Jak w niebie

Okładka książki Jak w niebie
Marc Levy Wydawnictwo: Albatros Cykl: A jeśli to prawda... (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
A jeśli to prawda... (tom 1)
Et si c’était vrai…
Albatros
2016-01-03
2000-01-01
Data 1. wydania:
2019-11-21
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
duch zaświaty przyjaźń uczucie

To pierwsza książka tego autora, na którą trafiłam. Zachwyciło mnie niecodzienne podejście do historii miłości i wyraźny wątek metafizyczny w - wydawałoby się - zwyczajnej powieści obyczajowej. Od tej pory jestem fanką.

Zmarnowałam już tyle czasu na tą książkę (jest krótka, ale czytanie zajęło mi 2 miesiące), że teraz nie będę też marnowała czasu jeszcze na opinie i streszczę sie:
Nudziarstwo, kicz, harlequin dla naiwnych 13-latek.

Nudziarstwo, kicz, harlequin dla naiwnych 13-latek.

Ten tytuł możecie raczej kojarzyć z filmu niż książki (sama do niedawna nie wiedziałam o istnieniu powieści). Film podobał mi się, lekka i przyjemna komedia romantyczna. Tego spodziewałam się, sięgając po książkę. Jednak dostałam dużo więcej. Lektura okazała się być niezwykle błyskotliwa i nie mam tu na myśli tylko pomysłu na fabułę. Zacznijmy od autora - ta powieść pokazała jak mądrym i obytym człowiek jest, przedstawia mnóstwo zagadnień z zakresu medycyny, przebiegu śledztwa, a także, wcielając się w bohaterów, rozmyśla nad znaczeniem życia i śmierci, młodości i starości. A w dodatku to wszystko napisane w bardzo łatwo przyswajalny i angażujący sposób. Fabułę uważam za nieco gorszą, momentami ciut zbyt idealną, ale główną rolę gra wątek romantyczny, więc nie ma co narzekać. Mimo to książka jest o niebo lepsza od (i tak dobrego w mojej opinii) filmu. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że fabuła różni się zupełnie, oczywiście na korzyść książki, gdzie pojawiają się opowieści z perspektyw różnych bohaterów. Trafiła też do mnie bezwarunkowa, bezapelacyjnie prawdziwa i głęboka przyjaźń głównego bohatera z jego wspólnikiem, Paulem. Serdecznie polecam!

Spoko jako odskocznia, ale trochę się nie klei - niby bohater myśli logicznie, ale tak jakby jednak nie do końca mu wychodziło, trochę za bardzo romans ze szczęśliwym zakończeniem, trąci tandetą pod koniec. Ale pomysł fajny.

Lauren była lekarzem pracującym w San Francisco Memorial Hospital. Prowadziła aktywny tryb życia. Podczas prowadzenia samochodu ulega wypadkowi przez co zapada w śpiączkę. Jako duch zjawia się niespodziewanie w mieszkaniu pewnego mężczyzny. Mężczyzna nie jest zachwycony widokiem kobiety - zjawy i pragnie pozbyć się nieproszonego gościa. Początkowo Arthur uważa, iż jest przemęczony i z tego powodu mówi sam do siebie. Jednakże stopniowo jego znajomość z tajemniczą kobietą - zjawą przeradza się w coś głębszego. Arthur postanawia pomóc Lauren w jej problemach. Natomiast Arthura wspiera dobry wspólnik i przyjaciel, Paul.

"Jak w niebie" jest powieścią interesującą, choć niezbyt wymagającą. Niektóre momenty w powieści wydają się być szczególnie interesujące i skłaniające do refleksji ( opowieść Lauren o wielkim darze jakim jest czas ). Sami bohaterowie nie są zbyt skomplikowani podobnie jak sama fabuła. Powieść napisana jest prostym i przystępnym językiem. Nie zalicza się do ambitnej literatury, lecz z całą pewnością może zaciekawić.

