Historia brzydoty

Umberto Eco albumy 455 str.
Storia della bruttezza
2018-10-02
2012-12-01
Anna Gogolin, Agnieszka Zielińska, Bożena Topolska, Agnieszka Gołębiowska, Maria Głuch, Karolina Dyjas, Justyna Czaplińska, Olaf Kwapis
Historia sztuki

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Cóż za piękna brzydota!

3 Link do recenzji

Przyjemnie się czyta. Łatwy sposób pokazuje brzydotę w odniesieniu kulturalnym danej epoki, przy czym niezbyt zgłębia temat. Zupełnie m i to nie przeszkadzało. Zawiera dużo świetnie dobranych ilustracji oraz tekstu źródłowego.

Uwielbiam specyficzny entuzjazm Umberto Eco. Po lekturze „Historii brzydoty” odnoszę wrażenie, że to po prostu kolejny tom „Historii piękna”. Ta pozycja ugruntowała moje przekonanie, że brzydota to rodzaj estetyki. Piękno widziane inaczej. Twórczość Umberto Eco, którą zdążyłam poznać - a szczególnie 2 tomy „Historii...” to książki ważne, kultowe, do pamiętania i wracania.

Bardzo dobra pozycja. Zdecydowanie lepsza do "Historii piękna". Mnie bardziej zachwyca śledzenie inności niż kanonów piękna. Okazuje się, że inność w postaci upośledzenia czy wyróżnienia (uznanego za brzydotę) była dostrzegana od dawna. Im bardziej obowiązywały zasady na piękno, ideał, tym bardziej ludzie (przeważnie artyści) szukali tego co się od niego różniło. W książce...

Nietypowa książka. Składa się na nią piętnaście rozdziałów poświęconych różnym aspektom brzydoty — a to podejście w danej epoce, a to określona tematyka, na przykład diabeł lub kicz. Każdy rozdział (niekiedy bywają one podzielone na mniejsze części) zawiera krótki esej Eco, sporo cytatów z literatury danej epoki mówiących o czymś brzydkim i dużo ilustracji.

Sęk w tym, że...

Wyśmienita pod względem doboru źródeł. Zarówno tych ikonograficznych jak i pisanych. Wszystkie dzieła ogląda się i czyta doskonale. Szkoda tylko, że niestety widać iż krótkie opisy do kolejnych zaproponowanych tematów są tylko pod redakcją Eco. Przydałoby się w nich, głębsze zbadanie tematu, a i co jakiś czas natrafić można na błędy rzeczowe.
Pomimo tego, warto przeczytać...

2043

Bardzo dobry zbiór... nie wniósł za dużo do mojego życia. Jednak czytało się sympatycznie :)

Przeczytałam i obejrzałam ze sporym zainteresowaniem. Jednocześnie myślę sobie, że przedstawiony wybór jest bardzo osobistym i indywidualnym - niekoniecznie trzeba się z nim zgadzać. Forma tzn. połączenie eseju Umberto Eco z fragmentami dzieł bywa nieco trudna w czytaniu, ale daje się obronić (dodatkowe wyjaśnienie, często dopowiedzenie tekstu).

1 751
  • Chcę w prezencie
  • Sztuka
  • Historia sztuki
  • sztuka
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Historia brzydoty