Wielka Gra

Okładka książki Wielka Gra Danuta Bieńkowska
Okładka książki Wielka Gra
Danuta Bieńkowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Kolekcja Jubileuszowa NK literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kolekcja Jubileuszowa NK
Nasza Księgarnia
1986-01-01
1986-01-01

Okładka książki Nazewnictwo miejskie Łodzi Danuta Bieńkowska, Elżbieta Umińska-Tytoń
Nazewnictwo mi... Danuta Bieńkowska,&...
Okładka książki Słownik dwudziestowiecznej Łodzi Danuta Bieńkowska, Marek Cybulski, Elżbieta Umińska-Tytoń
Słownik dwudzi... Danuta Bieńkowska,&...

Jak ciężko dzisiaj młodym ludziom zaszczepić wirusa zaangażowania w cokolwiek. Młodzi tak szybko dzisiaj rezygnują, odpuszczają, nie próbując nawet podjąć odrobiny wysiłku. Nie generalizuję, ale mając styczność z młodzieżą niestety obserwuję taką tendencję też. Dlatego ta książka, pomimo, że napisana lata świetlne temu, jest doskonałym przykładem na to, jak można do czegoś dojść ciężką pracą, poświęcając swój wolny czas i jak mimo wszystko sprawia to młodej osobie przyjemność i że nie zawsze trzeba myśleć tylko o sobie, czasami taki wysiłek dla kogoś jest cenniejszy niż efekt końcowy.
Polecam.

Wielka gra to powieść dla młodzieży, której akcja rozgrywa Polsce, w latach, kiedy to na nieliczne teleturnieje emitowane w telewizji, chodziło się do sąsiadów. W końcu, nie każdego było stać na luksus, którym był telewizor.

Główną bohaterka jest Ilka, 17-letnia dziewczyna, tuż przed maturą. Jak na nastolatkę zmagała się z typowymi problemami dla młodych ludzi. Jednak, jej najpoważniejszym zmartwieniem wcale nie był zawód miłosny, który przeżywała przez Piotra. Jej problem był inny...

Otóż, w jej domu nie przelewało się. Ciągle brakowało na coś pieniędzy. Może nie żyła w aż tak strasznej nędzy, jednak najlepiej też nie było. Ciągłe kłótnie, sprzeczki. I to o nic innego, jak właśnie o pieniądze... Nieudane stosunki, a raczej atmosfera rodzinna, odbijała się na jej życiu prywatnym, a w dużej mierze życiu miłosnym.

Przez narastające problemy finansowe Ilka zdobyła się na udział się w teleturnieju. Udział w grze wymagał od niej nie tylko wielkiej odwagi, ale także ogromnego poświęcenia. Dziewczyna okupowała się wieloma książkami z danej dziedziny, i robiła to podczas wakacji, co dla niektórych może być sporym wysiłkiem. Było to wynikiem ambicji, naprawdę chciała wygrać.

Książka nie bez powodu dla młodzieży. Pokazuje młodym ludziom, że dzięki samozaparciu oraz pracy, często ciężkiej pracy, można osiągnąć dużo więcej niż inni. Pokazuje, że można realizować marzenia. Wystarczy tylko chcieć!

Powieść ta powstała około 1986 roku, a więc jakieś 30 lat temu. I co jest najbardziej zaskakujące, problemy, z którymi boryka się Ilka, są jak najbardziej aktualne, choć może w dzisiejszych czasach trochę inaczej rozwiązywane.

Krótka powieść o nastolatce tuż przed maturą, z problemami zaskakująco aktualnymi po prawie 50 latach od jej wydania. Warto sobie było odświeżyć, żeby sprawdzić, jak się teraz podchodzi do kłopotów, z którymi zmaga się bohaterka.
I ciekawostka dla tych, którzy są przekonani, że "Wielka Gra" to tylko Stanisława Ryster. :)

"Wielka gra" to książka dla młodzieży. Opowiada o 17-letniej Ilce, dziewczynie, która zdobyła się na udział w teleturnieju w celu zdobycia pieniędzy potrzebnych w domu. Udział w grze był z jej strony wielką odwagą i wynikiem ambicji, okupiony przeczytaniem wielu książek z danej dziedziny, bowiem robiła to podczas wakacji. Czas powieści to lata w Polsce, gdy na nielicznie wyświetlane w telewizji programy chodziło się do sąsiadów, bo nie każdego było stać na taki luksus.
Książka pokazuje młodym ludziom, że dzięki samozaparciu i pracy można osiągnąć więcej niż inni. Można realizować marzenia.

• Literatura młodzieżowa
  • Obyczajowe