Dowód rzeczowy

Okładka książki Dowód rzeczowy Les Martin
Okładka książki Dowód rzeczowy
Les Martin Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Z Archiwum X (tom 9) Seria: Seria zielona fantasy, science fiction
Z Archiwum X (tom 9)
1997-01-01
8371571984
Robert P. Lipski
Archiwum X Ufo Mulder Scully

Większość w Zielonej serii jest gorsza od tej; na razie jedyna adaptacja z głównym wątkiem kosmitów. Słaba adaptacja, ale reszta słabsza.

Świat, dla agenta specjalnego FBI Foxa Muldera, stanął w miejscu, gdy otrzymał informację, iż nad Irakiem zestrzelony został najprawdopodobniej obcy statek kosmiczny. W tym samym czasie, na niebie w stanie Tenisie, wielu świadków widziało dziwne wyładowania elektryczne i intensywne światła. Kulminacją tych niezwykłych zjawisk było tajemnicze spotkanie kierowcy ciężarówki z niezwykłą istotą nie z tego świata. Agenci Mulder i Scully podejmują się zbadania tej niezwykłej sprawy, która może dostarczyć wiarygodny dowód na istnienie istot pozaziemskich.

„Dowód rzeczowy” to powieści, która mimo znakomitego pomysłu na fabułę, została napisana w sposób przeciętny. Historia tu ukazana mogłaby stanowić idealne zakończenie całej serii „Z archiwum X”. Niestety od samego początku odnosiłem wrażenie, iż autorowi zabrakło pomysłu, a może się śpieszył, aby należycie poprowadzić tę historię i przedstawić ją czytelnikom. Książka prezentuje się dość przeciętnie, zarówno pod względem fabuły, jak i dialogów, choć tym, co wzbudziło u mnie salwę śmiechu była postać agenta „Głębokie Gardło”. Chyba nie można wymyślić głupszego kryptonimu dla postaci, która zgodnie z fabułą, posiada gigantyczną wiedzę na temat obcych i tajnych układów na najwyższych szczeblach rządowych. Mam tylko nadzieję, że ów kryptonim, wynika ze zbyt dosłownego tłumaczenia tekstu z języka angielskiego na polski…

Książkowa adaptacja 17 odcinka pierwszego sezonu serialu ("E.B.E.")

Nad Irakiem zostaje zestrzelony tajemniczy obiekt latający. Agencji specjalni Fox Mulder i Dana Scully prowadzą śledztwo w sprawie kierowcy ciężarówki, który twierdzi że widział latający spodek. Tropów jest mnóstwo, lecz które z nich są prawdziwe? Czy możliwe jest, że kierowca ciężarówki naprawdę przeżył "spotkanie trzeciego stopnia"?

W tej książce, co prawda po raz drugi, ale chronologicznie po raz pierwszy poznajemy przyjaciół Muldera, Samotnych Strzelców. Zostaje tu również wprowadzona postać informatora Foxa, tajemniczy człowiek o pseudonimie Głębokie Gardło.

Książkę czyta się przyjemnie choć mnie akurat nie zachwyciła. Agenci są wreszcie w "swoim żywiole", a szczególnie Fox, który trafia na namacalny dowód na istnienie istot pozaziemskich, ale mnie ta książka do końca nie przekonała. Może dlatego, że i odcinek serialu nie był zachwycający, a w przypadku tych książkowych adaptacji patrze na nie jednak przez pryzmat filmu... Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest całkiem przyjemną lekturą idealną dla fanów serialu.

Książkowa adaptacja 17 odcinka pierwszego sezonu serialu ("E.B.E.")

Bardzo dobra cała seria, zarówno książki jak i serial. Polecam.

Bardzo dobra cała seria, zarówno książki jak i serial. Polecam.

Macie czasem takie książki, które z niezrozumiałego dzisiaj powodu kiedyś uważaliście za arcydzieło na skalę światową? A potem pewnego dnia, spojrzeliście na nie i spytaliście samych siebie: "Czy ja oszalałem/am? To przecież kompletna beznadzieja..." No to ja tak mam z serią Archiwum X. W mojej młodości i głupocie uwielbiałem zarówno serial jak i serię książek. Teraz, o ile serial nadal zachował dla mnie pewien urok (mniejszy, ale zawsze) o tyle książki wydane na jego podstawie spadły w mojej ocenie gdzieś na poziom książek ze świata Starcraft (czyli tłumacząc dla tych, których tamte tortury ominęły - na poziom dna).

Użycie określenia "książka" w stosunku do tej broszury jest subtelną przesadą, niemniej jednak miło było przypomnieć sobie choć na chwilę latające spodki, rządowe spiski i starych dobrych agentów-antagonistów, których losy fascynowały mnie w dzieciństwie. Styl autora niestety jest trochę kanciasty, ale to prawdopodobnie wina pisania ksiązki na podstawie filmu. Podsumowując; bardzo ciekawy powrót do przeszłości. ;)

• Z archiwum X
  • Przeczytane dawno temu