Tajemnica Nostradamusa

2005-01-01
1999-01-01
Maria Grabska-Ryńska
Nostradamus historia

Daję dychę za lekkość stylu, za dobrą kreację postaci, za dowcipne dialogi, za to że ta ksiażka oderwała mnie od szarej rzeczywistości. Wprawdzie czasy, które opisuje (Francja XVI wiek) nie były łatwe i przyjemne ale perypetie miłosne rekompensują wszystko. Bo to przede wszystkim zabawna historia miłosna ukazana na tle wydarzeń historycznych. A wszystko przeplatane magią i przepowiedniami mistrza Nostradamusa. I zdradzę Wam, poznacie jego tajemnicę :)

Książka jest tak zabawna że dla mnie porównywalna do Chmielewskiej w swoich najlepszych czasach. Autorka barwnie maluje swoje postacie, każda staje nam po jej opisach jak żywa przed oczami. A że historia którą opowiada jest niezmiernie wciągająca i pełna mądrych przemyśleń to lektura jest ogromną przyjemnością. Szczególnie przypadł mi do gustu motyw będący chyba najważniejszym przesłaniem tej powieści, o tym czym jest i jak powstaje prawdziwa Sztuka. Świetna powieść, o samym Nostradamusie nie ma wiele ponieważ to książka o jego tajemnicy. I to jakiej.
Dyszka :)

XVI- wieczny barwny fresk obyczajowy Francji u progu wojny domowej, z galerią niezwykłych postaci otaczających wizjonera tysiąclecia.

Francja, rok 1556. Na dworze Henryka II niepodzielnie panuje wpływowa metresa władcy, Diana de Poitiers. Odsuwana od męża królowa Katarzyna Medycejska, zrozpaczona ciągłymi upokorzeniami, ucieka się do czarnej magii, by pozbyć się rywalki. Ponieważ jednak kolejne próby zawodzą, wzywa na pomoc nadwornego astrologa. Nostradamusa.

Ludzkości niepotrzebne są czary, żeby zniszczyć świat. Świetnie sobie radzi własnymi środkami.

Nostradamus fr. Michel de Nostredame. Ur. 14 grudnia 1503 w Saint-Remy w Prowansji, zm. 2 lipca 1566. Francuski lekarz, astrolog, matematyk i autor proroctw, okultysta, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej. Miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci jej męża Henryka II Walezjusza. Zdecydowana większość uczonych twierdzi, że powiązania pomiędzy tetrastychami napisanymi przez Nostradamusa a historycznymi wydarzeniami po ich napisaniu są wynikiem nadinterpretacji i złego tłumaczenia, a nie nadprzyrodzonych zdolności.

Zabierałam się do tej książki jak pies do jeża, ponieważ opis na okładce oraz lista występujących tu postaci historycznych wskazywały, iż jest to powieść historyczna pełną gębą. Tymczasem w tej dziedzinie uważam się za wyjątkową nogę, historii w szkole nigdy nie lubiłam i robiłam różne uniki, by się jej nie uczyć, wolałam oglądać zwierzątka, roślinki i czytać książki.

Na szczęście "Tajemnica Nostradamusa", choć bardzo mocno osadzona w realiach XVI-wiecznej Francji i z akcją wplecioną w ówczesne wydarzenia, jest bardziej romansem historycznym z wyraźnymi elementami powieści łotrzykowskiej niż jakimś historycznym freskiem, koncentrującym się na faktach znanych z dziejów.

Najsilniejszym atutem powieści jest żywa, wielowątkowa fabuła, zgrabnie łącząca motywy historyczne z tymi zupełnie wymyślonymi, okraszona magią, rzucaniem i odczynianiem uroków oraz wygłaszaniem proroctw. Do tego dochodzi kapitalna wręcz galeria postaci - świetnie zarysowanych, wielowymiarowych, prawdziwych i żywych, zarówno tych znanych z kart historii, na czele z Katarzyną Medycejską i Nostradamusem, jak i powołanych do życia przez autorkę. Byłam ciekawa, jak sportretowany zostanie tytułowy astrolog, czy nie będzie to przypadkiem jakiś koturnowy bohater ze zwichrzoną brodą i wzrokiem natchnionym magiczną wizją przyszłości, ale nic z tych rzeczy. Jak wszyscy inni w tej powieści, także Nostradamus jest bardzo ludzki i wiarygodny, wzbudza zresztą szczerą sympatię. Szczególnie jednak polubiłam ciocię Paulinę, ponieważ zażywna ta matrona o wielkiej inteligencji, nieco ironicznym poczuciu humoru i dosyć bezpośrednim stylu bycia przypomina mi moją ciocię Małgosię.

