Spadkobierca z Kalkuty

1986-01-01
1986-01-01
Stanisław Głowiakowie
przygoda rewolucjońiści piraci

Piraci, korsarze, arystokraci, rewolucjoniści... Indianie, niewolnicy, fabrykanci, kupcy, prawnicy... Brytyjczycy, Hiszpanie, Francuzi... Fabuła wszystkich części "Piratów z Karaibów" niechaj się schowa! głęboko! przy tej powieści! Wielowątkowa akcja, w której uczestniczy mnóstwo postaci toczy się na przestrzeni wielu lat prawie na wszystkich kontynentach. Indie, Europa, Ameryka... i tajemnicza bezludna wyspa. Nie wyobrażam sobie jakiż trzeba mieć umysł...! jakąż tęgą głowę! żeby z takim rozmachem opracować tak wspaniałą, wciągającą i arcyciekawą historię! Petarda :)
Powieść najlepiej czytać "na raz". Jak najmniej się odrywać. Po kilku dniach przerwy w lekturze gubiłam się w mnogości bohaterów i wątków, i niezbędne było cofanie się i przypominanie sobie pewnych rzeczy, żeby wszystko "ogarnąć". Nietrudno się pogubić, tym bardziej że autor nie od razu odkrywa przed czytelnikiem sekrety i tajemnice. Trzeba bystrości i pomyślunku, żeby nadążyć za naprawdę wartko toczącą się akcją. Och, jak dobrze i ciekawie się czytało! Literacko książka też niezmiernie udana. Rzadko się trafia taka perełka :)
Polecam, bardzo polecam.

1960

Książka, która zadowoli nie tyko młodzież ale i dorosłych, lubiących przygody, zwłaszcza morskie, z wątkami sensacyjnymi.
Niesamowita opowieść, pełna zwtotów akcji, dziejąca się w XVIII wieku, przez kilkadziesiąt lat, w czasach niespokojnych, kiedy przez niemal wszystkie kraje Europy i świata przetaczały się zawieruchy. W czasach kiedy jedni się bogacili a drudzy popadali w nędzę, kiedy większość spraw załatwianych było szpadą, pistoletem lub sakiewką pełną dukatów i kiedy w każdej chwili można było stracić życie a w społeczeństwie liczyły się tytuły i majątki, bez względu w jaki sposób zdobywane.
Nie sposób wymienić wszystkich bohaterów, gdyż są ich mnóstwo. Spotkamy tu wyjątkowe czarne charaktery, złoczyńców, oszustów i bandytów, ludzi rządnych władzy i pieniędzy ale także ludzi honoru, dumnych i szlachetnych . Gdzie miłość i przyjaźń przeplata się z nienawiścią i zemstą.
Na tle głównego wątku sensacyjnego, przywłaszczenia cudzego dziedzictwa, oraz barwnych przygód pirackich ze spektakularnymi bitwami morskimi, ukazane są ważne wydarzenia społeczno-historyczne. A więc wyłapywanie i handel niewolnikami w Afryce, rewolucja przemysłowa w Anglii, tworzenie się ruchu luddystycznego, który uważał, że główną przyczyną bezrobocia i nędzy robotników jest wprowadzenie maszyn w fabrykach oraz okrutny wyzysk dzieci (parlament angielski w 1771 r. zalegalizował pracę 5-letnich dzieci w fabrykach). Jak również walkę kolonistów na ziemi amerykańskiej z żołnierzami Króla Jerzego III o wolne Stany Ameryki, gdzie po obu stronach wykorzystywani byli Indianie. Piraci, tzw. kaperzy pracowali dla rządów, głównie angielskiegi i francuskiego. Niemałą rolę w tych czasach odgrywalo duchowieństwo, protestanci i jezuici, którzy popierali zło i doczesne wartości, pomnażając kościelne bogactwo na Chwałę Chrystusową.
Jednym słowem powieść wielowątkowa i barwna a chociaż intryga sensacyjna wydaje się nieprawdopodobana, czyta się z zapartym tchem. Pamiętam, że w młodości polowałam na tę książkę ale niestety wtedy nie udało się.
Ciekawostką jest, że Robert Sztilmark (1909-1985) rosyjski dyplomata, dziennikarz i topograf, napisał ją w 1951 roku w łagrze sowieckim, na dalekiej północnej Syberii, na zlecenie dozorcy, który chciał wydać ją pod swoim nazwiskiem ( wikipedia). Nie wiemy natomiast za co został skazany. Po jej wydaniu został uwolniony i otrzymał sowite honorarium.
Fascynujące jednak jest to, że pisał w zamknięciu, bez jakichkolwiek pomocy naukowych i geograficznych, opierając się tylko na swojej pamięci, umieszczając akcję w dokładnych ramach czasowych i historycznych.
Serdecznie polecam.

Dość ciężko powiedzieć jednoznacznie o czym jest ta książka. Na pewno jest to powieść wielowątkowa. Nie można też zdradzić za dużo co do tej książki, by nie zepsuć potencjalnemu czytelnikowi odkrywania historii głównych bohaterów.
Akcja książki dzieje się w XVIII wieku, przez kilkadziesiąt lat.
Książka opowiada o różnego rodzaju intrygach, piratach, bezludnej wyspie, podróżach, statkach oraz ludziach, którzy podszywają się pod inne osoby. Jest to również powieść o miłości, przyjaźni, nienawiści.

Moim zdaniem książka jest warta przeczytania i choć nie jest cienka to czyta się ją szybko i łatwo. Bardzo fajna książka przygodowa nie tylko dla mężczyzn!!!

Akcja książki dzieje się w XVIII wieku, przez kilkadziesiąt lat.
Książka opowiada o różnego rodzaju intrygach, piratach, bezludnej wyspie,...

2029

Wieki temu to czytałem.
Ależ to było fajne,niestety egzemplarz zaginął w "latach",a szkoda.

Wieki temu to czytałem.
Ależ to było fajne,niestety egzemplarz zaginął w "latach",a szkoda.

Długo się przymierzałem do tej książki. rzekłbym latami. Ojciec , zona mówili przeczytaj. nie pożałujesz. mówili. Głupi ja !!!!!! mogłem wcześniej. do ostatnich liter trwoga co dalej !!! a dajcie pokój !!!! tyle nerwów i kilku spóźnień do roboty !!!!

Wieki temu czytałam,miałam naście lat,nic mnie od niej nie mogło oderwać. Stoi u ojca na półce. Śmieje sie, że dostanę ją w spadku.

• Literatura rosyjska
  • W bibliotece DD