Dialogi konfucjańskie

Okładka książki Dialogi konfucjańskie Konfucjusz (Kong Fuzi)
Okładka książki Dialogi konfucjańskie
Konfucjusz (Kong Fuzi) Wydawnictwo: Ossolineum filozofia, etyka
filozofia, etyka
Ossolineum
1976-01-01
1976-01-01
Krystyna Czyżewska-Madajewicz, Zdzisław Tłumski, Mieczysław Jerzy Künstler
Filozofia kofucjanizm Konfucjusz konfucjańskie filozofia chińska chiny sinologia

Cóż może wynikać z filozofii urzędasa, który kocha być poddany władzy? Bądź posłuszny i grzeczny, a jak ci źle no to trudno, byle by władzy było dobrze.

Wydanie posiada przypisy tłumaczące kontekst wypowiedzi osób w dialogach co jest plusem. Niestety dosyć sporym minusem jest fakt, że słowach zdarzają się niepotrzebne spacje, interpunkcja w niektórym miejscach nie istnieje wcale.
Książka jest interesująca, jednak przez swoje błędy wygląda tak, jakby ktoś bardzo się spieszył z jej wydaniem.

Dotrwałem do połowy dalej nie szło czytać.

Dotrwałem do połowy dalej nie szło czytać.

[...]
Czyż nie jest przyjemnością zdobywać wiedzę i stale się w niej ćwiczyć?
[...]
Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza.
Według Konfucjusza najważniejszymi cnotami są mądrość, lojalność, praworządność, humanitaryzm i poprawność.
[...]
„kto prawdziwie humanitarność umiłował, ten ją ponad wszystko stawiać będzie i nie dopuści do tego, by ludzie jej nie posiadający z nim się wiązali”

Odwieczna próba stworzenia modelu idealnego, harmonijnego społeczeństwa i w obecnych czasach, jest jak najbardziej pożądana, ale czy osiągalna?
Możemy odnieść sukces i możemy być szczęśliwi dzięki samodoskonaleniu. W sumie wiedza jest wszystkim.
POLECAM !

[...]
Czyż nie jest przyjemnością zdobywać wiedzę i stale się w niej ćwiczyć?
[...]
Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza.
[...]

Spodziewałam się czegoś lepszego.

Spodziewałam się czegoś lepszego.

Książka przeczytana ze względu na powszechny podziw i popularność odnoszący się do tej Postaci. Wszakże konfucjonizm jest jednym z wyrażeń, które kojarzą nam się zazwyczaj, gdy mówimy o filozofii wschodu, jednakże muszę stwierdzić, iż nie znajduję się tam nic porywającego.

Z pewnością warto przeczytać dla przekonania samego siebie. Książka ma około 600 stron, ale układ aforyzmów sprawia, że czasami do przeczytania na kartce mamy zaledwie 2-3 zdania i zdarza się, że możemy przeczytać 50 ,,stron" w mniej niż kwadrans (nawet przy powolnym tempie czytania).

Same sofizmaty. Szkoda czasu.

Same sofizmaty. Szkoda czasu.

Dialogi Konfucjusza to zbiór aforyzmów i złotych myśli - co nieco mnie zaskoczyło, ponieważ oczekiwałem jakiegoś większego traktatu filozoficznego, a tu taka niespodzianka. Cały zbiór 20 ksiąg można scharakteryzować w kilku prostych punktach. Konfucjusz propaguje ideał człowieka, który wywodzi się z szacunku do tradycji, okazuje szacunek, miłość oraz posłuszeństwo rodzicom i starszym, w swym życiu kieruje się spolegliwością i dobrem, szuka własnych wad pierwej niż krytykuje wady innych, wytrwale pracuje nad sobą i jest rozmiłowany w nauce, muzyce i literaturze. Kierując się tymi zasadami człowiek jest na dobrej drodze do życiowej doskonałości. Uważam, że w tej nauce, choć obcej dla nas kulturowo, można znaleźć wiele życiowego sensu. Minusem tych wszystkich aforyzmów jest wplatanie wtrąceń chińskich (chociaż są wyjaśniające przypisy),które zaburzają nieco odbiór książki czytelnikowi. Książkę czyta się szybko - i to paradoksalnie również uważam za jej minus, bo szybko to często znaczy bezmyślnie, a w tym przypadku łatwo wpaść w pułapkę bezmyślnego wertowania Dialogów. Reasumując - jest to filozofia inna niż platońska, ale wcale nie gorsza. Dobrze jest zapoznać się z myślami starożytnego wschodu, a ta książka to umożliwia - dlatego na pewno warto po nią sięgnąć. Jeszcze raz powtórzę - warto poświęcić jej czas, żeby nie przejść obok niej bezmyślnie. Czytana z rozwagą na pewno pozostawi w czytelniku dobre wrażenie.

Konfucjusz był wielkim myślicielem skoro powstał system religijno-filozoficzny Konfucjanizm. Bardzo chciałem zapoznać się z tą filozofią i muszę stwierdzić, że moje oczekiwania były zbyt duże.
Przede wszystkim chiński myśliciel żył w czasach przed naszą erą i widać, że niektóre cytaty "zestarzały się". Dodatkowo niektóre idee brzmią zbyt banalnie coś w rodzaju " Trzeba być uczciwym aby mieć szacunek u ludzi". Jeśli chodzi o zalety to niektóre cytaty miały w sobie wiele mądrości przez co taki fragment książki mógłbym sobie wydrukować i przykleić na ścianę.
Książka zawiera wstęp gdzie przedstawiony jest zarys historyczny Chin za czasów myśliciela oraz jest też nota biograficzna. Dalsza część książki zawiera oryginalny cytat a pod spodem znajdowało się tłumaczenie tekstu.
Dzieło Konfucjusza jest ciekawą książka z mądrym przesłaniem jednak czasami znajdą się zwykłe rady a niektóre cytaty są bardzo podobne do siebie.

„Dialogi” Konfucjusza zrobiły na mnie jako takie wrażenie. Z jednej strony doceniam chęć wydania ich w całości, także w oryginalnym języku. Z drugiej sądziłem, że będzie to nieco bardziej moralizatorskie i uniwersalne dzieło. Tak naprawdę to strzępki usłyszanych gdzieś rozmów Konfucjusza i jego najzdolniejszych uczniów. Jest to sporo mądrości o prowadzeniu państwa i prowadzeniu się człowieka. Mędrzec nawiązuje do idei szlachetności i spolegliwości, jakkolwiek by ją rozumieć. Z pewnością można wyciągnąć z tej pozycji wiele na temat mentalności społeczeństwa, w którym obracał się autor. Dla niezainteresowanych – raczej nie polecam. Zanudzicie się dywagacjami na temat urzędników i obyczajów.

• Filozofia
  • Chiny