Tajemnicza planeta i doniczka z pelargonią

Okładka książki Tajemnicza planeta i doniczka z pelargonią Ludwika Woźnicka
Okładka książki Tajemnicza planeta i doniczka z pelargonią
Ludwika Woźnicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Lubelskie
1983-01-01
1983-01-01
8322202229
fantastyka science fiction

Ciepła, lekka i bardzo sympatyczna powieść tak naprawdę dla dzieci, dobrze się jednak czytająca i w znacznie starszym wieku. W dodatku książeczka - mimo osadzenia akcji w Warszawie XXI wieku - wcale się nie zestarzała i trudno ją posądzać o jakąś szczególną naiwność, choć naturalnie technologiczny postęp jak na razie nie zdołał dogonić autorskiej wizji.

Sama akcja to przygody niedużej rodziny (bardzo wiekowy dziadek, trójka praprawnucząt i krasnoludek mieszkający w domku pod pelargonią),u której zjawia się ludzik wielkości krasnoludka - którego w międzyczasie gdzieś wcięło - w towarzystwie dwugłowego smoka Lezarda (tak samo malutkiego). Ludzik opowiada dzieciom historię swojego globu, który - notabene - wkrótce przylatuje nad Ziemię i wyłącza całą elektronikę, przez co przyzwyczajeni do wygód warszawiacy nie wiedzą, co robić, natomiast dziadek czuje się jak w swoim żywiole. W końcu na co dzień niespecjalnie radzi sobie z coraz nowszymi gadżetami i tęskni do epoki, gdzie większość rzeczy robiło się własnoręcznie.

Szczerze mówiąc można by było swobodnie zrobić wznowienie tej książeczki, bo prócz walorów rozrywkowych niesie też wciąż i odrobinę nauki (tej moralnej, jak i życiowej).

Sama akcja to...

2080

Warto zapoznać się choćby dla reakcji wnucząt na słowa dziadka, że kiedyś na sprawdzianach się ściągało.

• W starym domu
  • X półka 3
  • .Młodzieżówka i dziecięce
  • Półka 2-2
  • Książki młodości

Dodaj cytat z książki Tajemnicza planeta i doniczka z pelargonią