Szok przyszłości

popularnonaukowa
2007-01-01
Wiktor Osiatyński, Ewa Woydyłło, Elżbieta Grabczak-Ryszka
postęp cywilizacyjny ekonimia biznes socjologia filozofia

Książka po raz pierwszy ukazała się w roku 1970, a jej aktualność wręcz poraża.
Pozycję tę zaczęłam czytać dawno temu, jednak po przeczytaniu ponad połowy książki musiałam ją odłożyć na półkę. Wizja przyszłości, którą roztacza autor aż nazbyt mnie przytłoczyła.
Szok przyszłości opisywany przez Tofflera to współczesna choroba, której doświadcza coraz więcej ludzi. Wraz z...

Lubię taką retro-futurologię. Początek książki ciekawy - szczególnie jeżeli porównamy aktualne warunki bytowe w latach 70. Amerykanów i Polaków. U nas od niedawna dzieje się dopiero to, co autor opisuje w książce. Później niestety autor zapędza się w swoich propozycjach chronienia ludzi przed zmianami wymyślając naprawdę abstrakcyjne rozwiązania (szczególnie ubawiła mnie...

Lektura "Szoku przyszłości" wymagała ode mnie trochę wysiłku i samozaparcia. Z jednej strony pełna jest wciągających rozważań na temat perspektyw rozwoju naszego świata i ich wpływu na człowieka. Z drugiej strony ciężko czasem brnąć w niektóre zbyt oczywiste, lub wręcz odwrotnie - zbyt abstrakcyjne, koncepcje autora, których również nie brakuje. Alvin Toffler w swojej...

Klasyczna lektura futurystyczna. Warto.

Warto przeczytać, mimo iż ma swoje lata, w PL nadal aktualna. Dla mnie za dużo przykładów, ale po takiej ilości na pewno zrozumiesz co autor miał na myśli.

Przyjemna. Tego typu ksiazki nazywam 'miejskimi', lekkie, latwe - idealne do zabicia czasu w kimunikacji miejskiej.

Dobra, bo choć nie doczytałem do końca gdyż w pewnym momencie zaczęło mi się wydawać, że fabuła kręci się w kółko. jednak sam pomysł i jego przedstawienie dość ciekawe. Spojrzenie na to, jak ten nasz świat się rozwija i odniesienie to do człowieka, wpływu na niego. Warto nawet, jeśli, tak jak ja, doczytacie do połowy.

Kiedyś może wrócę i pokonam całość.

Alvin Toffler popełnił w swej pracy dwa olbrzymie błędy. Podszedł zbyt optymistycznie do rozwoju technologicznego ( który de facto zamarł po II wojnie światowej). Zupełnie pominął kwestie oddziaływania technologii na transformację w strukturach społecznych.

Dyskusje

• Chcę w prezencie