13 pieśni o sake

8320547083
Wiesław Kotański
zbiór wierszy sake

13 Pieśni Lisioła

Lisioł siedział z czarką w łapce, naturalnie pełną trunku, i rozmyślał. Jak wiadomo, im więcej procentów we krwi, tym ciekawszy stawał się tok myślenia. W ten sposób Lisioł dotarł do bardzo ważnego wniosku. Otóż… życie jest zbyt piękne, by oglądać dno czarki, dlatego Lisioł postanowił nauczyć się samemu robić sake! W tym celu złapał w swoje sprytne łapki książkę "13 pieśni o sake" autorstwa Henryka Sochy i wsadził łebek do środka. Okazało się, że książka jest pięknie ilustrowana, dzięki czemu Lisioł spacerował po świątyniach, uliczkach i obrazach japońskich mistrzów pędzla (odgłosy przekleństw i dźwięk ubrudzonych farbą łapek, wędrujących po płótnach). Dowiedział się też mnóstwo ciekawych informacji na temat kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, na przykład tego, że już nie nauczy się tańczyć klasycznego tańca japońskiego. Nauczyciel owej sztuki spojrzał na Lisioła i stwierdził, że jest na to za stary. Pfff! Lisioł ma dopiero kilka wieków na karku! Facet się nie poznał na prawdziwym talencie, chociaż ów talent na niego zawzięcie piszczał... Poszedł więc Lisioł dalej, spotykając poetów piszących pieśni o sake. Bardzo mądrzy ludzie! Lisioł też chciałby zamienić się w dzban do sake! Zwłaszcza że samodzielny wyrób sake okazał się dość trudnym wyzwaniem. Potrzeba ryżu, krystalicznej wody i miliona innych rzeczy! Nawet kupienie sake w Japonii jest trudne! Lisioł stanął dzielnie przed półką, a tam mnóstwo sake, nawet kilka w kartonie… Dlatego postanowił kupić wszystkie i każdego spróbować. W ten oto sposób Lisioł napisał swoją własną pieśń o sake:

"Dno czarki
Lisioł smutny
Pełna czarka
Lisioł szczęśliwy"

Jeśli macie ochotę przeczytać zestaw ciekawostek o Japonii związanych z sake i podanych w pięknej oprawie, to koniecznie zajrzyjcie do tej pozycji. Najlepiej z butelką sake pod ręką!

13 Pieśni Lisioła

Nic szczególnego. Poza ładnym wydaniem, kilkoma ciekawymi zdjęciami w tej broszurce ciężko coś znaleźć. Przede wszystkim brakowało mi podpisów do wszystkich zdjęć. Większego zarysu historycznego o tytułowym trunku.

Takie reklamowe czytadło.

Takie reklamowe czytadło.

Podobne do "Samurajskich wersetów", ale mocniej widoczny przerost formy nad treścią: dokładnie 13 cytatów z "Antologii dziesięciu tysięcy liści" plus piękne ilustracje, ale za mało, żeby na dłużej przykuć uwagę. Śliczny drobiazg, nic ponadto.

Piękne wiersze ;) i poezja japońska - CUD MIÓD MALINA :D

Piękne wiersze ;) i poezja japońska - CUD MIÓD MALINA :D

• Japonia
  • Poezja
  • Azjatyckie klimaty
  • 100-200
  • Biblioteka domowa - Sport, Poradniki ....

Dodaj cytat z książki 13 pieśni o sake