Księgi Krwi 4

Rebis
1994-01-01
1994-01-01
Małgorzata Studzińska
horror zbiór opowiadań literatura angielska zbiór opowiadań grozy

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Clive Barkers Nightbreed Marc Andreyko, Clive Barker, Piotr Kowalski (rysownik)
Clive Barkers ... Marc Andreyko, Cliv...

Okładka książki Czyhający w progu August Derleth, H.P. Lovecraft
Czyhający w progu August Derleth, H.P...
Okładka książki Drakula. Wampir John William Polidori, Bram Stoker
Drakula. Wampir John William Polido...

Uwielbiam ten cykl.

Uwielbiam ten cykl.

W tomie 4 znaczący skok jakościowy, z pięciu opowiadań tylko jedno słabuje, pozostałe są znakomite. Jest taka różnica pomiędzy KK3 i KK4, że to wygląda jakby lata świetlne dzieliły powstanie tych książek. W KK4 Barker dodatkowo zwalnia pedał gazu i opowiadania są tutaj wyjątkowo mało krwawe.
"Polityka ciała", czyli rewolucyjny spisek rąk. Literacki odpowiednik "Morderczej opony". Fenomenalnie absurdalny pomysł wyjściowy doprowadzony do groteskowo-przerażającej perfekcji. Barker wznosi się tutaj na wyżyny kunsztu autorskiego, nie można się oderwać. 10/10
"Węzły życia i śmierci" - nic nadzwyczajnego w pomyśle, świetnie napisane, rzemiosło najwyższej próby 7/10
"Objawienia" - ponownie, nic nadzwyczajnego w pomyśle, rewelacyjne w wykonaniu, trzyma w napięciu od początku do końca. I prawie w ogóle nie ma tu gore. 8/10
"Precz, Szatanie" - wygląda jak licealna wprawka Barkera pomiędzy jednym browarem, a drugim. Nie jest źle napisane, ale te kilka stron historii zupełnie nie porywa. 3/10
"Era żądzy" - świetny pomysł, świetna realizacja, w osobie głównego bohatera niezmiernie kojarzyło mi się ze scenami seksu z "Serbskiego filmu". 8/10

Ranking opowiadań:

Miejsce drugie: Polityka ciała 7/10

Miejsce trzecie: Węzły śmierci i życia 7/10

Miejsce czwarte: Objawienia 7/10

Miejsce ostatnie: Era żądzy 7/10

Niezła, niezła, całkiem niezła książka. Wciąż nie tak dobra jak rewelacyjny pierwszy tom, ale niezła.

Wie ktoś może, gdzie można nabyć tom IV ? Szukam wszędzie i nie mogę znaleźć jej w wersji papierowej, jak też w wersji ebook.

Tom czwarty "Ksiąg krwi" nie dorównuje poziomem trzem poprzednim, co niekoniecznie świadczy o nim bardzo źle. Spośród pięciu zawartych w nim opowiadań trzy pierwsze uważam za zdecydowanie godne reszty cyklu. "Polityka ciała" to bodaj mój faworyt: gęsty od absurdu pomysł wyjściowy traktuje tu Barker ze śmiertelną powagą, okazjonalnie tylko mrugając do czytelnika okiem. Tytułowe "Węzły śmierci i życia" są jakby prototypem kostki Lemarchanda, i choć tekst kończy się lekkim rozczarowaniem, to wyrównuje owo niedociągnięcie soczystą atmosferą. "Objawienia" to zaskakująco ludzka historia, miła odmiana po absurdzie i grozie dwóch poprzednich opowiadań. Za to czwarta pozycja w spisie treści, "Precz, Szatanie", to pięciostronicowa miniaturka z dobrym pomysłem, który naturalnie - z racji skromnej objętości tekstu - pozostaje boleśnie nierozwinięty. I wreszcie ostatnie opowiadanie, "Era Żądzy", jest po barkerowsku bezczelne i bulwersujące, ale niestety cierpiące na dramatyczny deficyt sprytu i subtelności. Ostatecznie tom czwarty zawiera przyzwoite, ale niepowalające zestawienie, lecz mimo to w żadnym razie nie powinien zostać przez miłośników horroru zignorowany.

