Łzy na piasku

Leo G. LinderNura Abdi Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Tränen im Sand
2008-09-11
2004-01-01
Maria Skalska
Świat Książki
Somalia obrzezanie dziewcząt kobieta socjologia kobiety pamiętniki autbiografia biografia
Tränen im Sand
biografia, autobiografia, pamiętnik
2008-09-11
Maria Skalska

Nura Abdi popełniła największą zbrodnię. Urodziła się dziewczynką w miejscu, w którym znaczy mniej niż zwierzę. Jej opis życia, które faktycznie jest udziałem setek tysięcy kobiet, sprawia że na nowo doceniamy świat, w którym taką książkę mamy okazję przeczytać, a nie napisać.

1942

Książka o emigracji z Afryki do Europy, zanim to stało się modne.

Książka ciekawa, jednak nie rzuciła mnie na kolana. Optymistyczne jest to, że pokazuje, iż są w Afryce również ludzie, którzy nie tylko trudnią się kradzieżami i przemocą, ale też tacy, którzy potrafią sami ciężko pracować, zakładać biznesy i dążyć do swoich pieniędzy, a nie zasiłków i jałmużny. Przygnębiający temat obrzezania jest niemal pobocznym wątkiem. A tak...

Bardzo dobra książka, jedna z lepszych w tym gatunku. Czytając ją czułam gorący oddech Afryki na karku, podziwiałam jej piękno, ale też zrozumiałam nieco afrykańską mentalność. Napisana ładnym, prostym językiem, jest obrazem małego fragmentu życia, jakie toczy się na tym kontynencie. Polecam!

Przed jedenastu laty wojna domowa wygnała Nurę z ojczystej Somalii do Nairobi.Po długich perypetiach postanawia wyjechać do Ameryki.Niestety zostaje zatrzymana na lotnisku we Frankfurcie,gdzie celnicy odkrywają ,ze leci na paszporcie kuzynki ze Stanów. Dopiero tu, w obozie dla azylantów, zrozumiała, że kobiety europejskie są inne niż ona, że również nie wszystkie muzułmanki...

Szokująca a zarazem piękna historia!
Ostatnio zaczytuję się w autobiografiach afrykańskich kobiet i jestem w szoku, jak okrutnemu rytuałowi poddawana jest każda z nich! My- Polki, mamy ogromne szczęście, że nie musimy być obrzezane! Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego bólu!

Książka przedstawia historię dziewczyny z Afryki, która emigruje do Europy. Opowiada nam o świecie, w którym żyła, o swojej kulturze, o życiu w afrykańskim mieście. Pokazuje też, że rzeczy, które są oczywiste dla nas w Europie mogą zaskakiwać innych mieszkańców świata. Oprócz tego porusza bardzo ważny problem, jaki panuje w kulturze afrykańskiej - obrzezanie dziewcząt,...

2038

Wiele jest na rynku książek o podobnej tematyce, mniej lub bardziej udanych. "Łzy na piasku" wyróżniają się spośród nich mądrością Autorki i niepopadaniem w skrajności, czego osobiście nie znoszę. Autorka pokazuje nam plusy i minusy zarówno Afryki, jak i Europy. Każdy kontynent, każdy kraj ma przecież swoje słoneczne i ciemne strony.
"Łzy na piasku" urzekły mnie swoją...

Myślę, ze po przeczytaniu Kwiatu pustyni mimowolnie szukałam czegoś podobnego. Za każdym razem nieco się zawodziłam. Nic nie było w stanie bardziej mnie poruszyć niż opowieść Warris Dirie. Tak było i tym razem. Cały czas porównywałam dwa niesamowite dramaty, zastanawiając się która z kobiet miała gorzej. Nie powinnam była tego robić, bo kim ja jestem, żeby oceniać....

Bardzo interesująca historia. Warta przeczytania.

Dyskusje

• Afryka