Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol

Okładka książki Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol Siba Shakib
Okładka książki Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol
2002-04-01
83-7319-177-1
Anna Kryczyńska
Afganistan Shirin-Gol wojna Rosja odwaga kobiety

Niesamowicie prawdziwa książka, choć data tak odległa. Pesymistyczne od początku życie Shirin-Gol wystawiło tą bohaterkę na trud życia. Najpierw wejście wojsk Rosyjskich, później wojna domowa zmusiły ją do ucieczki wraz z mężem i dziećmi. Trafiają po długiej tułaczce do Pakistanu, tam choć witani z otwartymi ramionami wkrótce traktowani jak intruzi. Całe życie Shirin-Gol to problemy {w tym gwałt } tułaczka i zmarnowanie. Prawdziwa historia, która w tym roku zatoczyła koło. Talibowie wrócili i wrócił też strach.

2071

Książka powstała przed przeszło dwudziestu laty i tak bardzo chciałoby się powiedzieć, że już jest nieaktualna. Niestety ciągle jest. To bardzo przejmujący obraz życia dzielnej afgańskiej kobiety obarczonej mężem opiumistą i gromadą dzieci przeganianej przez wojnę z miejsca na miejsce to do Pakistanu, to do górskiej wioski, do Iranu czy Kabulu. Poznajemy realia życia w obozie dla uchodźców, w zrujnowanym mieście, zapadłej wsi. Widzimy, jak żyło się Afgankom wtedy, kiedy kraj okupowały rosyjskie wojska i wtedy, kiedy Rosjanie zostali wygonieni (może polityczniej byłoby powiedzieć, kiedy opuścili Afganistan). Zaznajemy niewyobrażalnej biedy i cierpienia. Ta książka to pięknie opisany obraz. Nikt tu niczego nie tłumaczy, nie odsłania podszewki wydarzeń, wydarzenia na górze tylko odbijają się w losie bohaterów. Po zrozumienie sytuacji należy sięgnąć do innych książek, czego nie omieszkam uczynić.

Weryfikowania stereotypów ciąg dalszy. Od dawna lubię literaturę wschodnią, jednak dopiero od pewnego czasu dość intensywnie zaczęłam zglębiać książki, których akcja dziej się w Afganistanie, który nam kojarzy się z misjami, naszymi poległymi żołnierzami, talibami i radykalnymi Muzułmanami. Po raz kolejny poznałam historię osoby, która zaprzecza wszelkim stereotypom, kolejny raz zachwycałam się dobrem ludzi, którzy w tym piekle nie zapominają o innych. Polecam tę książkę, ja przeczytałam ją jednym tchem.

Pięknie opisana historia życia pewnej Afganki, która zgodziła się opowiedzieć o swoim życiu. W książce znajdziemy radości, smutki i walkę o przetrwanie w objętym wojną Afganistanie.
Jeśli ktoś lubi te klimaty to zdecydowanie polecam.

Jeśli ktoś lubi te klimaty to zdecydowanie polecam.

Ciekawa historia, rewelacyjnie opisana plus spora dawka optymizmu mimo wyjątkowo nieciekawych okoliczności przyrody.

Znudziła mnie... nie dobrnęłam do końca

Znudziła mnie... nie dobrnęłam do końca

Bardzo mocna, okrutna historia opowiedziana w poetycki sposób. Cierpienie na jakie muszą godzić się Afganczycy, nadzieja mieszajaca się z beznadzieją, niepewność losu i pogodzenie się z tym co przynosi świat to główne tematy książki.

Przeczytałam ją z polecenia mojej polonistki w klasie maturalnej w ramach przygotowywania prezentacji na ustną maturę z języka polskiego. Bardzo mną wstrząsnęła i wzruszyła zarazem. Piękna historia.

Opowieść pozostawiła po sobie ponurą i pesymistyczną wizję świata, a opisuje tylko rzeczywistość jednej kobiety, która prawdopodobnie zostanie ze mną już na zawsze.

Tytuł od razu przemówił do mojego serca

Tytuł od razu przemówił do mojego serca

• Afganistan
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • L. faktu
  • Arabskie

Siba Shakib Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol Zobacz więcej