Przeciążona arka

Okładka książki Przeciążona arka Gerald Durrell
Okładka książki Przeciążona arka
Gerald Durrell Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
Biblioteczka Konesera
The Overloaded Ark
Prószyński i S-ka
1997-08-20
1997-08-20
Irena Doleżal-Nowicka
dżungla las deszczowy ogrody zoologiczne fauna Kamerun Wielka Brytania

Geralda Durrella miłośnikom zwierząt i literatury na pewno nie trzeba przestawiać.
Niedawno recenzowałam wznowienie pierwszego temu jego rewelacyjnej Trylogii z Korfu, teraz z przyjemnością dzielę się opinią na temat "Przeciążonej arki".

Książka opowiada o pobycie autora i jego współpracownika w kameruńskiej dżungli, gdzie w drugiej połowie lat 40. minionego wieku obaj panowie szukali ciekawych okazów fauny do angielskich ogrodów zoologicznych.
(Można zżymać się na temat życia zwierząt w zoo, które nie jest ich naturalnym środowiskiem, nie da się jednak ukryć, że dzięki działalności Durrella i podobnych działaczy udało się niektóre gatunki uratować przed całkowitą zagładą z rąk ludzi).

"Przeciążona arka" to opowieść barwna, pełna humoru, chociaż - moim zdaniem - nie aż tak udana jak wspomniana trylogia.
Autor opisuje przygody ze zwierzakami oraz tubylcami. Jedne i drugie okazują się zabawne, ale i niebezpieczne oraz nieprzewidywalne.

Podoba mi się stosunek Geralda Durrella do świata przyrody - traktuje on go jako przestrzeń wspólną dla człowieka, zwierząt, roślin oraz elementów nieożywionych (np. wody, kamieni itp.).
Pisarz niezmiennie podchodzi do wszelakich stworzeń z zaciekawieniem i - co ważne - szacunkiem. Potrafi dostrzec piękno nawet w zwierzakach powszechnie budzących lęk, wstręt czy będących obiektami zabobonów i uprzedzeń.

Dużą zaletą książki jest lekki styl, jednak niepozbawiony literackich ozdobników. Durrell pisze błyskotliwie, dowcipnie, świetnie łączy poczucie humoru z powagą.

Czyta się (słucha) z wielką przyjemnością. I na pewno świetnie można się przy takiej lekturze zrelaksować.

Bardzo ciekawa ze śmiesznymi kawałkami.
Polecam najbardziej miłośnikom zwierząt.

Bardzo ciekawa ze śmiesznymi kawałkami.
Polecam najbardziej miłośnikom zwierząt.

• Literatura faktu
  • Przeczytane w 2015
  • Czytane wielokrotnie
  • Świat braci mniejszych
  • Wspomnienia / wywiady
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Przeciążona arka