Dama Tyfusowa

Hanns Heinz Ewers horror 284 str.
Wybór z tomów: Das Grauen, Die Besessenen, Nachtmar
Wojciech Grzelak
Z wampirem
Civis-Press
horror
zbióropowiadań literatura niemiecka XX wiek opowiadania literatura obyczajowa miłość lesbijska inkuby sukkuby demony obsesje makabra dewiacje seksualne krew

Wybór z tomów: Das Grauen, Die Besessenen, Nachtmar
Wojciech Grzelak
Z wampirem
Civis-Press
horror

Kup książkę

zarazilem sie tym Ewersem, przeczytane w kryminale

Klasyk literatury weird fiction, po wojnie długie lata okryty zapomnieniem z uwagi na swe zaangażowanie w ruch nazistowski. "Dama Tyfusowa" jest pierwszym powojennym wyborem jego utworów w języku polskim.

"Wizytówką" Ewersa jest obłędnie dobre opowiadanie "Pająk", wcześniej zamieszczone w antologii grozy "Czarny Pająk". Dla tych jednakże, dla których właśnie niesamowitość...

Bardzo dobry zbiór, wykraczający poza ramy "klimatycznej ramoty". Nie w każdym opowiadaniu, bo nie brakuje klasyki smętnych poddaszy, dorożek pędzących w deszcz i egzotycznych klątw - ale np. atmosfera i obrazy z "Salsy de Tomates" czy "Krainy Czarów" albo refleksja płynąca z tytułowej "Damy Tyfusowej" (zwłaszcza w kontekście sympatii autora?) wcale nie leżą zagrzebane w...

"Dama tyfusowa" to zbiorek opowiadań niesamowitych, w których groza raczej łypie na nas zza rogu niż uderza nas obuchem w łeb. Nie jest to oczywiście zarzut, bo historie mają swój staromodny urok.
Znajdziemy tutaj historie różnego sortu, demony z piekła rodem, i te bardziej ludzkie, horror nadprzyrodzony i ten zgotowany przez człowieka drugiemu człowiekowi.
Same historie...

Opowiadania Ewersa nie są to teksty "na dobranoc".
Poruszają one duszę i dają do myślenia. Pozostawiają ciarki na skórze przez idealne dozowanie napięcia. Otwarte zakończenie pozostawia pewien niedosyt.
Czyta się lekko, przez co, dosłownie, przepływa się przez kolejne opowiadania.

Ewers- Mistrz horroru.

Superr :D