Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów.

Okładka książki Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów. Turid Rugaas
Okładka książki Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów.
Turid Rugaas Wydawnictwo: Galaktyka flora i fauna
2009-01-01
978-83-7579-067-2
Monika Grossman-Klieber
sygnały uspokajające pies psy Hobby

Krótka książka, którą powinien przeczytać każdy właściciel psa - świat byłby piękniejszy, a czworonogi szczęśliwsze.

Polecam, merytoryczna wiedza dla początkujących w psim świecie komunikacji.

Polecam, merytoryczna wiedza dla początkujących w psim świecie komunikacji.

Jak na czasy, w których powstała książka napewno jest ona wartościowa, jednak patrząc na to co dziś wiemy o psiej komunikacji jest w niej sporo nieaktualnej wiedzy i niedomówień. Mimo to nadal polecana przez behawiorystów i trenerów, ponieważ była to pierwsza tak wartościowa książka o psiej komunikacji (których nadal jest niewiele) i z pewnością każdy właściciel powinien przeczytać choćby właśnie tą cieniutką książeczkę, by mieć jakiekolwiek pojęcie w tym jakże ważnym temacie jak komunikacja na lini pies-opiekun.

Absolutna pozycja obowiązkowa dla każdego opiekuna psa - niecałe 100 stron, a niejednemu szczęka opadła, jak bardzo nie odczytywał sygnałów od własnego zwierzęcia. Lektura bardzo dobrze się zestarzała - choć dziś wiemy dużo więcej na temat stosowania przez psy opisywanych w niej sygnałów, to nie zmienia faktu że są one świetnie omówione.

Zdecydowanie polecam dla każdego miłośnika psów. Świetny wstęp do psiej komunikacji. Książka jest krótka i bardzo konkretna, bez zbędnego owijania w bawełnę. Sama dużo z niej wyciągnęłam mimo, że uważam, że na psach się trochę znam. Dziękuję Turid za stworzenie teorii o sygnałach uspokajających, psi świat dużo dzięki temu zyskał 😻.

Fajna, ale trochę przestarzała. Must have każdego właściciela psa. Bardzo łatwo się czyta.

Naprawdę dobra książka (broszurka bardziej) na temat sygnałów uspokajających (czy też bardziej: stresu). Pozwala w szybki i przyjemny sposób poznać dużo sygnałów z psiego języka. Myślę, że jedno z obowiązkowych pozycji dla wszystkich właścicieli psów.

Pomimo faktu, iż książka jest naprawdę krótka, można było jeszcze ją skrócić z korzyścią dla niej. Od strony 63 mamy treści nic właściwie niewnoszące poza informacjami jak świetną trenerką jest autorka i jak psy ją kochają.

Warto zwrócić uwagę, że sama bibliografia zawiera bardzo stare pozycje. Najnowsza jest z 1996 roku i od tego czasu ukazało się mnóstwo nowych badań, które rzucają lepsze światło na życie psów i wilków.

Ponadto sama końcówka jest trochę hurraoptymistyczna, na zasadzie "dowiedzmy się czego chcą psy i dajmy im szczęście". No jednak życie to nie bajka - są psy (nieliczne co prawda, ale jednak),do których trzeba innego podejścia niż zwykła nauka odczytywania sygnałów i ich wysyłanie. Ale wiedza zawarta w tej pracy na pewno pomoże w pracy z większością psiaków.

Książkę poleciła mi moja psia behawiorystka i pomoc tej lektury była nieoceniona. Z dnia na dzień zaczęłam lepiej rozumieć moje psy, zauważać bardzo subtelne sygnały, pomagać jednej z suczek na nowo nauczyć się tego fascynującego psiego języka. Obowiązkowa pozycja dla każdego psiego opiekuna. Niesamowite, jak zapoznanie się z nią pozwala jeszcze wyraźniej dostrzec niuanse w psich relacjach i różnice między psimi charakterami :)

Niepozorna książeczka do przeczytania naraz - ale jaka ważna dla opiekunów, którzy chcą mieć dobrą relację ze swoim psem!
Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa. Fakt, że od polskiego wydania minęło niemal 20 lat i obecnie mówimy raczej o sygnałach stresu niż uspokajających, ale obserwacje Rugaas są nadal bardzo cenne.
Niewątpliwie zdolność odczytania komunikacji psa jest bardzo ważna, jednak opisane pod koniec książki historie wydają mi się zbyt hurraoptymistyczne - może zdarzają się przypadki psów "problemowych", których wystarczyło "wysłuchać" i dostosować się do ich potrzeb, ale zabrakło mi stwierdzenia, że samo czytanie psa to może być zdecydowanie za mało w przypadku lęków czy agresji.

Niewątpliwie zdolność odczytania komunikacji psa jest...

Każdy, kto ma pieska, powinien przeczytać tę pozycję. Krótka, ale konkretna, wszystko super wyjaśnione :)

• Psy
  • Zwierzęta
  • Kynologia

Dodaj cytat z książki Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów.