Lun Yu. Rozmowy

etyka moralność podstawa społecznej pomyślności
religia
Agna Onysymow
etyka moralność podstawa społecznej pomyślności

O ile można się nieco dowiedzieć o poglądach Konfucjusza, to książka zdaje się raczej być zbiorem dość przypadkowych myśli, z których trudno wywnioskować sobie jakiś bardziej całościowy obraz jego filozofii.

Konfucjusz. Lun Yu. Rozmowy (?)

Podstawą dla polskiej wersji jest stare tłumaczenie pt. „Konfuzius, Gesprache (Lun Yu)” dokonane przez niemieckiego misjonarza* i sinologa, Richarda Wilhelma (1873-1930), który opatrzył je przedmową, nagłówkami, wtrąceniami z innych źródeł i licznymi komentarzami**. Z niemieckiego książkę przełożyła Agna Onysymow (2017).

Na str. 49, w...

Ciężko się idzie przez tę książkę, niemal jak przez pola ryżowe. Szedłem tą drogą.

No cóż, mądry był, ale czy aż tak?

• 2020
  • Święte teksty i powiązane