Od Giotta do Cézanne'a. Zarys historii malarstwa zachodnioeuropejskiego

Okładka książki Od Giotta do Cézanne'a. Zarys historii malarstwa zachodnioeuropejskiego Michael Levey
Michael Levey Wydawnictwo: Arkady sztuka
sztuka
History of Painting from Giotto to Cèzanne
Arkady
1972-01-01
1972-01-01
Stanisław Bańkowski
malarstwo europejskie album historia

Lubię książki o sztuce. Zawsze można się ogrzać w cieple obrazów, ilustracji najwybitniejszych twórców. Tak jest i tym razem przekrojowa informacja o twórczości najwybitniejszych zachodnioeuropejskich malarzy. Plus kilkaset fotografii wybranych dzieł. Minus mały format, plus informacja o miejscu ekspozycji obrazów.

Mógłby to być nawet niezły wstęp do nauki historii sztuki, ale momentami jest za mało konkretów, tekst staje się listą nazwisk, a autor za bardzo włącza swoją opinię do opisów, co mniej wyrobionym w temacie, może narzucić pewien sposób myślenia. Polecam osobom, które posiadają już jakąś część wiedzy na ten temat, wtedy dopiero można się lepiej oddać, momentami gawędziarskimi, wypowiedziom autora.

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę ogólną o malarstwie tego okresu - nie polecam. Wyliczanka nazwisk, pare zdań, chwilami bardzo subiektywnych. Poza tym samo wydanie utrudnia czytanie, by znaleźć obraz o którym mowa w tekście trzeba przewracać strony. Zaczęłam to przeczytałam do końca, ale nie uważam bym wybitnie dobrze spędziła ten czas.

Niektóre informacje straciły na aktualności, poza tym autor,w niektórych przypadkach jest bardzo stronniczy, nie ukrywa swoich sympatii i antypatii. Przy czytaniu z poprawką na te dwie rzeczy niezła pigułka ze sztuki nowożytnej. Ładnie wydana, na dobrym papierze, wielki plus za dużo reprodukcji chociaż momentami źle ułożone- obraz o którym czytasz był 3 strony wcześniej i trzeba skakać żeby mu się przyjrzeć.

1984

Świetny album.

Świetny album.

Świetny encyklopedyczny przegląd sztuki europejskiej...
W latach 70-tych prawdziwy rarytas, ba, właściwie "biały kruk" wśród wydawnictw o sztuce.

Świetny encyklopedyczny przegląd sztuki europejskiej...

• Sztuka
  • Historia sztuki
  • Albumy
  • Historia Sztuki
  • Popularnonaukowe

Michael Levey Od Giotta do Cézanne'a. Zarys historii malarstwa zachodnioeuropejskiego Zobacz więcej