Miłość w Toskanii

2010-07-14
2010-07-14
Magdalena Jędrzejak
romans tajemnice Włochy

Okładka książki At the Pond: Swimming at the Hampstead Ladies Pond Margaret Drabble, Esther Freud, Nell Frizzell, Amy Key, Jessica J. Lee, Sophie Mackintosh, Deborah Moggach, Leanne Shapton, Ava Wong Davies
At the Pond: S... Margaret Drabble, E...
Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Książka dość fajna. Na początku ciężko było mi się w nią wciągnąć, czasami nie podobał mi się obrót spraw w książce, ale ogólnie oceniam ją pozytywnie.

Ciekawie opowiedziane o podróży córki z ojcem, którego rzadko widywała. Świetnie przedstawiony rozwój ich relacji, jednak kilka ważnych wątków książki pozostawiono bez wyjaśnienia, czemu?

Rozczarowałam się tą książką, gdybym nie moja ciekawość jak to się wszystko zakończy to odłożyłabym ją już po kilkudziesięciu stronach. Ciężko mi się ją czytało, opisy mnie nużyły, bohaterowie w większości nie ciekawi a bohaterka w pewnym momencie rozczarowała mnie swoim zachowaniem i głupotą. Nie było tu ani pięknej opowieści o miłości ani odkrywania jakiś ważnych tajemnic. Jednym słowem nie polecam.

Szczerze mówiąc zawiodłam się na tej książce. Po wnuczce Prousta spodziewałam się czegoś więcej. Mozę trochę więcej filozofii i psychologii. Mozę romantyzmu. Bo dla mnie Włoch właśnie tchną romantyzmem, jakaś niewypowiedzianą magią i tajemniczością. Było dla mnie niesmaczne czytać o regularnym, bezwstydnym życiu seksualnym prowadzonym przez 17-latkę z wieloma partnerami.
I ten niesmak mi pozostanie w pamięci z tej książki, chociaż jej treść się szybko zapomina.

I...

Na sam początek pokrótce o samej autorce…

Esther Freud to córka malarza Luciana Freuda i Bernadine Coverley oraz prawnuczka Zygmunta Freuda. Urodziła się w Londynie w 1963 roku. W dzieciństwie intensywnie podróżowała z matką. Przed napisaniem swojej pierwszej powieści „W stronę Marrakeszu”, która została nominowana do nagrody John Llewellyn Rhys Prize i doczekała się ekranizacji z Kate Winslett w jednej z głównych ról, wróciła do Londynu, gdzie studiowała aktorstwo w The Drama Centre. Pozostałe powieści autorki to „Peerless Flats”, „Gaglow”, „The Wild” oraz „The Sea House”. W 1993 roku została uznana przez czasopismo „Granta” za jedną z 20 najlepszych młodych brytyjskich powieściopisarzy. Jej książki przetłumaczono na 13 języków. Obecnie jest żoną aktora Davida Morrisseya, z których wychowuje troje dzieci.

***

Siedemnastoletnia Lara po burzliwym rozstaniu swojej mamy (Cathy) i ojca (Lamberta),spotyka się sporadycznie ze swoim niestałym w uczuciach ojcem. Te spotkania natomiast pozostawiają dużo do życzenia, gdyż przeważnie Lambert przypominał sobie o swojej córce wtedy, gdy znudzona podchodziła do drzwi jego gabinetu i oświadczała, że wraca do domu. Trochę słabo, nie uważacie? Niespodziewanie otrzymuje od ojca, którego co tu dużo mówić prawie nie zna, zaproszenie na wakacje do Włoch. Lara praktycznie bez wahania przystaje na jego propozycje. Cóż, nie ciężko się jej dziwić ;) W krótkim odstępie czasowym z brudnego, pełnego spalin powietrza londyńskiej Holloway Road trafia na spalone słońcem wzgórza Toskanii, gdzie powietrze w porównaniu do Anglii pachnie obłędnie- rozmarynem, lawendą, chłodnymi mokrymi kamieniami. Od razu zakochuje się w gorącym słońcu, pięknym krajobrazie za oknem i błękitnej wodzie basenu. Któregoś wieczoru udaje się wraz z ojcem i Caroline- najlepszą przyjaciółką Lamberta, do posiadłości najbliższych sąsiadów Caroline- państwa Willough. Przekraczając próg ich domu, wkracza tym samym w świat zupełnie jej do tej pory obcy. Wtapia się w przesyconą erotyzmem atmosferę, gdzie mieszkańcy przesiąknięci ją są snobistyczni, zepsuci i dosyć często po prostu chamscy. Gdy spotyka beztroskiego, zabójczo przystojnego Kipa- jedynego syna państwa Willough, jej serce już od pierwszych minut zaczyna szybciej bić. Za sprawą cudownemu splotowi wydarzeń, Lara ma szansę zbliżyć się do Kipa… Z czasem nastolatka poznaje coraz więcej tajemnic, romansów, co przyciąga ją jak magnez. Zaczyna ją to niebywale ciekawić, ale ta ciekawość bardzo szybko zamienia się w przerażenie za sprawą wydarzenia, które pozostawi na niej piętno do końca życia.
Co stanie się Larze?
Jaką tajemnicę będzie musiała skrywać?
Czy z Kipem będzie w stanie stworzyć normalny związek?

Jak już większość z Was mogło się domyślić, uwielbiam książki, które zawierają w sobie znaczące problemy. Ta bez wątpienia przepiękna opowieść opowiada o miłości, dojrzewaniu, poznawaniu siebie na nowo i o odkrywaniu wstydliwych tajemnic. Dużo tego? Zdawałoby się, ze za dużo jak na jedną książkę, ale została ona tak idealnie skomponowana, ze zbytnio nie wyczuwa się tych skoków wątków.

