Od kuchni

Okładka książki Od kuchni Monica Ali
Okładka książki Od kuchni
Monica Ali Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Kameleon kryminał, sensacja, thriller
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Seria:
Kameleon
Tytuł oryginału:
In the Kitchen
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2010-06-29
Data 1. wyd. pol.:
2010-06-29
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375064674
Tłumacz:
Jacek Spólny
Tagi:
romans kuchnia obyczajowość problemy codzienność
Średnia ocen

5,2 5,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,2 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
708
189

Na półkach:

Restauracja hotelu Imperial jako alegoria brytyjskiego społeczeństwa? Może za dużo powiedziane, ale w mikrokosmosie restauracji jak w soczewce skupia się brytyjska rzeczywistość. Sala restauracyjna no blichtr, bogactwo, bon ton, napuszeni i szastający forsą klienci, uperfumowane damy, wydekoltowane utrzymanki, cwana angielska klasa średnia. Ale wystarczy podreptać za nienagannie ubraną kelnerką do kuchni, a za wahadłowymi drzwiami znikają zasady savoir vivre, za to otwiera się świat pracujących w pocie, mozole, z determinacją i wyrzeczeniem imigrantów z całego świata — brakuje tylko Polaków (o nich Monica Ali wypowie się mimochodem gdzie indziej) — harujących za nędzne grosze w tym świecie dobrobytu, dla nich pieniądze to cena własnego wysiłku. Kierownictwo sprawuje nad nimi Anglik, który niczym odkrywca nieznanych lądów, z dnia na dzień przekonuje się o fałszu wielkości Brytanii. Lecz jest także trzecia odsłona angielskiej rzeczywistości. Restauracja posiada katakumby, miejsce nieodgadnionych ciemnych interesów, gdzie towarem jest człowiek.
Gabriel Lightfoot zadaje pytanie sobie, nam: jak wygląda prawda o współczesnej Wielkiej Brytanii. Pytanie które go pokonało, pozbawiło niewzruszonych przekonań, zabiło… w nim dumę i wiarę.
Monica Ali to mistrzyni drugoplanowych bohaterów, to oni są wyraziści, przekonywujący, intensywni. Lena, jakby stała przede mną, opisywana w scenach z jej udziałem krótkimi słowami, zagubionymi w chmurach, przeźroczystymi, niedbającymi o szczegóły, na bezdechu. Lena przenika litery, gdy wyciągam dłonie łapię powietrze, a Lena rozpływa się pod mocno zaciśniętymi powiekami. Poza nią są i inni, na ich tle Gabriel wypada nijako, jakby był lustrem szukającym swojej tożsamości.
No cóż, zakończenie. To jakaś amerykańska maniera, że pisarzom nagle pod koniec zaczyna się gdzieś śpieszyć, a osnowa i wątek się rozchodzą. U pani Monici Ali nie jest tak źle, ale niedosyt pozostał.

Restauracja hotelu Imperial jako alegoria brytyjskiego społeczeństwa? Może za dużo powiedziane, ale w mikrokosmosie restauracji jak w soczewce skupia się brytyjska rzeczywistość. Sala restauracyjna no blichtr, bogactwo, bon ton, napuszeni i szastający forsą klienci, uperfumowane damy, wydekoltowane utrzymanki, cwana angielska klasa średnia. Ale wystarczy podreptać za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
143
9

Na półkach: , ,

Uczucie jakie towarzyszyło mi podczas czytania tej książki to przede wszystkim znudzenie. Bardzo ciężko było mi przebrnąć od początku do końca, robiłam sobie bardzo długie przerwy i mówiłam 'może następny rozdział zaskoczy mnie akcją, momentem, który będzie trzymał w napięciu' - niestety nic takiego się nie wydarzyło. Po przeczytaniu z uśmiechem na ustach odłożyłam ją na półkę i czuję, że szybko na nią nie spojrzę.

Uczucie jakie towarzyszyło mi podczas czytania tej książki to przede wszystkim znudzenie. Bardzo ciężko było mi przebrnąć od początku do końca, robiłam sobie bardzo długie przerwy i mówiłam 'może następny rozdział zaskoczy mnie akcją, momentem, który będzie trzymał w napięciu' - niestety nic takiego się nie wydarzyło. Po przeczytaniu z uśmiechem na ustach odłożyłam ją na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
33

Na półkach: ,

Czytając tą książkę nie mogłam się powstrzymać od sprawdzania ile stron mi jeszcze zostało. Miałam wrażenie, że ich nie ubywa. Akcja ciągnie się potwornie i nuży. Długie opisy sprawiały, że często wyłączałam się myślami. Właściwie ciekawiej zaczyna się rozwijać akcja po przebrnięciu ok. 4/5 książki. Najciekawsza bohaterka plącze się gdzieś na drugim planie. Nijak mogłam się wczuć w uczucia bohaterów i atmosferę panującą w kuchni.
Nie mogę całkowicie jej skreślić. Wg mnie zasługuje na 3 gwiazdki za pomysł na fabułę (niestety niezrealizowany w sposób, który by mnie zaciekawił),kilka momentów i opisów wartych uwagi.