Dodatkową zaletą jest duża dawka humoru, którym pani Markle Riley doprawiła całość. Dowcipnie naszkicowani są niektórzy bohaterowie charakterystyczni, nie brak też typowego komizmu sytuacyjnego. Naprawdę, szczerze się ubawiłam, czytając np. opis wydarzeń w łaźni czy choćby zakupowych szaleństw cioci Pauliny i jej utarczek z Menandrem. Do tego żywe dialogi i niezwykła plastyczność opisów - dzięki temu książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, tym bardziej że autorka do końca sprytnie manewruje jeszcze wydarzeniami i niemal do ostatniej strony nie wiadomo na pewno, jak się to wszystko zakończy.

Gdyby wszystkie powieści czy choćby romanse historyczne były tak ciekawie i brawurowo napisane, byłabym ich zagorzałą fanką. Na razie mogę powiedzieć, że chętnie sięgnę po inne powieści tej autorki.

Na...

1945

Autorka tej powieści, nie jest mi bynajmniej nie znana.Jakiś czas temu przeczytałem jej inną powieść"Czara Wyroczni", która nie pozostawiła mnie obojętnym.Z tym większą chęcią sięgnąłem po kolejny pomysł, którym postanowiła się podzielić z innymi.

"Tajemnica Nostradamusa", to jedna z najciekawszych powieści jakie przeczytałem ostatnimi czasy.A cała fabuła skupia się na królowej, które ostentacyjnie ignorowana przez męża i szykanowana przez jego kochankę, zwraca się o pomoc do samego Nostradamusa, którego sława sięga niemalże na całą ówczesną Europę.Za wszelką cenę, nasza monarchini pragnie pozbyć się znienawidzonej rywalki i uważa, że słynny mag i astronom, będzie osobą, dzięki której problem się rozwiążę pięknie i gładko.Ale jak to zwykle bywa, nic nie jest takie proste jak wygląda na obrazku.Co z tego wyniknie, przekonajcie się sami.

Autorka w swojej książce postawiła na sprawdzony zarys historyczny, wprowadzając do niego elementy tajemniczości i pozornie tylko magicznych zdolności astronoma.Całość okrasiła niezłym poczuciem humoru, co sprawiło, że czyta się to dzieło, jak niezłą komedię pomyłek, co dodatkowo sprawia, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza.Pozostało mi tylko polecić i oby więcej takich książek.

O Nostradamusie słyszeli niemal wszyscy. Postać tajemnicza i intrygująca, być może obdarzona wielkim darem, a może jednak to my sami przypisujemy jej niezwykłe umiejętności i pragniemy wierzyć, że była jedyna w swoim rodzaju? Jedno jest pewne, Nostradamus od lat pobudza naszą wyobraźnię i pewnie właśnie z tego powodu wydawnictwo Książnica pokusiło się o zmianę tytułu powieści Judith Merkle Riley, poniekąd sugerując, że znajdziemy w niej prawdziwą sensację. I choć autorka zaproponowała nam jakieś wyjaśnienie fenomenu Nostradamusa, jego postać odgrywa tutaj rolę drugoplanową. Na pierwszym planie pojawia się natomiast sfrustrowana królowa, stara panna i ... głowa. Nie ulega wątpliwości, że "Tajemnica Nostradamusa" to powieść dość dziwna i szalenie pogmatwana.

Początek prezentuje się dość niewinnie. Francja, rok 1556. Katarzyna Medycejska nie potrafi pogodzić się z faktem, że wpływowa metresa, Diana de Poitiers do tego stopnia omamiła jej męża, że ten gotów jest spełnić wszelkie jej zachcianki. Zdesperowana królowa, próbując zmienić ten niekorzystny stan rzeczy, ucieka się nawet do czarnej magii, trudno jednak spodziewać się spektakularnych rezultatów w sytuacji, gdy nadworny mag Medyceuszy oferuje swoje usługi także jej rywalce. Nie widząc innego wyjścia, Katarzyna wzywa do siebie nadwornego astronoma, Nostradamusa. Ten w trakcie podróży do Paryża spotyka młodą szlachciankę, Sybillę Artaud de La Roque. W dziewczynie dostrzega coś niezwykłego, coś co na dobre zmieni losy całej Francji.

