Dziedzictwo mroku

Okładka książki Dziedzictwo mroku
Bree Despain Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dziedzictwo mroku (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dziedzictwo mroku (tom 1)
The Dark Divine
Galeria Książki
2010-01-01
2009-12-22
liuteratuta młodzieżowa magia zło

Zmierzch wyewoluował w doskonalsze formy. "Dziedzictwo mroku" to lepiej skonstruowana fabuła, bohaterowie obdarzeni jakimiś zainteresowaniami i bardziej wyrazistą osobowością oraz sensowniejszy konflikt etyczny. Śmieszą takie głupotki jak kulminacja opowieści na szkolnej dyskotece, ale w kategorii "romans paranormalny dla nastolatek" całkiem-całkiem.

Zmierzch mocno namieszał w głowach pisarzy, wydawców i czytelników. Nagle jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać powieści podobne, wręcz oparte na tym samym pomyśle. Historie miłości zwykłych, nastoletnich dziewczyn do przystojnych chłopców, którzy są kimś innym niż się wydaje. Do tego typu opowieści należy też trylogia zapoczątkowana przez Dziedzictwo mroku autorstwa Bree Despain. Książka zgrabnie napisana, ale strasznie wtórna.

Grace Divine jest córką pastora. Zwyczajną dziewczyną mieszkającą w niedużym mieście i wiodącą życie typowe dla amerykańskich nastolatków. Pewnego dnia w jej szkole pojawia się Daniel. Ten sam Daniel, który przez lata był najlepszym kumplem jej brata, a Grace platonicznie się w nim podkochiwała. Pewnej nocy jednak Daniel z niejasnych powodów zniknął, a Jude zabronił o nim wspominać. Zupełnie jakby nigdy nie miał takiego kumpla!

Nie muszę chyba pisać, że pojawienie się Daniela mocno namiesza w sytuacji rodzinnej Grace. Zupełnie inaczej przyjmie go Jude, wciąż pałający nienawiścią, a inaczej ojciec rodzeństwa. Inaczej też Grace, która spotyka się z przystojnym chłopakiem ze szkoły i nie bardzo ma w swoim miejscu serce dla dawnej miłości. Ale czy rzeczywiście? I jaki związek ma pojawienie się Daniela z dziką bestią, która według legend grasuje w okolicznych lasach?

Książkę czyta się szybko. Bree Despain posługuje się lekkim, przystępnym językiem, nie przynudza, czasami nawet bawi. Nawet przez moment nie próbuje stworzyć powieści głębszej – od początku do końca opowiada o zwykłych i niezwykłych problemach nastolatek. I nastolatkom to się podoba. Dostrzegają w Grace bratnią duszę. A starsi? Starsi pewnie nawet nie sięgną po Dziedzictwo mroku. Jeśli przeszli przez Zmierzch, to wiedzą już, z czym by się to wiązało. A jeśli nie przeszli… To po co mieliby mierzyć się z podróbką?

Więcej recenzji:

Zmęczyła mnie. Ciekawy pomysł ale podane bardzo na siłę. Dużo moralizatorstwa, nie równa akcja. Dla bardzo młodego czytelnika

Książkę szybko mi się czytało, postacie były bardzo fajnie zarysowane i przez to ciężko było mi się od niej oderwać. Główna bohaterka nie jest aż tak wkurzająca jak inne postacie dziewczęce w tego typu książkach, więc był to kolejny plus. Sama historia jest też wciągająca i została przedstawiona inaczej niż zwykle. Zakończenie pozostawiło pewien niedosyt i nie bardzo mi się podobało, patrząc na całość historii, ale skoro to pierwsza część mam nadzieję, że w dalszych częściach wszystko się wyjaśni.

Fajna historia :)

Fajna historia :)

Książka bardzo mi się podobała i niesamowicie mnie wciągnęła. Mimo że nie jest najcieńsza, przeczytałam ją bardzo szybko, bo trudno było mi ją odłożyć. Nie wiem co mnie w niej aż tak bardzo urzekło- może romans? Może to, że bohaterowie byli tak fantastycznie zarysowani? Albo to, że główny bohater nie okazał się wampirem, tylko innym stworzeniem nocy i geneza istnienia jego gatunku była bardzo ciekawie przedstawiona? Tak czy owak, przyjemnie spędziłam czas z tą powieścią. Polecam fanom książek, w których główni bohaterowie to jeszcze nastolatki, z wątkiem istot nadprzyrodzonych.

