Dlaczego on? Dlaczego ona?

Okładka książki Dlaczego on? Dlaczego ona? Helen Fisher
Okładka książki Dlaczego on? Dlaczego ona?
Helen Fisher Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Why him? why her? : finding real love by understanding your personality type
Rebis
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7510-361-8
Ewelina Jagła
antropologia miłość związki osobowość

Książka „Dlaczego on, dlaczego ona” Helen Fisher, to poradnik w którym autorka stara się uświadomić, dlaczego różne charaktery, raz się przyciągają i mogą stworzyć udany związek, innym razem, różnica charakterów może być zbyt dużą przeszkodą do stworzenia udanego związku. Swoje spostrzeżenia oparła H. Fisher na podstawie badań grupy kontrolnej w której udział wzięło 39913 osób. Badaniami nad relacjami występującymi między osobami odmiennej płci autorka zajmuje się od wielu lat, a podstawą stała się najnowsza wiedza z neurobiologii.

Okazuje się, że każdy z czterech podstawowych typów osobowości wiąże się ze zdecydowaną przewagą dopaminy, serotoniny, testosteronu, estrogenem, oraz współdziałającą norepinefryną i oksytacyną. W książce mamy test do samodzielnego wykonania, który powinien dać odpowiedź, do jakiego typu osobowości powinniśmy się prawdopodobnie zaliczać. Jednakże samo kojarzenie par w odniesieniu do typów, nie jest wystarczającym kryterium w ocenie. Autorka podaje sporo innych elementów które decydują o tym, czy dana osoba ma szansę na zainteresowanie swoją osobą drugą osobę.
Znajdziemy w tej książce opisy poszczególnych typów osobowości, dodatkowych cech sprzyjających nawiązaniu pozytywnych relacji, oraz wyjaśnienie, dlaczego w niektórych wypadkach podobieństwa się przyciągają, a w innych stanowią przeszkodę raczej nie do pokonania.

Czytając ten poradnik miałam uczucie niedosytu przy wypełnianiu testu w celu określenia typu osobowości. Moim zdaniem, 14 pytań to zbyt mało aby dać precyzyjną odpowiedź na to pytanie. W książce „Inteligencja emocjonalna” Daniela Golemana, test pozwalający określić dominującą cechę charakteru zawierał 110 pytań, w wyniku czego określić można było 14 cech dominujących i mających zdecydowany wpływ na zachowanie się człowieka w odniesieniu się do innych osób.

Podsumowując, każde poszerzenie swojej wiedzy jest korzystne, a ten poradnik zapewne daje odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.
Dla mnie, negocjatora/budowniczego najważniejsza była rada którą należy stosować w konfrontacji z lękiem. Bardzo mądra i głęboka myśl.

Powiedzenie mistrzów zen mówi, że:
„Wychodzi się przez drzwi”

Kolejna pozycja, która trafia do ULUBIONYCH.
+ Pierwsza kwestia. Te wszystkie cytaty, w każdym pod_temacie. COś niezwykłego, tym bardziej że w teście na typ osobowości, zaznaczyłam, że całkowicie się zgadzam z stwierdzeniem: "Lubię, gdy w tym co czytam, autor korzysta z okazji, by powiedzieć coś pięknego albo głębokiego"
+ Druga kwestia. W teście wyszło mi NEGOCJATOR/BUDOWNICZY. Z czym się (jak później w rozdziałach wynika) absolutnie zgadzam.
+ Trzecia kwestia. Mój partner ma cechy przypisane do typu "x" (nie chce tu zdradzać, co tam m wyszło i z czym to ja się zgadzam, nie? :D) Oczywiście nie wszystkie, ale większość się zgadza. I czy według Helen Fisher pasujemy do siebie ? No ba.
+ Czwarta kwestia. W końcu ktoś napisał co to jest INTROWERTYZM i EKSTRAWERTYZM. Nie pitu, pitu w internecie, czyli ekstrawertyk jest otwarty, towarzyski, asertywny, energiczny, gadatliwy i entuzjastyczny.Natomiast introwertyk to przeciwieństwo, mają być nieśmiali i zdystansowani. NIE !!
Ekstrawertycy są skupieni na świecie zewnętrznym i swoją energię czerpią z innych. Introwertycy zaś zorientowani są do wewnątrz. Badając i analizując swój wewn. świat uczuć i idei, relaksują się, uspokajają i ładują energię.
+ Piąta kwestia. Książka cud, miód i malina. POLECAM.

Kolejna pozycja, która trafia do ULUBIONYCH.
+ Druga kwestia. W teście wyszło mi...

Zadane w tytule pytanie uważam za jedno z najważniejszych w życiu. W końcu ile razy wybieramy partnera życiowego? Ile razy myślimy, że źle wybraliśmy partnera życiowego? Albo czy on/ona naprawdę nie może inaczej się zachowywać? Czepia się ciągle o to samo, walczy o drobnostki z uporem godnym lepszej sprawy i nie rozumie, o co mi chodzi.

Z pozoru "Dlaczego on? Dlaczego ona?" to poradnik dla szukających drugiej połówki (brrrr, nie znoszę tego określenia). Na szczęście jest to o wiele więcej.
Przede wszystkim, książka oparta jest o badania naukowe. Jej autorkę, dr Helen Fisher, kojarzyłam z "Anatomią miłości", antropologicznym ujęciem miłości romantycznej. "Dlaczego on? Dlaczego ona?" pozostaje w tym samym temacie, skupiając się na tym w jaki sposób ludzie dobierają się w pary i dlaczego równie prawdziwe jest powiedzenie o przeciwieństwach, które się przyciągają jak o tym, że ciągnie swój do swego.

Przede wszystkim autorka wyróżnia cztery główne typy osobowości wiążąc je z przewagą w organizmie czterech różnych hormonów, które decydują o tym, czy lubimy ryzyko, czy cenimy tradycję, czy najważniejsza jest dla nas autentyczność, czy władza. Jeśli chodzi o opis tych typów odsyłam was do opinii lbadury, lepiej tego nie ujmę, więc nie będę strzępić języka.

Dla mnie diagnoza typu osobowości - mojej i męża - wyjaśniła wiele w naszych zachowaniach. Uzmysłowiła dlaczego sprawy dla niego ważne, dla mnie są trzeciorzędne i vice versa. Wiem, którą częścią osobowości mnie przyciąga, a której nie trawię i wiem dlaczego. Albo wiem, dlaczego od trzydziestu paru lat ścinam się regularnie z moją mamą w kwestii tego, że jestem źle ubrana (a ja mam ponad 40 lat!!!). I dlaczego nigdy nie będę miała uporządkowanej fryzury. Książka jest pełna smaczków, informacji porządkujących świat. Uwielbiam takie książki.

Daję tylko siedem gwiazdek bo brakowało mi bardzo bibliografii i odniesień do konkretnych badań (być może jest ona dostępna z wersją pisaną, ja słuchałam audiobooka). Drugą rzeczą, która nie przypadła mi do gustu, był fragment o etapach poznawania partnera na imprezie w klubie, jakby to było dobre miejsce do szukania miłości. Jako negocjator/dyrektor (według Fisher) stanowczo się z tym nie zgadzam.
Poza tym rewelacja!

Z pozoru "Dlaczego on? Dlaczego...

Książkę przesłuchałem w formie audiobooka. Lektorką była sama autorka, Helen Fisher. To nawet wzbogaciło moje doświadczenie słuchania. Autorka z wielkim entuzjazmem podchodzi do swoich badań, swojej pracy.

Z książką spotkałem się już kilka lat temu, w ciągu ostatnich kilku lat obejrzałem na YouTube wielokrotnie wykłady, przemówienia TED Talk Helen Fisher. Osobiście uznaję ją za wielkiego specjalistę, guru od spraw związanych z miłością.

Helen Fisher jest naukowcem, antropologiem, psychologiem, zajmuję się badaniem kwestii miłości od kilkudziesięciu lat. Zakres, kompleksowość jej badań robi wielkie wrażenie. Stosuje metody badawcze oparte na przeprowadzaniu ankiet wśród wielu tysięcy ludzi, dzięki współpracy z serwisem randkowym chemistry.com ale również przeprowadza badania za pomocą tomografii komputerowej mózgu wśród par będących ze sobą od ponad dwudziestu lat.

Właśnie na podstawie nowoczesnych badań opiera swoje opinie. To właśnie bardzo mi imponuje w przypadku Helen Fisher. Jest dość dobrze obeznana w najnowszych badaniach innych wybitnych naukowców w dziedzinie psychologii, medycyny, genetyki i przede wszystkim endokrynologii.

W niniejszej książce Helen Fisher przedstawia model osobowościowy oparty na czterech głównych typach, bazą dla tych typów są dominujące hormony, innymi słowy chemia:

Builder - budowniczy -- serotonina
Director - dyrektor -- testosteron
Explorer - eksplorator -- dopamina
Negotiator - negocjator -- estrogen

Ponieważ słuchałem angielskiej wersji tłumaczę, lub nie, na mój amatorski sposób to co przeczytałem. w sumie jestem ciekaw czy polskie tłumaczenie fachowo jest dobre, bo angielski oryginał zawiera momentami fachowe słownictwo.

Główna teza autorki jest taka, że dzięki lepszemu zrozumieniu własnej osobowości, jak i zrozumieniu osobowości partnera życiowego jesteśmy w stanie osiągnąć większe szczęście w miłości jak i w samym życiu. Taki jest właśnie cel książki: pomóc nam osiągnąć większe szczęście życiowe,

W pierwszej części książki autorka szczegółowo opisuje cechy, wady, preferencje zachowań, upodobania, gusty, potrzeby każdego z tych czterech typów. Zwraca też uwagę na to, że nie rzadko u jednej osoby jest tak, że dominuje tylko jeden, lecz czasem dominują dwa lub w niektórych sytuacjach trzy typy osobowości. Builder może mieć tez cechy directora, negotiator cechy explorera.

W drugiej części książki autorka opisuje poszczególne, w zasadzie, każdą możliwą konstelację partnerską, na przykład, jak funkcjonuje, na co trzeba zwrócić uwagę w związku miedzy builderem i drugim builderem, explorerem z drugim explorerem, directorem z explorerem itd.

W celu marketingowym książka sprzedawana jest często jako poradnik dla kogoś kto akurat jest na etapie randkowania. Jednak uważam, ze książka jest bardzo wartościowa dla kogoś kto jest już z kimś w związku, nawet od wielu lat.

Książkę można w łatwy sposób uzupełnić testem, który jest za darmo dostępny po rejestracji na portalu chemistry.com. Potrzebne jest podanie kodu pocztowego na terenie USA. Test można zrobić nawet z partnerem z którym się jest od wielu lat i wynik testu wykorzystać jako bazę do dalszego poznawania się i dalszego rozwoju partnerstwa. Oczywiście, po zrobieniu testu, jeśli nie jesteśmy zainteresowani otrzymywaniem ofert od potencjalnych randkowiczów z USA konieczna jest rezygnacja z członkostwa w wyżej wymienionym portalu.

Książka ma, moim zdaniem, nie tylko zastosowanie w kontekście partnerstwa życiowego. Po lekturze lepiej rozumiem na przykład członków mojej rodziny, lepiej rozumiem moich rodziców, rodzeństwo, nawet już nieżyjących dziadków, ich motywacje, zachowanie itd. Podobnie w pracy. Lepiej rozumiem ludzi z którymi na co dzień pracuję, szefa, klientów, itd. Wiem kto jest negocjatorem, budowniczym, eksploratorem. I co to oznacza.

Metoda Helen Fisher jest trochę uproszczona i trzeba sensownie, rozsądnie, ostrożnie do niej podchodzić, ale jest na też prosta że można ją łatwo zrozumieć, przyswoić i zastosować. Dla zainteresowanych, tych co od wielu lat już żyją z partnerem, lub też dla tych co poszukują jeszcze swojego partnera, serdecznie polecam tą lekturę.

Bardzo fajna książka, gruntowna analiza osobowości. Możliwość poznania swojego typu osobowości. U mnie wynik testu sprawdził się w 100%...

Dobra książka, która w prosty sposób pokazuje wiele zależności.
Polecam.

Dobra książka, która w prosty sposób pokazuje wiele zależności.
Polecam.

Interesująca książka, podejmująca problematykę czegoś, co przecież zawsze będzie ludzi interesować, czyli związków.

Pozwala ona zrozumieć dwa, pozornie przeciwstawne mechanizmy wzajemnej atrakcyjności tj. z jednej strony "ciągnie swój do swego" a z drugiej, że "przeciwieństwa się przyciągają".

Napisana ciekawie. Oczywiście nieco upraszczająca nasze schematy zachowań, niemniej jednak warta przeczytania dla siebie samego/samej, żeby zobaczyć pewne mechanizmy, które kierują naszym codziennym zachowaniem.

Napisana ciekawie. Oczywiście nieco upraszczająca nasze schematy zachowań,...

Przesłanie wali od tej książki na kilometr, polecam!

Przesłanie wali od tej książki na kilometr, polecam!

• Psychologia
  • Chcę kupić
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Dlaczego on? Dlaczego ona?