O samej fabule można by napisać o wiele więcej, jednak szkoda by było zdradzić, jakie niespodzianki przygotowała dla nas autorka książki. Wystarczy więc dodać, że Sybilla wprowadzi do historii wiele zaskakujących elementów, a niektóre z nich będą wręcz ... fantastyczne. Judith Merkle Riley stworzyła powieść bogatą w wątki, nietypowe powiązania, postaci. Czytelnik bardzo szybko przekonuje się, że to coś innego niż typowe książki z historycznym tłem. To, co powieść wyróżnia, to wspomniane już elementy magiczne, ale również humorystyczne zabarwienie historii. "Tajemnicę Nostradamusa" czyta się tak, jakby oglądało się zgrabną komedię, pełną zabawnych dialogów i sytuacji. Ten dość nietypowy charakter książki sprawia, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem i nieustannie zadaje się sobie pytanie, do czego to wszystko może doprowadzić.

Sam Nostradamus zostaje przedstawiony jako schorowany, starzejący się maruda, który na szczęście nie traci umiejętności wnikliwej obserwacji otoczenia i trzeźwości ocen. Swój dar przewidywania przyszłości zawdzięcza kontaktom z wyjątkowo chaotycznym duchem dziejów, a te kontakty stanowią jeden z najbardziej zabawnych elementów całej powieści.

Jak już wspomniałam, Nostradamus jest tutaj co najwyżej postacią drugorzędną, historia kręci się natomiast wokół "postaci", która najmniej przypadła mi do gustu, a mianowicie nieśmiertelnej głowy Menandra Maga, zwanego Panem Wszelkich Życzeń. Nie ukrywam, że moja tolerancja wobec fantastycznych elementów wplecionych w fabułę w tym przypadku została mocno nadwyrężona. Głowa nieustannie mnie irytowała i odrywała od jakby nie spojrzeć bardzo nietuzinkowej fabuły. Gdybym wiedziała, że przyjdzie mi zmagać się z równie absurdalnym elementem, chyba nie zdecydowałabym się na lekturę tej książki. Ponieważ jednak zaczęłam ją czytać i okazała się tak zaskakująca, nie byłam w stanie jej porzucić. Koniec końcem, przygodę z powieścią uznaję za dość ciekawe choć specyficzne doświadczenie, które polecam przede wszystkim osobom, które w historii cenią sobie element zaskoczenia i potrafią przymknąć oko na jej abstrakcyjność. Pozostałym radzę jednak poszukać bardziej "poukładanych" lektur.

Początek nieco pogmatwany, akcja toczy się kilka lat wcześniej albo kilka dni później. Mogło być inaczej ale jestem książką zachwycona.
Bardzo lubię kiedy akcja osadzona jest w realiach średniowiecza, fascynują mnie tamte czasy, opisy ubioru, zwyczajów, zachowań, obrzędów religijnych, przyjętych norm moralnych.

Tutaj całość koncentruje się wokół osoby Sybilli, dziewczyny pochodzącej z rodziny o szlacheckich korzeniach i piszącej wiersze.
Przypadkiem w jej ręce trafia głowa Pana Wszelkich Życzeń, nazywanego również Menandrem Wspaniałym. Zupełnie nieświadoma dziewczyna, odkrywa szkatułę, w której spoczywa głowa i zagląda jej prosto w oczy stając się jej właścicielką do końca swoich dni, gdyż tylko śmierć obecnego właściciela może uczynić kogoś innego panem Menandra.
Sybilla nie wie, że głowę pragnie zdobyć królowa Francji Katarzyna Medycejska (postać autentyczna). Potężna władczyni chce w ten sposób uzyskać względy i miłość męża, bowiem król Francji Henryk II Walezjusz (również postać autentyczna) od lat żyje w nieformalnym związku z metresą Dianą de Poitries, mającą na monarchę ogromny wpływ.
Kiedy Katarzyna odkrywa, że Sybilla jest w posiadaniu skrzynki z zaczarowana głową, sprowadza ją na dwór i w obecności dziewczyny oraz dam dworu wypowiada życzenie...
Tymczasem ważnym wątkiem jest także fakt, że królewska kochanka również pragnie zakosztować magii, nie chce aby Katarzyna kiedykolwiek miała wpływ na króla. Dzięki pomocy nadwornego maga Simeoniego, kradnie szkatułę, w której przebywa magiczna głowa i również wypowiada życzenie, całkowicie sprzeczne z życzeniem Medyceuszki. W każdym przypadku Menander odpowiada "czas objawi ci prawdę".
Wątek losów Sybilli łączy się z historią Nostradamusa.
Dziewczyna i słynny astrolog spotykają się kiedy ona ucieka do ciotki, przekonana, że zabiła narzeczonego, wybranego przez ojca.
Ojciec Sybilli, Herkules chce wydać ją za podstarzałego pana Vilasse, człowieka opętanego rządzą pieniądza, mściwego i okrutnego.
Niestety kiedy ojciec Sybilli zostaje oskarżony o herezję i zamknięty w lochu, Vilasse przekonany, że nie uda mu się ożenić z dziedziczką rozległych ziem przynależnych do winnicy, przynoszącej nieziemskie zyski postanawia ją uprowadzić.
W wyniku pomyłki (Sybilla sądzi, że chcą ich okraść złodzieje) zostaje postrzelony, uchodzi jednak z życiem choć dziewczyna sądzi, że go zastrzeliła.
Podczas pobytu u siostry ojca- ciotki Pauliny, poznaje Mikołaja Montverta, syna włoskiego bankiera.
Młodzi zakochują się w sobie ale na drodze do ich szczęścia stają zarówno ojciec chłopaka, pan Vilasse a także sama królowa Katarzyna.

