Taniec

1992-01-01
1992-01-01
Mariusz Ferek
horror thriller

Książka bardzo mi się spodobała. To tak jak w obecnych czasach obejrzeć jakiś stary film gdzie wiele momentów w porównaniu z dzisiejszym kinem wydaje się śmieszne czy nawet dziwne. Ale jak i stare filmy tak samo i książka może mieć ten swój urok i niepowtarzalność .

Strasznie nudna i przewidywalna. Jakoś nie wyczułam w niej grozy i stopniowo narastającego napięcia tylko coraz większą irytację. Milcząca i od czasu do czasu rzucająca hasłami służąca. Głupie zachowanie bohaterów i właściwie dobrowolne podtykanie głowy pod topór, że tak powiem co budziło we mnie tylko niesmak. Przewidywalny koniec. Naprawdę ta pozycja ma aż tylu wielbicieli? 🤔
Rzeczywiście można przeczytać ją na raz,ale tylko dlatego ,że zaczyna się pomijać całe ustępy,żeby jak najszybciej skończyć.

Kolejny stary horror, tym razem nie do końca pulpowy...
"Po 20 latach Kevin Devereux wraz z żoną i dziećmi powraca do starej rodzinnej rezydencji, kiedyś wspaniałej posiadłości, na życzenie starej znienawidzonej matki, seniorki rodu. Jej twarz to biała maska i język który nie raz zranił serce Kevina. Nagle w tajemniczych okolicznościach umiera ona, choć wydawało się że będzie żyć wiecznie. Teraz wszystkie tajemnice tej dumnej rodziny wychodzą na jaw jak udręczone duchy, po to aby spowić złem wszystkich którzy, tu żyją..."

Tak naprawdę nie nazwałabym "Tańca" horrorem. Bardziej pasuje thriller z elementami nadprzyrodzonymi, ale z gotyckim klimatem amerykańskiego południa. Początkowo akcja jest leniwa. Potęguje to upalny czas, wolniejszy styl życia niż w dużych miastach, mała gęstość zaludnienia - ogólna bieda. Wszystko i wszyscy żyją innyn rytmem. Stąd też każda ze znaczących postaci dostaje swój czas w książce. Bo nie ma się po co spieszyć. Ale śmierć matki Kevina - Heleny Devereux zwiastuje gwałtowną zmianę którą czujemy podskórnie. Kulminacja wydarzeń następuje mniej więcej na 100 stronach. Gdy zaczynają ożywać zabobony, trup aż do końca ściele się gęsto. Jest naprawdę krwawo i niebezpieczne. Do samego końca nie wiemy, czy wyjdzie z tej jatki ktoś żywy oprócz sprawczyni całego zamieszania. I zakończenie które mówi nam, że południe piętnuje całe pokolenia i dopada wszystkich nie tylko biednych...
Polecam, bardzo dobra książka. Inna, bardziej przypominająca tematyką i stylem, książki Cormaca McCarthy'ego i Flannery O'Connor.

Ocena 7/10
Instagram @moze_booka

Kolejny stary horror, tym razem nie do końca pulpowy...

Znakomita powieść gotycka, budząca skojarzenia z prozą Daphne du Maurier ("Rebeka"),trochę Virginii Andrews ("Kwiaty Na Poddaszu") i w końcu z samym Robertem Blochem i jego "Psychozą".
Kevin Deveraux przybywa wraz ze swą rodziną na letnie wakacje do położonej na Florydzie posiadłości rodowej, w której mieszka jego ciężko chora matka. Upływ lat nie zmienił charakteru kobiety, jest ona, tak samo jak w dzieciństwie Kevina, pełna gniewu i agresji wobec całego otoczenia, Pomiata ona i terroryzuje wszystkich wokoło, zwłaszcza opiekującą się nią uległą i pokorną córką Marguerite, synową i dzieci Kevina zaś darzy wręcz nienawiścią. (znającym "Kaznodzieję" może słusznie stanąć przed oczami babka l'Angelle). Wkrótce matka umiera na atak serca, okazuje się jednak, że przed śmiercią zastawiła na syna swoistą pułapkę - sprytnymi zapisami testamentowymi praktycznie zmusza go do pozostania w rodzinnym domu na stałe.
Po początkowej konsternacji rodzina zaczyna się oswajać z nową sytuacją. Kevin postanawia przekształcić dom w luksusowy pensjonat, dzieci też cieszą się na przeprowadzkę, córka, początkująca tancerka baletowa, kontynuuje naukę baletu u ciotki, prowadzącej zajęcia taneczne dla miejscowych dziewcząt.
Zachowanie Marguerite zaczyna się wraz z upływem czasu zmieniać. Bratanicę wręcz uwielbia - faworyzuje ją w grupie, ma nadzieję zrobić z niej słynną primabalerinę, syna Kevina coraz bardziej jednak nie znosi i zaczyna być wobec niego niemiła.
Wkrótce dochodzi do tragedii. Podczas szalejącego orkanu ginie w wypadku samochodowym żona Kevina. Stopniowo narasta poczucie zagrożenia. Nocami na grobie rodzinnym dzieci obserwują ducha zmarłej babki, znikają bez śladu kolejne uczennice kursów baletowych Marguerite, po nich zaś służąca rodziny.
Nadchodzi upiorny finał, w trakcie nocnej burzy dójka dzieci musi ratować swe życie przed śmiertelnym zagrożeniem.
"Taniec" to wzorcowy niczym metr w Sevres przykład tzw. southern gothic, powieści gotyckiej osadzonej w realiach amerykańskiego Południa. Mamy tu wszystko, co w powieści gotyckiej jest potrzebne - ponure domostwo, mroczne tajemnice rodzinne, narastające napięcie, w końcu serię brutalnych morderstw. Wszystko to jest naprawdę świetnie warsztatowo napisane. Saul jest mistrzem opowiadania, fabuła rozwija się gładko, przejrzyście, wciągając czytelnika w świat opowiadanej historii i ani na chwilę nie odwracając jego uwagi zbędnymi wątkami.

