Aleksander Hamilton

Ossolineum
1990-01-01
1990-01-01
Hamilton historia USA

Człowiek odpowiedzialny za powstanie banku centralnego USA jest chyba najmniej znanym szerszemu gronu miłośników historii współtwórcą amerykańskiej państwowości. Wielki finansista, kierujący „nerwem polityki” swego młodego kraju, pochodził z najniższych nizin społecznych. Jego kariera jest uosobieniem głośnego później hasła - „american dream”, chociaż nie w wymiarze finansowym. Osobiście kierujący publicznymi milionami, wtedy (i nie tylko wtedy),gdy wielu obok dorabiało się na defraudacjach „grosza publicznego” bajecznych fortun, Hamilton przez całe życie osobiście uczciwy (nie mylić z „głupi”),zmagał się z niedostatkiem pieniędzy. Pod tym względem podobny do innego wielkiego polityka swoich czasów – Robespierre'a, chociaż porównywanie kogokolwiek w Ameryce do jakobinów, uchodziło wtedy za jedną z największych potwarzy i było używane do zwalczania najgorszych wrogów. Hamilton był piekielnie zdolny i inteligentny. Swą karierę i awanse zawdzięczał ciężkiej pracy i niebywałemu talentowi. Zalety te rekompensowały mu bardzo niskie pochodzenie. Wystarczy wspomnieć, iż notatki jakie sporządził w trakcie przygotowywania się do egzaminu na licencję prawnika, posłużyły później za podstawę publikacji będącej podręcznikiem dla studentów prawa stanu Nowy Jork. Poza smykałką do finansów i obracaniem się w wielkim świecie polityki, Hamilton miał również najbardziej z wszystkich szlachetne hobby – kolekcjonował książki. Zebrał ich przez całe życie pokaźną bibliotekę. Jego świetna kariera zakończyła się podczas pojedynku z jednym z najzacieklejszych politycznych oponentów. Zmarł przedwcześnie, ale na historii pierwszych lat USA pozostawił niezatarte piętno.
Książka Izabelli Rusinowej to bardzo udana pozycja z serii biografii wydanych nakładem Ossolineum. Życie Aleksandra Hamiltona ukazane jest w niej na szerokim tle rodzącego się amerykańskiego państwa, z jego wszystkimi bolączkami i problemami. Walka stronnictw oraz zmagania wybitnych jednostek ówczesnego życia politycznego stanowią główny wątek, wokół którego osnute są wydarzenia z życia głównego bohatera. Są to lata, które zaciążyły na całej historii USA, dlatego warto sięgnąć po książkę o jednym z jej najważniejszych twórców.

Spodobało mi się dosyć szerokie opisy podłoża działań Hamiltona, bo dzięki temu ma się lepszy pogląd na jego postać, niż po przeczytaniu zwykłego życiorysu. Przyjemnie się czytało.

• Historia powszechna
  • Biografie
  • B OSSOLINEUM
  • Alexander Hamilton
  • Historia/Biografie
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Aleksander Hamilton