Nie spodziewałam się, że będzie napisana z tak epickim rozmachem.
Postacie są niesamowicie charyzmatyczne, nie spotkałam także podobnej historii. Wciągnęłam się bez reszty, czytając ją nawet w samochodzie.
Wiem, że na pewno jeszcze raz ją przeczytam.

Tutaj całość koncentruje się wokół osoby Sybilli, dziewczyny...

Każdy chyba słyszał o Nostradamusie. Otóż, przystępując do książki „Tajemnica Nostradamusa” sądziłem, że książka będzie o nim. Dzielnym medyku, który miał dar jasnowidzenia. I pojawiał się, owszem, ale był on raczej postacią drugoplanową. Ale po kolei.

Plusem książki niewątpliwie jest pomysł. Pomysł, wokół którego kręciła się akcja. Przeplatanie historii Francji z równolegle toczącą się fabułą. Nie było to ani nowatorskie, ani odkrywcze, ale wplecenie podłoża historycznego w pomysły autorki wyszły całkiem zgrabnie. Jednak więcej jest „ale”…

Ale gdzie jest tytułowa tajemnica? Dobrze, podczas czytania dowiadujemy się, czym jest owa tajemnica, którą skrywa (ale nie strzeże) Nostradamus. Więc tytuł książki odnosi się do epizodu?! Całkiem nietrafiony. Wszystko super, gdyby nie było to epizodem.
Co też niesie za sobą w konsekwencji kolejny minus, którym są niespełnione oczekiwania. Po prostu po tytule nie tego się spodziewałem. Tytułowa postać przewija się może w 40% książki, jeśli nie w mniejszej części.
Kolejną rzeczą, która strasznie utrudniała czytanie książki, był język, jakim posługiwała się autorka. I nie chodzi o to, że był to język renesansu. Bo nie był. Po prostu jakoś topornie to autorka skleciła. Lub usilne starania, żeby styl wypowiedzi wyglądał na renesansowy, sprawiły, że czytając, człowiek się po prostu męczy.
I największy minus to narracja. Pani Riley stosowała dwa różne sposoby opowiadania historii. Raz była to narracja trzecio-, a raz pierwszoosobowa. Mnie w szkole powtarzali, że jak coś piszemy (nieważne czy to rozprawka czy opowiadanie), to piszemy cały czas w jednej osobie. A nie dość, że Pani Riley stosowała dwie różne narracje, to jeszcze strasznie to utrudniało odbiór lektury, gdyż w obrębie jednego rozdziału wielokrotnie mogliśmy mieć zmianę perspektywy z pierwszoosobowej na trzecioosobową i na odwrót.

Szczerze mówiąc, cieszę się, iż skończyłem tę książkę i wiem, że nigdy do niej nie wrócę. Z czym wiąże się niska ocena 4/10.

Uwielbiam książki pani Riley miłościa wielką, ale Nostradamus absolutnie mnie kupił gadającą głową i humorem związanym z tym niecodziennym bohaterem. Dawno się tak nie obśmiałam.

Historyczna powieść. Nie skusiła mnie fabuła. Męczyłam się czytając te książkę.

Historyczna powieść. Nie skusiła mnie fabuła. Męczyłam się czytając te książkę.