Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze

Okładka książki Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze Roman Chymkowski, Włodzimierz Karol Passel
Okładka książki Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze
Roman ChymkowskiWłodzimierz Karol Passel Wydawnictwo: Collegium Civitas popularnonaukowa
popularnonaukowa
Collegium Civitas
2009-01-01
2009-01-01
Islandia kultura społeczeństwo esej socjologia

Okładka książki Przegląd Humanistyczny, Tom 53 (2009),Nr 4 (415) Anna Boguska, Peter Burke, Roman Chymkowski, Ivan Colović, Nicole Dołowy-Rybińska, Aleksandra Geller, Zuzanna Grębecka, Agnieszka Karpowicz, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Marcin Napiórkowski, Hanna Obiała, Dorota Piekarska-Winkler, Stanisław Rosik, Zbigniew Wałaszewski, Marta Zimniak-Hałajko, Paweł Żmudzki
Przegląd Human... Anna Boguska, Peter...
Okładka książki Ludzie i zwierzęta (Pongo. Tom 6) Roman Chymkowski, Anna Jaroszuk
Ludzie i zwier... Roman Chymkowski, A...
Okładka książki Ludzie i zwierzęta. Tom VI. Pongo Roman Chymkowski, Anna Jaroszuk
Ludzie i zwier... Roman Chymkowski, A...

Ciekawy zbiór artykułów i prac naukowych, który w spójny i przejrzysty sposób pozwala zrozumieć podstawy specyfiki kultury i społeczeństwa Islandzkiego. Książka godna polecenia dla osób, które chciałyby rozpocząć swą podróż intelektualną w te rejony.
Autorzy i autorki artykułów poza szczegółowym omówieniem poszczególnych elementów specyfiki Islandii i islandzkości przytaczają wiele tekstów kultury, które stanowią kanon kulturowy filmów, literatury i muzyki pochodzących z tego kraju. Umożliwia to stworzenie listy najważniejszych pozycji wartych poznania.
W książce znaleźć można również artykuł dotyczący Polaków zamieszkujących Islandię, którzy stanowią dużą grupę obcokrajowców w tym kraju.

Pozytywne wyróżnienie na tle pozycji o Islandii na rynku polskim. Trochę nierówne rozdziały (ale mnie zmęczyły inne niż poprzednich recenzentów),nie dające pełnego obrazu historii czy kultury, ale dające pole do stworzenia 2. tomu, na który ja czekam.

Pozycja obowiązkowa dla tych, których Islandia zainteresowała na tyle, by zechcieli choć trochę bliżej przyjrzeć się tej niesamowitej wyspie i jej mieszkańcom. Każdy szkic czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Jedynie szkic dotyczący muzyki pozostawił po sobie pewien niedosyt - autorka wykorzystała obszerny (zbyt obszerny, jak na mój gust) fragment dotyczący muzyki fletowej, przez co cały obraz muzyki islandzkiej finalnie został, w moim odczuciu, nieco zatarty.
Jednak poza tą jedną, niewielką "wpadką", książka z pewnością zasługuje na miano wartościowej i godnej polecenia.

PS. Notowanie chociażby pojedynczych słówek, tytułów książek, autorów itp., to świetna okazja do dodatkowego poszerzenia nabytej wiedzy, a także ciekawych odkryć - polecam :)

Dobry zbiór naukowych tekstów o jednym z najciekawszych krajów. Niektóre teksty są zbyt specjalistyczne (np. o muzyce fletowej i literaturze o muzyce fletowej, ekhm),reszta jest dobra lub znakomita. Brakuje mi bibliografii ze źródłami w języku polskim lub angielskim.

Fragmenty dot. np. muzyki islandzkiej nie uwzgledniaja muzyki wspolczesnej - Björk, czy Sigur Ros. Niektore rozdzialy to typowe doktorsko-profesorskie wywody kierowane do znawcow danej tematyki, badz srodowiska naukowego. Dlatego gwiazdka mniej.

Artykuły są tu na różnym poziomie, od mniej ciekawych, bardziej sterylnych jeśli chodzi o język naukowy po luźniej potraktowane naprawdę ciekawe tematy. Tak czy siak, dowiedziałem się z tej książki bardzo dużo o Islandii, więc warto przeczytać.

Pomimo dość naukowego stylu książka jest ciekawa i czyta się ją szybko. Większość artykułów jest na zbliżonym, wysokim poziomie. Zdecydowanie polecam osobom interesującym się Islandią i pragnącym poznać ją z nieturystycznego punktu widzenia.

• Islandia
  • Studia
  • Chcę mieć
  • 2015

Dodaj cytat z książki Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze