Świat według psa

Wydawnictwo Literackie
2010-11-24
2010-11-24
pies

Nie wiem czego się spodziewałam, ale zaskoczył mnie smutny klimat całej opowieści. To prawda, że opowiadana z perspektywy psa historia może wydawać się prosta, a język momentami infantylny, ale kryjące się za tym wydarzenia wprowadzają pesymistyczny nastrój i poważne tematy.
Rozliczenie z przeszłością, samotność, tęsknota, smutek to według mnie główne nastroje panujące w książce. Kilka momentów mnie wzruszyło.
Wbrew niektórym komentarzom uważam że to dosyć ciężka i ponura pozycja. Zabrakło mi w niej trochę więcej optymistycznego ciepła.

Bardzo sympatyczna, świat oczyma mądrego, doświadczonego życiowo psiaka. Lektura dla wzruszeń. Warto czasem odwrócić role i wskoczyć "w buty", pardon łapy czworonoga i zastanowić się co on może czuć, widzieć ze swojej perspektywy.

Pomysł niezły, wykonanie kiepskie. Pies Bolek opowiada swoją historię. Można czytać dzieciom na dobranoc. Poirytowany zacząłem szczekać. Moja buda jest pod biurkiem. Tęsknię za burą suką latającą po ulicy. Nikt nie rozumie mojej miłości, na spacerze trzymają mnie krótko.

Miła, przyjemna, przypominająca o prawdziwych wartościach.

Miła, przyjemna, przypominająca o prawdziwych wartościach.

Jakże się cieszę, że kupiłam tę książkę. Nazwisko autorki było najlepszą rekomendacją. Mądry jamnik Bolek opowiada o tylu mądrych, pięknych, choć często smutnych rzeczach. Opowiada po prostu o życiu. Trochę mnie rozbawiła czyjaś opinia, że postać Bolka jest nieco przerysowana, bo to przecież pies. No przecież chyba nikt nie zakłada, że psy mówią, piszą książki, myślą jak ludzie i rozmawiają z kotami. :))) Potrzebna mi była ta lektura i to bardzo. Dobrze, że mam jeszcze dwie książki autorki.

Bardzo ciekawa książka. Polecam ją dla osób, które uwielbiają psy. Moim zdaniem jest trochę podkoloryzowana. Myślę, że raczej psy aż tak bardzo nas nie rozumieją. Ale książka bardzo dobrze pokazuje życie człowieka, który kocha zwierzęta a psy są do końca wierne.

Doskonale oddane ludzkie przywary. Bolek ze swojej jamniczej perspektywy widzi więcej niż wielu samców czy samic chodzących na dwóch nogach. W oczach Bolka, tak jak niestety i w rzeczywistości, większość naszego gatunku wypada źle. Warto sprawdzić w książce, co można zmienić w swoim zachowaniu w stosunku do zwierząt.
Trochę niepotrzebne wstawki o duchach i duszach, bo przez to książka robi się niepoważna. A szkoda, bo przesłanie ma nad wyraz słuszne.

Trochę niepotrzebne wstawki o duchach i duszach, bo przez...

Przepiękna i wzruszająca książka, która skłania do rozmyślań i docenienia wielu rzeczy.

Urzekła mnie !
Kocham książki, kocham zwierzęta wiec jak trafiłam na tą pozycję w bibliotece przypadkiem to to było przeznaczenie.
Przede wszystkim książka pochłania głębią emocji, uczuć ludzi i zwierząt. Historie starszej Pani z przeszłości przeplatają się z przeżyciami i odczuciami jamnika Bolka.
Bardzo polecam, bardzo mądra książka.

Urzekła mnie !
Bardzo polecam, bardzo mądra książka.

Rzadko wracam do przeczytanych wcześniej książek. Historia jamnika Bolka należy do tych wyjątków. Zabawna, wzruszająca, trochę naiwna. Jak kocyk, którym chcesz się otulić, by uciec przed cynizmem tego świata. A to, że kocyk przesiąknięty jest smutkiem, w niczym ci nie przeszkadza.

• Zwierzęta