięciu. Dobra pozycja w literaturze górskiej.
"...z fioletowymi dolinami, ponad które sterczały rzędy cudownie gasnących szczytów ......

więcej Pokaż mimo to

avatar
501
135

Na półkach: , , ,

Kiedy czyta się dużo literatury górskiej, łatwo o znużenie. Większość wspinaczy nie potrafi przelać na papier emocji towarzyszących eksploracji gór wysokich, ich opowieści są bezbarwne, przypominają bardziej sprawozdania niż zajmujące relacje. Żadnej z tych wad nie odnajdziemy w pisarstwie Skoczylasa. Jego Biała Góra to kawał dobrej literatury, kipiącej od celnych obserwacji i znakomicie oddanych nastrojów, skrzącej się humorem i dowcipem, ze świetnie zarysowanymi postaciami. To pisanie obrazowe, sugestywne, bardzo wciągające, w którym odnajdziemy niezwykły klimat – połączenie piękna Himalajów z trudem górskiego życia i niezwykłymi ludźmi uczestniczącymi w wyprawie.

więcej: http://gory-lektury.blogspot.com/2015/02/w-gorach-najatwiej-jest-isc-w-gore.html

Kiedy czyta się dużo literatury górskiej, łatwo o znużenie. Większość wspinaczy nie potrafi przelać na papier emocji towarzyszących eksploracji gór wysokich, ich opowieści są bezbarwne, przypominają bardziej sprawozdania niż zajmujące relacje. Żadnej z tych wad nie odnajdziemy w pisarstwie Skoczylasa. Jego Biała Góra to kawał dobrej literatury, kipiącej od celnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    95
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    19
  • Górskie
    5
  • Literatura górska
    4
  • Góry
    2
  • Naokoło Świata
    2
  • Góry i wspinaczka
    2
  • Ulubione
    2
  • Górsko/na szlaku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biała góra


Podobne książki

Przeczytaj także