Szatan

1991-01-01
1991-01-01
Stefan Żebrowski
horror szatan śmierć trup

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

"Szatan" Guy N. Smith
Powiem szczerze, że choć ten horror został napisany ponad 30 lat temu, to nadal uważam, że jego tło historyczne i polityka Rosji nadal jest bardzo rzeczywista. Choć gatunkiem jest horror, to jest on nad wyraz autentyczny i nasza wyobraźnia nie musi zbyt daleko sięgać aby wyobrazić sobie jego głównych bohaterów.
Akcja historii rozgrywa się na Kremlu, wśród najwyższych oficjeli rosyjskich oraz głównego szefa państwa, którym w latch 90- tych jest Generalny Sekretarz Centralnego Komitetu KPZR. Tylko kim tak naprawdę jest Kieszow? Do czego dąży? Co chce osiągnąć? STASZNE I BARDZO AUTENTYCZNE na nasze czasy.

"Szatan" Guy N. Smith
Akcja historii rozgrywa się na Kremlu,...

Chyba najdłuższa powieść Smitha i chyba jedyna, do której robił większy research (według wywiadu z 2015). Przeraża na dwóch poziomach - pierwszy to groza socjalizmu, drugi - jak bardzo niektóre propagandowe frazy wciąż są obecne i powtarzane.

"Schyłek zimnej wojny. W ZSRR umiera marionetkowy sekretarz Kieszow, ale partia postanawia go wskrzesić. Okultystyczny rytuał powiódł się, ale przywódca zachowuje się inaczej. Stał się bardziej bezwzględny, przez co kraj pogrąża się u chaosie."
To chyba najlepsza książka Guy N. Smitha jaką miałam okazję przeczytać. Wszystko się dobrze składa, akcja początkowo biegnie wolno, ale przyspiesza w odpowiednim momencie. Diabeł w ciele polityka serio budzi grozę i przerażenie. Gdy tylko się pojawia atmosfera staję się napięta. Jednak jakieś "ale" musi być. Siergiej Prokop jest zbyt obojętny na wszystko coś wokół niego dzieje, a jest jedną z głównych postaci. I największy problem to zakończenie, czuć że pisane na szybko, bez szczegółów, niewiele zostało nam wyjaśnione. Ale najważniejsze elementy Pulp horroru mamy: intrygi, groza, seks, różnorodne śmierci, szukanie rozwiązania. Dobre to było!
5/10
Instagram @moze_booka

Czytanie ksiażek Guya jest jak jedna wielka loteria: można trafić na te dobre,słabe i bardzo słabe, dlatego po przeczytaniu "szatana" jestem bardziej niż zaskoczony i musze przyznać ze ksiażka trzymała mnie w zaciekawieniu od początku do końca. Historia rozgrywa się wokól schyłkowego okresu ZSRR i rozgrywek partyjnych.Kiedy umiera marionetkowy sekretarz,wladze partyjne postanowiają go ożywić-ekesperyment jakoś sie udaje i coś zostaje sprowadzone,pisze coś ponieważ przywódca zaczyna się dziwnie zachowywać a do tego rozpoczyna piekło w kraju. Oczywiscie jest to w dalszym ciągu pulpa literacka co nie zmienia faktu że i przy tym można się swietnie bawić przez pare godzin,no bo w końcu co da wam taką zabawe jeśli nie stary dobry guy.

Udany polityczny pulp horror osadzony w realiach późnego ZSRR, oparty na ciekawym, oryginalnym pomyśle wyjściowym, wypełniony dużą ilością akcji i jump scare'ów.
Niespodziewanie umiera pierwszy sekretarz KC KPZR. Prominentni działacze partii potrzebują nieco czasu, by zdecydować, kto obejmie po min schedę, nadto zbliżają się ważne rozmowy międzynarodowe. Wpadają więc na szalony (godny pióra Guya) pomysł - przy pomocy zatrudnionego przez KGB medium...wskrzeszają zmarłego polityka.

