Kamienny lampart

Paweł Witkowski
Kamienny lampart kryminał francuski

Powieść sensacyjno polityczna .Ciekawy styl autora. Polecam

Powieść sensacyjno polityczna .Ciekawy styl autora. Polecam

Political-fiction thriller, ale bez jakiegoś większego suspensu. Tajemnicę tożsamości lamparta można rozwiązać bardzo szybko, a działania jak i końcowe poświęcenie prefekta wydają się dość naiwne.

Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku Francja . Świat staje na głowie, USA wycofują swoje wojska z Europy. We Francji urząd prezydenta obejmuje człowiek nastawiony przeciw USA. Służby wywiadowcze dostają informację o przygotowywanym zamachu stanu przez Lamparta , komunistycznego przywódcę francuskiego podziemia w okresie drugiej wojny światowej. Problem w tym , że Lamparta nikt nie zna , a jest on prawdopodobnie jednym z wysoko postawionych polityków obecnego rządu. Rusza wyscig z czasem . Kawał dobrej literatury sensacyjnej

Jak wnioskuję z opinii, jakość książki nie zmalała, mimo iż czytałem ją masę lat temu

Dobra powieść szpiegowska. Szybko się czyta, nie nudzi mimo iż nie ma tu jakoś bardzo dużo kanonad i pościgów rodem z powieści Ludluma. Podobała mi się za równo intryga, to jak ona jest prowadzona. Zakończenie i finał są całkiem ciekawe.

Fajny jest też styl autora. Ciekawie są tu przedstawiane realia zimnej wojny. Te wszystkie rozgrywki polityczne opisywane są z lekkością pióra godną najlepszego publicysty. Może jedynie opisy scen akcji mogły by być lepiej miejscami opisane, ale i tak nie są źle

Fajna, odprężająca lektura. Miłośnicy takiej literatury raczej się nie zawiodą.

Bardzo fajna,bardzo fajna książka.Czyta się super,dużo można dowiedzieć się o politycznych knowaniach w latach 70.
Sporo strzelaniny i stara prawda.Politycy,chcą tylko żłobu i koryta.

Sporo strzelaniny i stara prawda.Politycy,chcą tylko żłobu i koryta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzecz dzieje się w fikcyjnej sytuacji politycznej, stworzonej specjalnie na potrzeby tej powieści. Może trochę naiwnie, ale udanie i w miarę przekonująco. Są tu dwa, wzajemnie przeplatające się wątki - polityczny i sensacyjny, które, co do przewidzenia, na końcu łączą się w jeden.
Nastrój przypomina trochę "Dzień szakala" Forsytha - to, wbrew pozorom, plus tej powieści, bo zarzut naśladownictwa byłby tu bardzo nieuczciwy. Akcja poprowadzona jest bardzo sprawnie, a intryga zbudowana bardzo umiejętnie. Forbes po raz kolejny udowodnił, że jeśli chce, to potrafi pisać. Szkoda, że tak rzadko mu się chce...

Kamienny Lampart to dobra powieść sensacyjna. Akcja dzieje się w czasach kiedy agenci wywiadów nie byli jeszcze wyposażeni w nowoczesne gadżety a ich praca opierała się na najsłabszym ogniwie – czyli na człowieku. Mamy więc agentów francuskich, CIA, niemieckich oraz komando śmierci czyli wywiad radziecki.
Wszyscy zostają postawieni w stan alarmu z powodu jednego człowieka legendarnego „Lamparta” który rzekomo zginął w czasie II wojny światowej.
Powieść ma swoje tempo stale utrzymujące napięcie a uważny czytelnik szybko domyśli kto gdzie i dlaczego.

Wszyscy zostają postawieni w stan alarmu z powodu jednego człowieka...

Świetna powieść szpiegowska, z dobrą intrygą polityczną. Polecam!

Świetna powieść szpiegowska, z dobrą intrygą polityczną. Polecam!

Za dużo bohaterów, za dużo wątków pobocznych

Za dużo bohaterów, za dużo wątków pobocznych