„Esther Freud nie boi się trudnych tematów: inicjacja seksualna, miłość, śmierć, słodko- gorzki smak odkrywania samej siebie, wszystkich ich dotyka z niesamowitym wyczuciem i z ogromną wprawą ubiera je w słowa”- „Times”

Książka wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Już od pierwszych słów można dostrzec niesamowitą wieź, która rodzi się między czytelnikiem, a opowieścią. Czytelnika przyciąga głównie ta tajemnica skrywana na dnie serca Lary. Tajemnica, która zostanie pokazana brutalnie dopiero pod koniec powieści. Książka urzekła mnie rzeczywistością. Czasem subtelną, czasem wulgarną, ale rzeczywistością bez cienia fałszu i obłudy. W sposób niekiedy drastyczny pokazuje prawdę na temat dojrzewania i problemów nastolatków, które nie zawsze są błahe, jak inni sądzą. Autorka idealnie przedstawiła zmagania nastolatków, ale obce nie są dla niej również stworzenie nici porozumienia między ojcem, a córką. Wręcz autorka dała z siebie wszystko, aby czytający zobaczył ten niezwykle prawdziwy, pełen czułości obraz więzi rodzącej się między ojcem, a jedynym dzieckiem, który z taką wnikliwością „namalowała” Esther Freud. I nie można nie wspomnieć o cudownych opisach Włoch. Autorka tak szczegółowo je opisała, że czytelnik wyobraża sobie jakby spędzał tam wakacje wraz z Larą.

„Esther Freud posiada niesamowity dar kreowania postaci, zwłaszcza kobiet. Wnika w umysły stworzonych przez siebie postaci, by sprawdzić, jak się odnajdą w świecie, który dla nich wyczarowała”- Village Voice

Książka nie tylko nadaje się dla młodzieży, ale również i dla dorosłych, którzy pragną zrozumieć współczesne zmagania związane z dojrzewaniem. Niektórzy pewnie będą zdziwieni dlaczego dałam osiem gwiazdek na dziesięć , skoro tak ją chwalę. Otóż mam proste wytłumaczenie. Chodzi o to, że dla mnie ani okładka, ani tytuł nie mają żadnego powiązania z treścią. Okładka jest za lekka na przekaz zawarty we wnętrzu, a tytuł kompletnie myli czytelnika, gdyż czytelnik, gdy przeczyta nagłówek stwierdzi, że trafił na najzwyklejsze romansidło. Niewybaczalny błąd! Sami się przekonajcie.

Polecam :) Nadaje się idealnie na wakacje :)

Na sam początek pokrótce o samej autorce…

po 40 stronach dałam sobie spokój. Jakoś nie potrafiłam przez nią przebrnąć. :< W ogóle mnie nie zainteresowała. Pierwszy nie skończyłam książki i nawet trochę mi wstyd ale zmuszać się nie będę ;p

Opowieść o miłości, dojrzewaniu i odkrywaniu wstydliwych, głęboko skrywanych tajemnic.

Książka na pierwszy rzut oka wydaję się niewinnym romansidłem, ale już po pierwszych zdaniach możemy wywnioskować, że wcale nim nie jest. Owszem, głównym wątkiem jest miłość dwojga młodych ludzi, jednak w całość składają się jeszcze dużo głębsze problemy. Poznajemy świat młodej dziewczyny, która wkracza w świat 'przesiąknięty erotyzmem'. Wielkie wrażenie na czytelniku robią także opisy miasta, w którym toczy się akcja oraz wspomnienia głównej bohaterki, które uzupełniają całość. Naprawdę polecam ;)

Bardzo fajna książka tylko nie takie zakończenie jakiego się spodziewałam. Mam lekki niedosyt:)

Ostatnio trafiam na bardzo ciekawe i wartościowe książki przeznaczone dla młodzieży. Jak było tym razem? Autorka to prawnuczka słynnego Zygmunta Freuda. Zadebiutowała powieścią ,,W stronę Marakeszu”, która bardzo mnie ciekawi. Czytaliście?
Siedemnastoletnia Lara mieszka tylko z mamą. Jej rodzice są rozwiedzieni. Niespodziewanie jej tata- Lambert proponuje jej podroż do Włoch. Tam trafia do gorącej Toskanii praz domu sąsiadów Willough. Jej mieszkańcy wydają się niczym nie przejmować, a dziewczynie od razu zaczyna podobać się najmłodszy z rodu- Kip.
Piękna młodzieżówka. Jej największym atutem jest zdecydowanie klimat, który na początku wcale nie uważałam za plus. Atmosfera jest gorąca, leniwa, trochę duszna i przesycona erotyzmem, ale w subtelny nie ordynarny sposób. Tego mi właśnie w książkach brakuje. Na początku nie potrafiłam się w nim odnaleźć, ale później bardzo mi się spodobał. Historia sama w sobie nie jest bardzo oryginalna, ale ten klimat wszystko nam rekompensuje.
Książka traktuje o pierwszej miłości, namiętności, które dopiero powoli się budzą. Jest też o odkrywaniu samego siebie i bolesnym zderzeniu ze światem i prawdziwą, twardą rzeczywistością. Tworząca się relacja pomiędzy ojcem, a córką, którzy tak naprawdę do tej pory się nie znali. Bohaterowie są dość ciekawie wykreowani. Głowna postać Lara przeżywa wiele rozterek jednak nie są one dziecinne. Rodzina Willough jest egoistyczna, ale właśnie taka miała być. Polecam! Książka dla młodzieży, w której znajdziemy emocje i uczucia. Nieczęsto się to zdarza.

• Italia
  • Literatura obca