Każdemu jego Everest

reportaż
Bezdroża
2019-11-05
1999-01-01
literatura polska reportaż podróż alpinizm wspinaczka Himalaje góry Everest Mount Everest himalaizm literatura górska

Okładka książki Fitz Roy Wiesław Burzyński, Mirosław Falco-Dąsal, Michał Kochańczyk, Piotr Lutyński
Fitz Roy Wiesław Burzyński,&...

Mimo, że uwielbiam tematykę górską, czytałam tę książkę prawie rok. Odkładałam ją co jakiś czas, bo zwyczajnie mnie męczyła. Treści związane z życiem w bazie, wspinaczką, ogólnie z górami były bardzo fajne. Gorzej niestety z całą resztą. Ta książka to pamiętnik, mam wrażenie żywy tekst wklepany z zeszytu do worda i oddany do druku. Z jednej strony okej, ale z drugiej... Te wszystkie wcinki, komentarze, potok myśli, zamiana imion na przezwiska czy określenia związane z osobami... zwyczajnie się czasem gubiłam i to mnie zniechęcało. Podobał mi się strasznie opis surowego życia wspinacza, takie "dzień po dniu w górach". Można było poczuć klimat, trud, dosłownie być w tych wszystkich miejscach. Może więc te wszystkie osobiste wtręty były potrzebne, ponieważ dzięki nim opis był autentyczny, może niepotrzebnie się irytowałam i powinnam się skupić na tym co fajne, co niepowtarzalne.... Tak czy inaczej książkę przeczytałam i nie żałuję czasu, który jej poświęciłam, bo jest to niezłe kompendium wiedzy i zbiór smaczków związanych ze wspinaczką wysokogórską.

Czytam wszystko co dotyczy himalaizmu. Spodziewałem się biografii a tu dziennik.. No dobra panie Falco czas na lekturę. Nie jest to lektura którą pochłaniałem. Mozolnie jak wspinacz wchodziłem na kolejne karki. Co mi przeszkadzało? Styl pisania pana Dąsala. Te wszystkie "Bywaj Krzysku czy i dobrze i na zdrowie... Na szczęście im dalej w książkę tym było lepiej.
Podobało mi się że himalaista bez lukru pokazuje jakie były relacje wśród wspinaczy na kolejnych wyprawach. Na koniec zrobiło mi się dosyć smutno bo wiedziałem o tragedii. Mimo wszystko polecam dla wielbicieli tematyki wysokogórskich wypraw.

Podobało mi...

Może to ten czas,gdy tak dużo się dzieje i dawka informacji jaką przyjmuję jest zdecydowanie większa niż możliwości mojej głowy.
A może to zaburzenie mojego wyobrażenia o wysokich górach i wyprawach.
Przyzwyczaiłam się do książek akcji.
Umówili się.
Załatwili kasę.
Pozwolenia.
Pojechali.
Weszli.
Zeszli.
Było trudno.
Zapiski Falco są nieco inne.
To opowieść o codzienności.
Dylematach przebywania że sobą. Partnerstwie.
Konfliktach. Odpowiedzialności.
Ja się zmęczyłam. Ale warto było.

A może to zaburzenie mojego wyobrażenia o wysokich górach i wyprawach.
Przyzwyczaiłam się do książek akcji.
Umówili się.
Załatwili kasę.
Pozwolenia.
Pojechali.
Weszli.
Zeszli.
Było trudno.
Zapiski Falco są nieco inne.
To opowieść o...

Smutna to książka. Z każdą stroną czytelnik ma świadomość, że zbliża się nie tylko do końca opisywanych górskich wypraw, ale także do dnia wypadku, w którym zginął autor. A polubić go bardzo łatwo, dziennik bowiem jest nad wyraz szczery. Są tu problemy, które literatura górska zwykle pomija- utarczki wewnątrz wypraw, budowanie strategii kosztem innym wspinaczy, aby być w zespole atakującym szczyt. W jaki sposób zachować jak najwięcej sił, aby mieć szansę na atak po 3 miesiącach koczowania pod górą? Jak się budują zespoły wspinaczy?To wszystko jest w tej książce. Dodatkowego smaczku dodaje charakterystyka osób młodego Wielickiego oraz Hajzera. Ciekawe jednak, że do tego nad wyraz szczerego dziennika również wdarła się forma autocenzury. Z perspektywy czasu jest wiadome, że podczas wyprawy na Broad Peak, koledzy Berbeki wiedzieli że wspinacz nie zdobył szczytu i wszedł tylko na Rocky Summit. Musiał wiedzieć o tym także Falco. I podobnie jak inni również on milczal na ten temat. Nie ma w jego dziennikach dokładnego opisu tej sytuacji oraz wyjaśnienia dlaczego do mediów przeniknęła fałszywa informacja o zdobyciu szczytu. Czy było to na wyraźne polecenie Zawady, który potrzebował sukcesu? Trudno powiedzieć. Falco jednak w ksiące potwierdza kłamliwe twierdzenie, że Broad Peak zimą został zdobyty. Ten wielki sukces został opisany jednak w dość oszczędnych słowach. Daje to do myślenia, ponieważ to właśnie Falco był w grupie osób, które wyruszyły ratować Berbekę. Tym bardziej jest to fascynująca książka zwłaszcza biorąc pod uwagę jak historia polskiego himalaizmu potoczyła się w kolejnych dekadach.

To bardzo osobista książka. Jak najbardziej warta przeczytania. Na początek trzeba przebrnąć przez specyficzny styl pisania Mirka, ale później czytanie staje się czystą przyjemnością. Falco może nigdy nie przekroczył 8000 m np.p.m., ale w górach widział coś więcej niż bezduszne łojenie za wszelką cenę na szczyt. I wyraźnie dał temu wyraz na łamach "Każdemu jego Everest".

• Góry
  • Literatura górska