Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze

Roman ChymkowskiWłodzimierz Karol Passel Wydawnictwo: Collegium Civitas popularnonaukowa
Collegium Civitas
Islandia kultura społeczeństwo esej socjologia
popularnonaukowa
Islandia kultura społeczeństwo esej socjologia

Okładka książki Przegląd Humanistyczny, Tom 53 (2009), Nr 4 (415) Anna Boguska, Peter Burke, Roman Chymkowski, Ivan Colović, Nicole Dołowy-Rybińska, Aleksandra Geller, Zuzanna Grębecka, Agnieszka Karpowicz, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Marcin Napiórkowski, Hanna Obiała, Dorota Piekarska-Winkler, Stanisław Rosik, Zbigniew Wałaszewski, Marta Zimniak-Hałajko, Paweł Żmudzki
0,0
Przegląd Human... Anna Boguska, Peter...
Okładka książki Ludzie i zwierzęta (Pongo. Tom 6) Roman Chymkowski, Anna Jaroszuk
0,0
Ludzie i zwier... Roman Chymkowski, A...

Pozytywne wyróżnienie na tle pozycji o Islandii na rynku polskim. Trochę nierówne rozdziały (ale mnie zmęczyły inne niż poprzednich recenzentów), nie dające pełnego obrazu historii czy kultury, ale dające pole do stworzenia 2. tomu, na który ja czekam.

Pozycja obowiązkowa dla tych, których Islandia zainteresowała na tyle, by zechcieli choć trochę bliżej przyjrzeć się tej niesamowitej wyspie i jej mieszkańcom. Każdy szkic czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Jedynie szkic dotyczący muzyki pozostawił po sobie pewien niedosyt - autorka wykorzystała obszerny (zbyt obszerny, jak na mój gust) fragment dotyczący muzyki...

Dobry zbiór naukowych tekstów o jednym z najciekawszych krajów. Niektóre teksty są zbyt specjalistyczne (np. o muzyce fletowej i literaturze o muzyce fletowej, ekhm), reszta jest dobra lub znakomita. Brakuje mi bibliografii ze źródłami w języku polskim lub angielskim.

Artykuły są tu na różnym poziomie, od mniej ciekawych, bardziej sterylnych jeśli chodzi o język naukowy po luźniej potraktowane naprawdę ciekawe tematy. Tak czy siak, dowiedziałem się z tej książki bardzo dużo o Islandii, więc warto przeczytać.

Fragmenty dot. np. muzyki islandzkiej nie uwzgledniaja muzyki wspolczesnej - Björk, czy Sigur Ros. Niektore rozdzialy to typowe doktorsko-profesorskie wywody kierowane do znawcow danej tematyki, badz srodowiska naukowego. Dlatego gwiazdka mniej.

Dyskusje

• Islandia
  • Chcę mieć
  • Studia
  • Reportaże i literatura faktu
  • 2015
  • Muszę przeczytać w najbliższym czasie
więcej mniej