Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów

Okładka książki Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów Jacek Leociak
Okładka książki Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów
Jacek Leociak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
313 str. 5 godz. 13 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
313
Czas czytania
5 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04446-9
Tagi:
Historia Polski Historia powszechna
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Ocena 8,0
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Warszawski trójkąt Zagłady Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska, Artur Żmijewski
Ocena 7,0
Warszawski tró... Jacek Leociak, Zofi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1060
686

Na półkach: , , , ,

"Ratowanie" stało na półce w miejscu, gdzie zatrzymałam się podczas urlopu, więc grzechem byłoby nie przeczytać książki znajdującej się tak na wyciągnięcie ręki. Szczególnie, że interesuję się tematyką holokaustu i relacjami polsko-żydowskimi w I połowie XX wieku, a nie czytałam dotąd nic całkowicie poświęconego Polakom, którym przyznano status Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Podeszłam do "Ratowanych" bez żadnych oczekiwań, a jednak mam poczucie, że czegoś mi w tej książce brakowało. Przedstawiono tu historie konkretnych postaci - historie, które wydarzyły się naprawdę, ale przedstawiają tylko wycinek tamtej rzeczywistości. Leociak podkreśla, że nic nie było czarno-białe i obok tych, co w dobroci serce ukrywali prześladowanych, mieszkali ci, co natychmiast podzieliliby się informacją o Żydach z Gestapo. To były czasy, gdy nawet Kościół popierał antysemityzm i nietrudno było usłyszeć nawet z ust duchownego, że Niemcy to w sumie odwalają dobrą robotę, choć naturalnie nie popieramy ich metod... Autor tym razem stara się pomijać te nieprzyjemne wątki, pojawiają się one bardziej jako tło książki, żeby podkreślić heroizm tych, którzy ryzykowali życiem, by pomóc innym. I nawet po wojnie spotkał ich raczej ostracyzm niż chwała, bo Polacy wciąż nie potrafili zrozumieć, po co ktoś pomagał Żydom, i to jeszcze ryzykując polskie życie? Od takich lepiej się trzymać z daleka...
Ciekawi mnie metoda selekcji postaci, o których Leociak zdecydował się pisać. Skupił się na tych, którzy za pomaganie coś chcieli - zazwyczaj pieniędzy. Niektórzy jeszcze w trakcie okupacji pobierali od ukrywających się opłaty. Inni spodziewali się zapłaty po wojnie i narzekali na "niewdzięczność" Żydów. Byli też tacy, co pomagali bezinteresownie, ale z myślą, że karma wraca i "ja im teraz pomogę, bo potem ja mogę potrzebować pomocy i oni będą mogli pomóc mi". Dobór tych opowieści był trochę dołujący, bo wywołuje wrażenie, że gdyby Żydzi nie mieli się jak "odwdzięczyć", to tych naszych "Sprawiedliwych" wcale by nie było tak wielu.

"Ratowanie" stało na półce w miejscu, gdzie zatrzymałam się podczas urlopu, więc grzechem byłoby nie przeczytać książki znajdującej się tak na wyciągnięcie ręki. Szczególnie, że interesuję się tematyką holokaustu i relacjami polsko-żydowskimi w I połowie XX wieku, a nie czytałam dotąd nic całkowicie poświęconego Polakom, którym przyznano status Sprawiedliwych wśród Narodów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1046
290

Na półkach: ,

Kolejna książka, która nie spodoba się prawicy. Autor opisuje wprawdzie bohaterstwo Polaków, momentami sam wydaje się być nim zdziwiony, ale jednocześnie (zgodnie z prawdą zresztą) zaznacza, iż nie była to norma a Polacy ratujacy musieli chować Żydów nie tylko przed Niemcami ale i sąsiadami.

Nie wnosi ona może wiele nowego do tematu ale przeczytać raczej warto.

Kolejna książka, która nie spodoba się prawicy. Autor opisuje wprawdzie bohaterstwo Polaków, momentami sam wydaje się być nim zdziwiony, ale jednocześnie (zgodnie z prawdą zresztą) zaznacza, iż nie była to norma a Polacy ratujacy musieli chować Żydów nie tylko przed Niemcami ale i sąsiadami.

Nie wnosi ona może wiele nowego do tematu ale przeczytać raczej warto.