Książka taka sobie, coś tam się działo ale nie na tyle żebym nie mogła oderwać się od lektury. Jude działał mi mocno na nerwy tak samo zresztą jak matka. Chyba odpuszczę sobie kolejne tomy.

Książka bardzo fajna!
Czytałam dużo książek, a ta jest jedną z moich ulubionych.
Bardzo ciekawe jest imię i nazwisko głównej bohaterki, to w jaki sposób są ze sobą połączone. Książka mimo, że z rodzaju fantastyki jest "magiczną rzeczywistością", a (według mnie) takie książki są najlepsze! Ciekawa, dobra, interesująca i przede wszystkim warta czytania.
Polecam!

Książka bardzo fajna!
Czytałam dużo książek, a ta jest jedną z moich ulubionych.
Polecam!

Pozytywne zaskoczenie!
Przyznam,że od samego początku podchodziłam sceptycznie do tej lektury.Wypożyczyłam ją z braku laku , nie robiąc sobie przy tym większych nadziei.I z takim właśnie podejściem zaczęłam swoją przygodę z "Dziedzictwem Mroku" Bree Despain.
Bardzo szybko odeszłam od swoich przedwczesnych osądów. Nie do końca co ,prawda byłam przekonana do głównej bohaterki ale postanowiłam ,że nie będę jej przekreślała bez wyraźniejszych powodów.
Grace okazała się jedną z najprzyjemniejszych w odbiorze bohaterką książek młodzieżowych , z jakimi miałam styczność do tej pory. Mimo swojego wieku ,była nad wraz dojrzała w swoich decyzjach. A w emocje które nią kierowały dało się wierzyć.
Od pierwszego momentu w którym pojawia się Daniel,książka przestaje być lekka. I nie chodzi mi tutaj o nic złego. Autorka stworzyła wokół chłopaka aurę tajemniczości i mroku,która wręcz przesiąka przez kartki i trafia w czytelnika.
Od pierwszego rozdziału do samego końca ,autorka nie zwalniała tempa. Nie rozluźniała na długo atmosfery , nie dawała chwili oddechu,a przede wszystkim nie zamieniała swojej opowieści w sielankowy romans nastolatków.
Pochłonęłam książkę w ciągu jednego dnia,ponieważ nie byłam w stanie się od niej oderwać. Miała w sobie wszystko, czego można by oczekiwać od lektury skierowanej do młodzieży. Nawet pokusiłabym się o stwierdzenie,że dostałam od niej więcej niż oczekiwałam.
Nie mogę się wręcz doczekać ,aż dostanę w swoje ręce kontynuacje i mam nadzieje ,że będzie tak samo dobra, a może i nawet lepsza niż pierwsza część serii. Ale nie ma co wyprzedzać faktów.
Naprawdę gorąco polecam "Dziedzictwo Mroku", każdej osobie która szuka dobrego romansu fantasy i nie tylko. Nie ma też powodu zrażać się grupą do której jest skierowana książka i wiekiem bohaterów, bo żaden z tych czynników nie powoduje ,że lektura jest gorsza.
W moim odczuciu jest to jedna z najlepszych książek z tego gatunku,jakie do tej pory czytałam .

Pozytywne zaskoczenie!

Kupiłam tą książkę ponieważ, spodobała mi się okładka, a po przeczytaniu jej i wszystkich części tej trylogi, mogę śmiało powiedzieć że jest nawet fajna, to dobra książka na wolny czas. Opowiada o nastoletniej Grace Divine, która jest córką pastora. Warto dodać że jej rodzina dawno już zakopała temat Daniela ( to jej były przyjaciel z dzieciństwa który zniknął nagle). A niespodzianką dla Gracy jest to, że Daniel zjawia się trzy lata później i zapisuje się do tej samej szkoły, co chodzi ona i Jude jej starszy brat. I mimo że Grace obiecała bratu, że będzie się trzymać z dala od Daniela,to... jest bardzo zafascynowana jego niezwykłymi zdolnościami artystycznymi i jego błyskiem w oczach.
Im bardziej Grace zbliża się do Daniela, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Wkrótce Grace poznaje prawdę o mrocznym sekrecie chłopaka, i chcę ocalić tych, których kocha. Może to jednak wymagać od niej ostatecznej ofiary... z własnej duszy.

W skrócie; z czasem, kartka po kartce zaczyna się dużo dziać, A końcówka jest Niesamowita, i zaskakująca. Polecam ;)