Kup teraz - 11 ofert w cenie od 26.74 zł do 34.47 zł

etyka moralność podstawa społecznej pomyślności
religia
Agna Onysymow
etyka moralność podstawa społecznej pomyślności

Mistrz rzekł: „Nie trapię się tym, że ludzie mnie nie znają. Trapi mnie, że to ja nie znam ludzi”.

Mistrz rzekł: „Sięganie do błędnych nauk jedynie szkodzi”.

Mistrz rzekł: „Lud można doprowadzić do tego, by podążał (za prawem), ale nie można sprawić, by je zrozumiał”.

Nie da się pojąć chińskiej mentalności bez rozumienia wkładu, jaki w nią wniósł właśnie Konfucjusz....

Książkę czyta się szybko, ale paradoksalnie dosyć ciężko. Przyznam szczerze, że nie wszystkie aforyzmy były dla mnie zrozumiałe i nie wiem czy to kwestia mojego ograniczenia umysłowego, dziwnego tłumaczenia czy braku wytłumaczenia. Ponadto transkrypcja użyta w tej pozycji jest bardzo nietypowa, nie zetknęłam się z nią jeszcze nigdy i muszę przyznać, że niektórych nazw nie...

O ile można się nieco dowiedzieć o poglądach Konfucjusza, to książka zdaje się raczej być zbiorem dość przypadkowych myśli, z których trudno wywnioskować sobie jakiś bardziej całościowy obraz jego filozofii.

Konfucjusz. Lun Yu. Rozmowy (?)

Podstawą dla polskiej wersji jest stare tłumaczenie pt. „Konfuzius, Gesprache (Lun Yu)” dokonane przez niemieckiego misjonarza* i sinologa, Richarda Wilhelma (1873-1930), który opatrzył je przedmową, nagłówkami, wtrąceniami z innych źródeł i licznymi komentarzami**. Z niemieckiego książkę przełożyła Agna Onysymow (2017).

Na str. 49, w...

Ciężko się idzie przez tę książkę, niemal jak przez pola ryżowe. Szedłem tą drogą.

No cóż, mądry był, ale czy aż tak?

• 2020
  • Święte teksty i powiązane