Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Okładka książki Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą Ute Ehrhardt
Ute Ehrhardt Wydawnictwo: Wydawnictwo Szafa poradniki
poradniki
Gute Maedchen kommen in den Himmel, boese uberall hin
Wydawnictwo Szafa
2010-01-01
2003-01-01
Krystyna Bratkowska, Natalia Szymańska

Okładka książki Sztuka inteligentnego kłamstwa. Ci, którzy kłamią, zachodzą w życiu najdalej Ute Ehrhardt, Wilhelm Johnen
Sztuka intelig... Ute Ehrhardt, Wilhe...
Okładka książki Sztuka inteligentnego kłamstwa Ute Ehrhardt, Wilhelm Johnen
Sztuka intelig... Ute Ehrhardt, Wilhe...

Straciła nieco na swej wywrotowości, ale pewne zachowania trzymają się mocno i jeszcze można znaleźć opisane tu stereotypowe grzeczne dziewczynki.

Książka obfituje w mnóstwo opowieści o kobietach i ich rolach w życiu jako pracownicy, matki, żony, właścicielki biznesu itd. Najważniejszym przekazem tych historyjek jest to, że warto być sobą i po swojej stronie, warto być asertywnym i zadbać o siebie.

Minusem jest z pewnością bardzo radykalne propagowanie takiej postawy, bez miejsca dla innych, poświęcenia, opieki, miłości będącej slużeniem bliskim itd. Może to razić trochę. Książka skupia się tylko na JA, JA, JA... Nie wspomina, że gramy tymi kartami, które mamy w życiu.

Niemniej jednak warto sięgnąć do książki i wyciągnąć z niej przypomnienie o postawach nacelowanych na zadbanie też o siebie, o czym kobiety zwłaszcza z poprzednich epok nagminnie zapominały.

Na szczęście książka jest trochę przestarzała. Napisana była kilkadziesiąt lat temu i na pewno była wtedy odważna, dzisiaj na tej mocy trochę traci, ale hmm... Tyle czasu minęło, a wiele problemów opisanych w tej książce nadal ma się dobrze. To tylko pokazuje jak te zmiany wolno zachodzą.
Książka warta przeczytania, chociażby po to żeby nie zapomnieć. Wiemy w końcu, że historia lubi się niestety powtarzać.

Kobietki uspokójcie się trochę, to książka wydana w 94 roku wiadomo, że przez prawie 30 lat świat jak j same poglądy kobiet się zmieniły. Książka ta musiała być kontrowersyjna i odważna lata temu, dzisiaj jesteśmy wyzwolone,czasem aż za bardzo . Jednak znalazłam w niej przyjacielskie rady jak zadbać o siebie i miejsce w życiowej hierarchii. Nabrać zdrowego dystansu, odpowiada na pytania, które czasami jeszcze nas dręczą. Czy jestem szczęśliwa?czy na kierowniczym stanowisku mogę przyjaźnić się ze swoimi podwładnymi, kiedy powiedzieć dość itp Według mnie ta pozycja jako poradnik jest całkiem w porządku. Dlatego, że sporo jeszcze kobiet na całym świecie uważa, że musi żyć tak jak żyje bo los tak chciał. Czy kobiet które latami męczą się w toksycznych związkach, ale uważają,że to lepsze niż staro panieństwo. Itd Książka o zabawnym tytule, dalej otwiera oczy.

Książka spoko. Ale nie jest zaskakująca nie odkryłam nic nowego.

Książka spoko. Ale nie jest zaskakująca nie odkryłam nic nowego.

Krótka, mocna książka, która dzisiaj mało kogo zaskakuje, ale wyobrażam sobie, że w chwili wydania ponad 20 lat temu musiała być szokiem. Ma silny feministyczny przekaz, ale nie we wszystko należy w niej wierzyć. Polecam wszystkim "grzecznym dziewczynkom", które potrzebują zimnego prysznica i kopa do działania. Nie przyda się tym, którzy nie mają tego problemu i po prostu interesują się psychologią/rozwojem osobistym - niczego nowego się nie dowiecie.

Rozczarowałam się. Liczyłam na błyskotliwie i dowcipnie napisany poradnik, że będę identyfikować się z bohaterkami przedstawionych historii, a okazało się, że temat jest ograny, treść przejaskrawiona, mało wiarygodna.

Książka, która złości.
W myśl powiedzenia, że prawda w oczy kole.
Z pewnością pozycja dla kobiet.

Książka, która złości.
W myśl powiedzenia, że prawda w oczy kole.
Z pewnością pozycja dla kobiet.

Obowiązkowa lektura dla każdej kobiety ;)

Obowiązkowa lektura dla każdej kobiety ;)

W zasadzie nie wiem dlaczego ta książka znalazła się w dziale „joga i medytacja”, ale skoro już wypożyczyłam...uznaję ją za szybkie przypomnienie samej sobie, jakim mechanizmom nie ulegać, aby pozostać silną kobietą. Ocieka feminizmem.

• Psychologia
  • Poradniki

Ute Ehrhardt Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą Zobacz więcej