Moją uwagę przykuła nietypowa relacja między Arthurem a Lauren, kobietą - zjawą. Arthur próbuje ratować kobietę przed kłopotami. W dodatku sam wiele ryzykuje w swoim życiu. Jednakże darzy Lauren głębokim uczuciem, dzięki czemu jest gotowy na wiele.

Minusem tej powieści jest nieco pośpieszna akcja, przez co historia wydaje się być zbyt krótka i nieco powierzchowna. Brakuje w niej pewnych elementów i głębszych opisów, które mogłyby "uzupełnić" całą historię.

Autorem tej powieści jest francuski pisarz Marc Levy, znany również z powieści takich jak " ( Nie ) pamięć", "Ona i on", "Przeznaczenie", "Złodziej cieni" i innych. Pisze powieści fantasy, kryminalne, obyczajowe, romantyczne a także z pogranicza literatury pięknej.

Polecam tę powieść wszystkim zainteresowanym twórczością Marc'a Levy'ego oraz osobom niezbyt wymagającym.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/jak-w-niebie

Z początku nie mogłam się wciągnąć, a potem jakoś poszło. Trochę dziwna, trochę śmieszna, ale jednocześnie ciekawa historia ;)

Bardzo fajna odskocznia od literatury "Cięższego kalibru".
Wciągnęłam się niesamowicie i byłam ciekawa zakończenia .
Teraz mam ochotę obejrzeć film.

Bardzo fajna odskocznia od literatury "Cięższego kalibru".
Wciągnęłam się niesamowicie i byłam ciekawa zakończenia .
Teraz mam ochotę obejrzeć film.

Lauren, zapracowana kobieta, ulega wypadkowi samochodowemu, po którym zapada w śpiączkę. Po kilku miesiącach powraca do swojego mieszkania nie jako człowiek, ale duch. Nie kryje zdziwienia widząc obcego mężczyznę w mieszkaniu. Okazuje się, że ów młody architekt, Arthur, jest nowym mieszkańcem lokalu, w którym to ona jeszcze nie tak dawno mieszkała. Jako jedyny jest w stanie ją zobaczyć, porozmawiać. Wkrótce między nimi rodzi się przyjaźń, która z czasem przemienia się w miłość.
Pewnego dnia zapada decyzja o odłączeniu Lauren od respiratora. Rozpoczyna się walka o ocalenie Lauren...

"Jak w niebie" nie jest typową historią miłosną. To opowieść o tym, że nic nie jest wieczne i niczego nie otrzymujemy na własność i na zawsze. To niekonwencjonalny romans o zaskakującym zakończeniu.

"Jak w niebie" to opowieść o miłości i poświęceniu. O ulotności czasu i życia. I o decyzjach, które są w stanie zmienić wszystko. Nawet to, co było.
Powieść czyta się szybko, choć momentami z trudem. Historia sama w sobie jest interesująca, ale jednak czegoś w niej zabrakło. Momentami książka jest nudna, niektóre fragmenty zdają się wymuszone, dodane na siłę, niedopracowane.
Polecam również ekranizację tej powieści, która, moim zdaniem, jest znacznie lepsza niż sama książka. Książka i film różnią się od siebie znacząco, przez co mamy do czynienia z dwoma odmiennymi, choć podobnymi obrazami.

W mojej opini słabo napisana książka. Nie dobrnęłam do jej końca. Niektóre dialogi słabe i o niczym, niektóre zbyt pompatyczne.
Nie mój klimat. Ale dla rozluźnienia- dlaczego nie ?! :)

Nie mój klimat. Ale dla rozluźnienia- dlaczego nie ?! :)

Trochę bajka, trochę romans, ale pięknie napisane z wieloma zapadajacymi w pamięć przemyśleniami.

Marc Levy A gdyby to była prawda... Zobacz więcej
Marc Levy Jak w niebie Zobacz więcej