Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy

Esprit
2018-04-26
2011-02-21
społeczność kościół ksiądz perypetie

Dawno (w zasadzie nigdy, choć czytałam tę książkę drugi raz!) nie ryczałam tyle podczas lektury! Po prostu nie mogłam się opanować, gdy parafianie żegnali i witali proboszcza a podróżnicy wracali... z daleka... Dla mnie było to coś zupełnie innego niż to, z czym miałam do tej pory do czynienia: w moim świecie były proboszcz najpierw sądzi się z kim popadnie, potem odracza wypłacenie zadośćuczynień, następnie śle wszystkim listy pełne pretensji, gróź i żądań (chyba sama powinnam machnąć jakąś powieść na ten temat, bo materiału mam tyle, że ho ho. Tylko najpierw poczekam na śmierć pierwowzoru głównej postaci, żeby i mnie do sądu nie zaciągnęła),tylko poddaje się woli przełożonego, choć serce wyrywa się z piersi! I na pewno nie pomaga ludziom! Polecam, polecam, P O L E C A M ! ! !

Druga część przygód księdza Rafała, toczącą się powoli, idealna na skołatane nerwy, gdy chce się przeczytać coś spokojnego i niewymagającego. Natomiast postać siostry księdza działa na nerwy tym swoim wiecznym rozdrażnieniem i zacietrzewieniem. Jak mała rozpuszczona dziewczynka. Część pierwsza była lepsza pod tym względem, że jej w niej nie było.

Moja opinia dotycząca całej serii:

"Ksiądz Rafał" to bardzo dobrze oddająca klimat opowieść o perypetiach mieszkańców małego miasteczka gdzieś w Polsce pod koniec zeszłego stulecia.Odrobinę przywodzi na myśl "Mały światek Don Camilla" Giovannino Guareschiego.
Ciekawie było dla mnie wrócić do czasów i realiów mojego wczesnego dzieciństwa.Chociaż seria kończy się porażką głównego bohatera, mimo wszystko zakończenie napawa nadzieją.
Całą serię czyta się rewelacyjnie!

Moja opinia dotycząca całej serii:

Ksiądz Rafał dobrze czuje się Gródku, pokochał swoich parafian, i nie ma ochoty się stąd ruszać. Nie interesują go awanse, nawet propozycja zostania dziekanem, nie robi na nim wrażenia. Ale w oczach nowego biskupa jest zagrożeniem i najlepszym wyjściem będzie odsunięcie go i wysłanie w najgorsze miejsce jakie można sobie wymarzyć. Taka jest cena sprzyjania zmarłemu i uwielbianemu biskupowi Jakubowi.

Ale biskup Kazimierz nie wie że Jakub przed śmiercią starał się zrobić wszystko żeby przekazać stanowisko swojemu protegowanemu. Ksiądz Rafał staje się mimowolnie narzędziem w rękach przyjaciół Jakuba.

Druga część już nie jest tak sielankowa jak pierwsza. Tym razem to już bardziej przypomina dramat społeczny niż lekką powieść obyczajową.
Polecam.

Ks. Rafał Nowina wrasta w środowisko parafii w Gródku.Zyskuje zaufanie członków rady, ale nieszablonowe pomysły duchownego nie zyskują uznania zwierzchnika w kurii. Proboszcz zostaje wezwany do kurii, gdzie dostaje odwołanie ze stanowiska.Bunt parafian i listy otrzymane od poprzedniego biskupa sprawiają jednak, że Rafał wraca na probostwo.
Oprócz osobistych problemów, Nowina boryka się z troskami mieszkańców Gródka, a to powołaniem do wojska młodych chłopców, a to szuka sposobów na dofinansowanie do remontu kościoła.
Ciepła powieść o tym, że najważniejsi są ludzie i żyjąc w zgodzie można wiele wspólnie osiągnąć, nawet wtedy gdy czasy są trudne.

Oprócz osobistych problemów,...

1982

Żeby napisać taką książkę, trzeba samemu posiąść mądrość, którą przypisuje się postaciom. Wielki szacunek dla autora za rozległą wiedzę, umiejętność rozwiązywania trudnych problemów i niebanalny styl. Gródek to wieś jak z bajki, ale właśnie w takiej chciałoby się żyć, gdzie nie ma ludzi całkiem złych, a średnio źli po zastanowieniu mądrzeją.

Fajna książka przeczytaną jednym tchem.

Fajna książka przeczytaną jednym tchem.

Bardzo dobrze czyta się tę serię. Choć główny bohater, ksiądz Rafał jest trochę za bardzo doskonały to jednak wiele sytuacji z książki pokazuje jego umiejętność wskazania własnych błędów i praca nad dostosowania się do nowego środowiska.

Sentymentalnie z melancholią zanurzyłam się w tomie drugim.
W pamięci mam wpisaną:moją wieś,mój zabytkowy kościół,moją plebanie,moich księży...i tu żałość mnie wielka ogarnia,iż nie miałam takiego na miarę Księdza Rafała...

Sentymentalnie z melancholią zanurzyłam się w tomie drugim.

przyjemna książka na zimowe wieczory.
o czasach, których nie znam.

przyjemna książka na zimowe wieczory.
o czasach, których nie znam.

• 2011
  • Religia