Bardzo umiejętnie wykreowane są postaci występujące w powieści, rodzina Deveraux, Kevin, jego żona, obydwoje dzieci. Kapitalna jest też nieszczęśliwa ciotka Marguerite, w pamięć zapadają też wiarygodne portrety miejscowych mieszkańców - młodzieży zaprzyjaźnionej z rodzeństwem Deveraux, służby, policjantów.

Fanów horroru uspokoję, grozy jest w "Tańcu" co niemiara i do tego bardzo konkretnej. Mimo że powieść to slowburner i długimi początkowymi rozdziałami nic się nie dzieje, to, jak już się zaczyna suspens i straszenie, to naprawdę jest mocno.

Jeżeli coś skrytykować, to mały minus należy się za ramę fabularną powieści. Od początku łatwo się domyślić, o co kaman w opowiadanej historii, a w połowie książki wszystko staje się wręcz oczywiste. Od tego momentu czytelnikowi zostaje tylko śledzenie, jak Saul rozpisze pozostałą część opowieści. Na szczęście rozpisał go naprawdę perfekcyjnie - jest bardzo klimatycznie, gromy biją, burza szaleje, duch babki straszy na cmentarzu a trup ściele się gęsto.

Troszkę też więcej spodziewałem się po finale - po stężeniu grozy i makabry samo zakończenie wydało mi się nieco mdławe. Ale nie zmienia to odbioru całości.

Nie spodziewałem się, że "Taniec" aż tak bardzo mi się spodoba. Gorąco polecam wszystkim fanom grozy, a przede wszystkich fanom prozy gotyckiej, a w ogóle każdemu miłośnikowi dobrej literatury. Nigdy bym nie pomyślał, że Phantom Press znienacka, w samym środku różnych pulpowych hutsonów i gujsmithów wyda powieść tak daleką od pulpy, jak to tylko możliwe - wyrafinowaną, elegancką i znakomicie napisaną. Już się cieszą na lekturę kolejnych powieści Saula.

PS.
Dziwne, że nikt nie nakręcił jeszcze filmu. W dobrych rekach powstałby wspaniały blockbusterowy thriller.

PS.
Polska okładka mocno pulpowa, ale wspaniała - jedna z lepszych w historii Phantom Press. Nawiązuje ona polskiego tłumaczenia tytułu; powieść w oryginale nazywa się "Unloved" ale próba dosłownego przekładu mogłaby być uznane za spojlerowanie, stąd chyba ten "Taniec".

Oj kiedy to było ??ale pamiętam do dzisiaj więc jest bardzo dobra,polecam,wartka akcja,dosłownie można ją przeczytać :na raz:

"Taniec" budzi we mnie dość sprzeczne uczucia.Z jednej strony dostajemy interesującą historię,dość dobrze zarysowanych bohaterów i stopniowe "zaciskanie pętli" lecz z drugiej książka wydaje się momentami zwalniać a cała historia na pewno nie jest horrorem,mimo ze groza przewija się lekko od czasu do czasu.
W ogólnym rozrachunku warto się zapoznać ;p

W ogólnym rozrachunku warto się zapoznać ;p

Paradoks dobrej książki? Chcesz skończyć czytać... i nie chcesz skończyć czytać.
Zniewalające, jak jedna decyzja może odmienić życie. Kevin postanowił powrócić do miejsca, w którym się wychował. Powrócić, ale tylko na chwilę. Odwiedzić matkę, do której uczucia były już tylko negatywne, oraz siostrę. Nie przypuszczał, że szybko nie wyjedzie z rodzinnego domu...
Powieść mroczna, straszna, i napisana przez Johna Saula, który jak dla mnie nie napisał dotąd żadnej złej książki. Albo dotychczas taka nie wpadła w moje ręce ;)

Powieść...

Wspaniały Thriller, ze strasznie wciągającą akcją. Doskonale obrazuje to, do czego zdolny jest człowiek, by nie zszargano jego opinii i nikt nie dowiedział się o skrywanych przez niego tajemnicach.

trzyma w napięciu mroczna dobrze się czyt polecam

trzyma w napięciu mroczna dobrze się czyt polecam

Znaleziona na strychu rozpadająca się książka okazała się cudownym znaleziskiem! Przeczytana w kilka wieczów powstrzymując się przed jej zakończeniem. Książka z klimatem

• Horror
  • Horrory