Wkrótce okazuje się, że to nie był najlepszy pomysł. Powstały z martwych sekretarz w niczym nie przypomina kulturalnego, planującego rozbrojenie i odprężenie polityka, jakim był za życia. Przeciwnie, w kraju natychmiast rozpętuje brutalny terror anty-religijny, prześladuje Żydów a swą konfrontacyjną wobec Zachodu polityką zmierza wyraźnie w kierunku wywołania III wojny światowej.

Próbując naprawić swój błąd, pozostali członkowie Biura Politycznego organizują raz za razem zamachy na życie tyrana. Wszystkie one kończą się jednak niepowodzeniem. Giną w nich zamachowcy, spiskujący zmuszani są do samobójstwa, demoniczny zaś sekretarz rośnie w siłę.

Ostatnią nadzieją jest pewien funkcjonariusz KGB, delegowany do ochrony polityka. Plany zamachu ułatwia fakt, że kochanka ochroniarza, kochanka, znana aktorka operowa Moskwy, wpadła w oko sekretarzowi.
Paliwem do "Szatana" były prawdopodobnie autentyczne wydarzenia mające miejsce w ZSRR w połowie lat 80tych po śmierci 1 sekretarza KC, Leonida Breżniewa (w krótkim czasie stanowisko to zajmowali, jeden po drugim, Jurij Andropow i Konstantin Czernienko - obaj zmarli po kilku miesiącach sprawowania władzy). Guy bazując na tym wymyślił bardzo wciągającą (aczkolwiek faktograficznie nonsensowną) fabułę o demonie wcielającym się w ciało zmarłego polityka i brutalną polityką zmierzającym do atomowego końca świata.

Filip Rutkowski w swej recenzji "Szatana", chwaląc tak ciekawy pomysł wyjściowy jak i sprawność narracyjną słusznie przyrównał "Szatana" do prozy Mastertona (technicznie o wiele przecież lepszej od nastiesów Smitha). Powiązanie zimnowojennej polityki z horrorem budzi również skojarzenia z innym pulpowym gwiazdorem - Brianem Lumleyem i jego serią "Nekroskop".

Tak czy inaczej - "Szatana" czyta się zaskakująco wręcz dobrze. W powieści dzieje się dużo, trupy zamachowców ścielą się gęsto, demoniczny tyran budzi grozę i przerażenie. Fajne są subploty z nawróconą żoną kgbowca i jego kochanką aktorką.

Trochę ten żar gaśnie pod koniec powieści. Akcja zaczyna się kitwasić, wątki rwać i zmierzać donikąd a końcowa - chyba - apokalipsa jest już opisana tak kiepsko, że w sumie nie bardzo wiadomo, jak i dlaczego to wszystko się skończyło.

Ale przy pulpie to niewielkie zastrzeżenia - co do zasady #smithoweświry będą miały dobrą zabawę.

Szatański polityk to jest to

Szatański polityk to jest to

Kiepścizna. Trochę tak jakby oglądało się horror kategorii B ...lub niższej jeśli takowe są. Może ktoś odnajdzie w tym jakikolwiek urok, mnie osobiście się nie podobało. Liczyłem cichaczem choć na jakieś Szatańskie orgietki, ale się przeliczyłem.
W sumie jeśli nie masz na co wydać 2 PLN w antykwariacie - możesz kupić. Za 3 PLN lepiej zjeść paskudnego Hamburgera w oberży pod złotym łukiem.

Książka świetna, jak dla mnie koniec trochę szybki i mało szczegółowy w porównaniu do całej książki.

Boże, jaka to była głupia książka...

Boże, jaka to była głupia książka...

Dobry horror, choć wielkiego wrażenia na mnie nie zrobił.
Bardzo spodobało mi się zakończenie.

Dobry horror, choć wielkiego wrażenia na mnie nie zrobił.
Bardzo spodobało mi się zakończenie.

• Horror
  • Guy N. Smith