Surrealizm

surrealizm malarstwo wystawy idee
sztuka
83-221-0256-9
surrealizm malarstwo wystawy idee

Polska monografia surrealizmu mnie nie urzekła. Początkowe rozdziały, przeładowane związkami z freudyzmem i innymi gałęziami psychologii, mimo że sam temat jest - a jakże - ciekawy, są rozwlekłe i nużące. Za mało w tym wszystkim o aspektach artystycznych, za dużo suchych faktów; język trochę zbyt sztywny, "referatowy", co zgrzyta przy opisach surrealistycznych motywów, jak...

Może nie czyta się tego jednym ciągiem, niemniej jednak to naprawde solidna ksiażka, pełna rzetelnych informacji i świetnej jakości zdjęć. Oprócz informacji o samych artystach i ich twórczości, bardzo szczegółowo zarysowuje tło samego nurtu.

Jest to świetnie i zwięźle napisana książka, która opisuję historię powstania surrealizmu, idee, koncepcje i techniki stosowane przez czołowych, znanych i mniej znanych artystów związanych z surrealizmem. Zawarto również ciekawy i spory fragment o dadaizmie. Pomimo iż skupiono się głównie na malarstwie, sporo jest również ciekawych informacji o fotografii, poezji, czy...

super spostrzeżęnia o podświadomości,
+ FREUD

Napisana całkiem przejrzystym językiem, rzetelna. Malutka książka, więc można wziąć ze sobą i czytać, jak się ma chwilkę wolnego ;)

Popularnonaukowe opracowanie, rzetelnie przedstawia historię surrealizmu w kontekście działań pozamalarskich

• Sztuka
  • Historia sztuki