Czwarty tom Ksiąg Krwi uchodzi za jeden ze słabszych w serii. Może i zgoda, że do kosmicznego poziomu jedynki czy trójki trochę temu zbiorowi brakuje, ale tak generalnie - daj Boże taką słabość....

Tom rozpoczyna makabreska "Polityka Ciała", gdzie czarny humor przeplata się z absurdalnie komicznymi scenami gore. Ręce (a dokładniej dłonie) pewnego mężczyzny postanowiły się uniezależnić od woli "Pana". Po uduszeniu w nocy żony, prawa ręka "uwalnia" (tj. odcina) lewą. Uwolniona Lewa ucieka z miejsca zbrodni, by wszcząć "rewolucję dłoni". Gdy trafia do akademika i skutecznie wszczyna "bunt" - wybucha prawdziwe pandemonium. Krew chlusta strumieniami, studenci giną mordowani przez swe zbuntowane ręce, coraz więcej odciętych dłoni dołącza do sił "rewolucji".

"Węzły Śmierci I Życia" rozpoczyna scena rodem z Mechanicznej Pomarańczy. Czwórka młodych bandytów katuje napotkanego w parku bezdomnego włóczęgę. Jeden z napastników, miłośnik różnych układanek (ten motyw powróci u Barkera wraz z "hellraiserowską" kostką Lemarchanda) zabiera ofierze sznurek z zawiązanymi różnych węzłami. W trakcie zabawy udaje mu się rozwiązać jeden z węzłów, co uwalnia uwięzionego w nim demona. W trakcie żywego, wypełnionego akcją opowiadania okazuje się, jednak, że tak naprawdę w węzłach nie był uwięzione demony, a pobity starzec nie był dobrym czarodziejem trzymającym je na uwięzi. Aż dziw, że tak wypełniona akcją i gotowymi jump scenami fabuła nie została jeszcze zekranizowana.

Kolejne opowiadanie - "Objawienia", opisuje spotkanie dwu pogrążonych w kryzysie par małżeńskich, do jakiego dochodzi w zalewanym deszczem przydrożnym motelu. Z tym, że jedna z tych par to...duchy, usiłujące pogodzić się po śmierci. Losy oby par krzyżują się w opowiadaniu, wydarzenia sprzed lat w dziwny sposób powtarzają. Od, dość w sumie banalnej fabułą ciekawsze w tym tekście jest wyraźne wsparcie Barkera dla feminizmu, nie pierwsze w Księgach Krwi.

"Precz, Szatanie" to w zasadzie nie opowiadanie a sam pomysł, jakby wprost z kart systemu fabularnego Kult (nb. inspirowanego twórczością Barkera). Milioner w poszukiwaniu Szatana buduje w Afryce Północnej upiorną budowlę - prawdziwe Piekło na ziemi. Sale tortur, kadzie z siarką, lochy, łańcuchy - pełen anturaż infernalnych wizji. Bohater liczy, że Diabeł skorzysta z zaproszenia i zamieszka w przygotowanym dla niego gmachu. I w pewnym sensie faktycznie tak się dzieje.

Ostatni tekst - "Era Żądzy", przypomina z kolei odcinek "Archiwum X". W pewnym laboratorium eksperymenty nad nowym afrodyzjakiem kończą się tragedią - opętany żądzą obiekt gwałci i morduje w erotycznym szale lekarkę prowadzącą badania, następnie zaś ucieka z laboratorium. Pożądanie zbiegłego wciąż narasta wiodąc go do kolejnych zbrodni namiętności.

W czwartym tomie "Ksiąg" jest nieco mniej grozy i gore, niż w poprzedniczkach, ale świeżość i różnorodność pomysłów Barkera wciąż oszałamia. No i warsztatowo napisane są "Księgi" rewelacyjnie. Podziw i szczera zazdrość. Wspaniała rozrywka - lektura obowiązkowa 8/10.

Moim zdaniem najsłabsza część cyklu, pomysły na opowiadania dość oryginalne,ale historie jakoś nie wciągają i mało straszą. Najlepsze moim zdaniem są ostatnie dwa utwory, krótkie "Precz, Szatanie" i "Era Żądzy". Jednak raczej warto się z tym zbiorem zapoznać.

• Horror
  • Clive Barker