Czytając tą książkę nie mogłam się powstrzymać od sprawdzania ile stron mi jeszcze zostało. Miałam wrażenie, że ich nie ubywa. Akcja ciągnie się potwornie i nuży. Długie opisy sprawiały, że często wyłączałam się myślami. Właściwie ciekawiej zaczyna się rozwijać akcja po przebrnięciu ok. 4/5 książki. Najciekawsza bohaterka plącze się gdzieś na drugim planie. Nijak mogłam się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
916
71

Na półkach: , ,

Akcja książki rozwija się przez, plus minus, trzy czwarte jej objętości. Przebrnięcie przez te trzy czwarte jest już nadzwyczajnym sukcesem, bo ja odpadłam dwa razy po drodze... Rozwiązanie następuje -łącznie- może w trzech linijkach, i koniec zostawia nadzwyczajny niedosyt. Wygląda to mniej więcej tak, jakby autorka beztrosko przelewała na papier wszystko, co jej przyjdzie na myśl, a w pewnym momencie stwierdziła że historia ta znudziła ją i musi szybko ją zakończyć.
Nijak niestety ma się również ta powieść do serii książek Imogen Edwards-Jones czy Bourdaina, które barwnie i z przytupem opisują rzeczywistość hotelowej kuchni i w ogóle, kuchni z perspektywy jej pracowników. Mdłe, przydługawe opisy nużą i zniechęcają do kontynuowania lektury.
Całość mocno naciągana, a jedyna intrygująca bohaterka snuje się gdzieś między pierwszym a drugim planem, by w końcu zniknąć bez śladu i słowa wytłumaczenia.

Akcja książki rozwija się przez, plus minus, trzy czwarte jej objętości. Przebrnięcie przez te trzy czwarte jest już nadzwyczajnym sukcesem, bo ja odpadłam dwa razy po drodze... Rozwiązanie następuje -łącznie- może w trzech linijkach, i koniec zostawia nadzwyczajny niedosyt. Wygląda to mniej więcej tak, jakby autorka beztrosko przelewała na papier wszystko, co jej przyjdzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
526
49

Na półkach:

+ "Untold Story" nie ma jeszcze PL

+ "Untold Story" nie ma jeszcze PL

Pokaż mimo to

avatar
353
218

Na półkach:

Monica Ali to obyczajowy odpowiednik Athony’ego Bourdaina. Pięknym językiem opisuje kuchenna hierarchię oraz swoich bohaterów. Niezwykle barwnie przedstawia scenerię, w której znajdują się bohaterowie, dzięki czemu czułam się jakbym stała tuż obok nich.
Historia, która mogła przydarzyć się każdemu z Nas. W końcu tak nie wiele trzeba by zmieniło się całe nasze życie, wystarczy dosłownie jedna noc a nawet jedna sekunda.
Często też zdarza się, że jedna osoba wywraca nasze życie do góry nogami. Jedno spojrzenie oczu sprawia, że robimy rzeczy, o które sami byśmy się nie podejrzewali. Jakie? Dowiecie się z książki.
Ważnym elementem fabuły książki jest ucieczka. Bohaterowie boją się samotności, odpowiedzialności czy też tych bardziej prozaicznych spraw jak policji wykrywającej brak papierów potrzebnych go pracy. Ucieczką próbują odwlec nieuniknione, gdy w rzeczywistości sami się tym pogrążają.
Pisarka pokazuje nam jak niewiele wiemy o ludziach, którzy nas otaczają. Znamy ich imiona twarze, czasem imiona najbliższych im osób, wiemy jak się ubierają i co jędzą, czyli wszystko to, co widać na wyciągnięcie ręki. Monica Ali obnaża nasz egoizm. Zainteresowanie drugim człowiekiem oznacza w pewien sposób odpowiedzialność za niego. Większość z nas ( przynajmniej taką mam nadzieję) nie umiałaby przejść obojętnie obok ciężko chorej córki koleżanki z pracy. Przecież można zorganizować zbiórkę pieniędzy albo, chociaż zająć się nią na godzinę czy dwie aby matka miała chwile dla siebie. Zamiast tego wolimy budować wokół siebie szczelny mur, do którego nikogo nie wpuszczamy. Myśląc o innych z reguły widzimy przede wszystkim ich problemy, a przecież to oni mogą nam pomóc. Autorka pokazuje jak mały kapitał społeczny posiadamy w dzisiejszym „cywilizowanym świecie”.

„Od kuchni” to lektura idealna na urlop ( i nie tylko ) dla tych, którzy chcą lekkiego pióra a jednocześnie ich celem nie jest odmóżdżenie się. Zagadka, w której każde zdarzenie jest kostką domina, pociągająca za sobą kolejne i tak aż do rozwiązania, do którego dojdziecie szybciej niż myślicie, bowiem czyta się błyskawicznie.

Monica Ali to obyczajowy odpowiednik Athony’ego Bourdaina. Pięknym językiem opisuje kuchenna hierarchię oraz swoich bohaterów. Niezwykle barwnie przedstawia scenerię, w której znajdują się bohaterowie, dzięki czemu czułam się jakbym stała tuż obok nich.
Historia, która mogła przydarzyć się każdemu z Nas. W końcu tak nie wiele trzeba by zmieniło się całe nasze życie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1193
232

Na półkach: ,

http://porzadekalfabetyczny.blox.pl/tagi_b/163343/Monica-Ali.html

http://porzadekalfabetyczny.blox.pl/tagi_b/163343/Monica-Ali.html

Pokaż mimo to

avatar
30
18

Na półkach:

Dla mnie książka raczej z tych słabo napisanych, czytając nijak można wczuc się w atmosferę i klimat książki, byłam a raczej jestem rozczarowna .

Dla mnie książka raczej z tych słabo napisanych, czytając nijak można wczuc się w atmosferę i klimat książki, byłam a raczej jestem rozczarowna .

Pokaż mimo to

avatar
275
103

Na półkach:

Właściwie książka o... niczym.

Właściwie książka o... niczym.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    1
  • Przeczytane 2012
    1
  • Na mojej półce
    1
  • Chcę-lista
    1
  • Zamówione z Biblioteki W
    1
  • 2013
    1
  • Za 10 zł
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od kuchni


Podobne książki

Przeczytaj także