Pokaż mimo to

avatar
1619
273

Na półkach: , ,

Od czasu "Medalionów" Nałkowskiej ,które przeczytałam w szkole średniej , czytam i poszukuję odpowiedzi na pytanie o rozmiar i granice okrucieństwa, nieludzkich zachowań, motywów nienanawiści.
Kiedy więc zobaczyłam książkę pt. "Ratowanie.Opowieści Polaków i Żydów", pomyślałam ,że będzie to być może pokrzepiająca lektura o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o bohaterstwie a właściwie heroiźmie.
Pomyliłam się. Czytałam ją kilka tygodni po informacji o nowej książce Jana Tomasza Grossa , która zanim się ukazała juz wywołała burze i falę dyskusji o oczernianiu Polaków , którzy przecież pomagali Żydom mimo,że w Polsce była za to kara śmierci .
Cóż, kara śmierci, była tez w Polsce za to ,że nie kolczykowało się bydła, za słuchanie radia albo za kupowanie lub sprzedawanie czegoś Żydom a jak wiemy handel mimo to kwitł.
Więc rozpętała sie dyskusja wokół ksiązki , której jeszcze nikt nie czytał a tymczasem na półach leży tykająca bomba Jacka Leociaka.
Autor w sposób dokumentalny przedstawia motywy osób ratujących Żydów, ich stosunek do osób ,którym pomagano. Sporo miejsca poświęcił stosunkowi kościoła katolickiego do Żydów przed wojną co niewątpliwie rzutowało na stosunek Polaków do Żydów w czasie wojny.
Wstrząsający jest dokument "Sprawozdanie kościelne z 1941 roku" , nieznanego autora, wysłany do polskiego rządu emigracyjnego w Londynie. Przykład ? Oto fragment (pisownia w oryginale) :
"Zachodzi paląca potrzeba rozwiązania kwestii Żydowskiej,która nigdzie na świecie nie jest zaostrzona jak w Polsce, bo żyje, a raczej pasorzytuje u nas około 4 miljony tego wysoce szkodliwego i pod każdym względem niebezpiecznego żywioły (...) Co do sprawy żydowskiej - trzeba to uważać za osobliwe zrządzenie Opatrzności Bożej,że Niemcy, obok mnóstwa krzywd, jakie wyrządzili i wyrządzaja naszemu krajowi, pod tym jednym względem dali dobry poczatek,że pokazali możliwość wyzwolenia polskiego społeczeństwa z pod żydowskiej plagi, wytknęli nam drogę."
Cóż, do tej pory myślałm ,że większość Polaków aprobowało cel i potępiały metody, ten dokument pokazuje ,że i metody były mile widziane...
Na szczęście w książce jest też kilka przykładów bezineresowności, altruizmu, po prostu ludzkiej dobroci i bohaterswa tamtych czasów.
A może i naszych ?
Polecam książkę i myślę ,że warto ją przeczytać dla wiedzy i przemyśleń o nas i naszej historii.

Od czasu "Medalionów" Nałkowskiej ,które przeczytałam w szkole średniej , czytam i poszukuję odpowiedzi na pytanie o rozmiar i granice okrucieństwa, nieludzkich zachowań, motywów nienanawiści.
Kiedy więc zobaczyłam książkę pt. "Ratowanie.Opowieści Polaków i Żydów", pomyślałam ,że będzie to być może pokrzepiająca lektura o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o bohaterstwie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
46

Na półkach:

Jestem troszkę zwiedzona...
Ale to chyba dlatego że spodziewałam się czegoś innego...
Myślałam, że będą opisy pełne heroizmu, wzruszeń i ogólnego poruszenia na nieszczęście jakie wokół panowało...
A doczytałam się pretensji Palaków. Nigdy bym się nie spodziewała, że pomagając Żydom w czasie wojny można żądać jakieś zapłaty od samych poszkodowanych... Już nie mówiąc po wojnie... Jak można żądać zapłaty za pomoc?? Skoro pomagam to robię to z czystej dobroci serca (tak mi się przynajmniej zawsze wydawało)
Oczywiście nie wszyscy tak robili, ale i tak jestem zszokowana, że 'człowiek człowiekowi wilkiem'. Nawet w czasach wielkiej niedoli...
Mimo wszystko polecam serdecznie!
Można poszerzyć swoją wiedzę - tego nigdy dość!:)

Jestem troszkę zwiedzona...
Ale to chyba dlatego że spodziewałam się czegoś innego...
Myślałam, że będą opisy pełne heroizmu, wzruszeń i ogólnego poruszenia na nieszczęście jakie wokół panowało...
A doczytałam się pretensji Palaków. Nigdy bym się nie spodziewała, że pomagając Żydom w czasie wojny można żądać jakieś zapłaty od samych poszkodowanych... Już nie mówiąc po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
5

Na półkach: ,

fachowa literatura.

fachowa literatura.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    97
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    17
  • Z wojną w tle
    4
  • 2019
    3
  • Judaica
    3
  • Literatura polska
    2
  • II Wojna Światowa
    1
  • Biografia / Historia
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów


Podobne książki

Przeczytaj także