Powrót do Indii

2005-01-01
2005-01-01
Grzegorz Kołodziejczyk
Sinha Indie Bombaj Mumbai proces literatura indyjska

To, co podkreśliło już wiele osób. Dłuuuuuugi początek, kilka wątków rozciągniętych w czasoprzestrzeni Indie/Anglia - lata 60./90. Na początku można się zgubić i po desperackich próbach zrozumienia pierwszych 50-100 stron zrezygnować. Ale... Jest w tej książce jakiś urok. Lubię klimat kolonialnych opowieści, a ta odsłania egzotyczne dla nas hinduskie (indyjskie?) obyczaje, wierzenia, społeczne relacje. No i świetne postacie - od pierwszoplanowych, po epizodyczne. Trzeba dać czas tej książce, a historia nas niepostrzeżenie wciągnie.

+!

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Strasznie dużo niepotrzebnych opisów, autor ciągle odbiega od głównego wątku i opowiada setki innych historii, nie koniecznie ciekawych, przez co książka wydaje się być strasznie długa, jej czytanie ciągnie się w nieskończoność, łatwo się pogubić. Przeskakiwałam te różne historyjki, ale w końcu mi się odechciało i zamknęłam książkę na amen.

Ciężki temat, ciężka książka.
Postanowiłyśmy nie męczyć się nawzajem :-)

Ciężki temat, ciężka książka.
Postanowiłyśmy nie męczyć się nawzajem :-)

Już jakiś czas temu czytałam tę książkę Indry Singha, którego znam z i "Nomadów cyberprzestrzeni" i cenię za "Dzieci Apokalipsy". Historia dotyczy znanego w Indiach przypadku morderstwa na kochanku żony. Pewnie takich spraw było wiele, ale ta wzbudziła współczucie tłumów. Pokazano ją też w filmie „Achanak”. Czytałam tę książkę o Mr Love z dużą ciekawością robiąc notatki; ciesząc się, że tyle w tej książce Indii.

Nastąpiło pewne nieporozumienie(przynajmniej moim zdaniem),książka ta, zaledwie ociera się tematycznie o kryminał. Oczywiście wątek kryminalny(zgodnie z opisem) występuje, ale nie szczególnie ważny, czy też absorbujący. Jest, bo jest, ale jest raczej źródłem, albo raczej podłożem opowiedzianej historii. "Powrót do Indii" wydaje mi się raczej, książką etniczno-psychologiczną.

Etniczno, ponieważ w szczególności autor skupia się Indiach- ich historii, kulturze, botanice i zawirowaniach politycznych. Najczęściej jeśli połowę książki zajmują opisy, to odpuszczam sobie czytanie, a jednak tym razem coś zmuszało mnie do brnięcia przez tą historię przez cały miesiąc(był to bardzo długi miesiąc). Powodem były chyba rozważania i opowiadania Mai.

Psychologiczną, dlaczego? Główną cechą dobrego kryminału jest dobrze nakreślony portret psychologiczny postaci. I tak się składa, że pomijając wszystkie inne cechy takowej książki, ta część została namalowana wyśmienicie. Niezwykłe postacie z którymi na kartach powieści mamy do czynienia, są wprawdzie dość specyficzne, ale niczym nie wyróżniałyby się z tłumu, gdyby nie wydarzenia w których nieświadomie brały udział w dzieciństwie...

Historia napisana przez Indra Sinha nie jest dla każdego, szczerze mówiąc nie wiem komu można by ją polecić. To trudna powieść nie tylko językowo, ale i społecznie. Pokazuje rzeczy, których wielu nie chce widzieć. Zbrodnia nie jest tu tematem kryminalnym, a raczej społecznym. Jak oddziałują na nas popełniane przestępstwa- nagłaśniane przez media, wszyscy wiemy. Tylko co się za nimi kryje? Przecież nigdy nie wiemy wszystkiego.

Niestety nie udało mi się przez nią przebrnąć. Stwierdziłam, że jeżeli do 70 strony nie była mnie w stanie wciągnąć nawet na chwilę, to nie ma sensu dalej się z nią męczyć. Szkoda

Na początku ciężko było mi się przyzwyczaić do języka przeplatanego obcojęzycznymi wyrażeniami, słowami i nazwami. Autor budował stopniowo napięcie, więc pojawił się u mnie moment znużenia, potem historia mnie pochłonęła. Autor w sposób bardzo obrazowy i mroczny pokazuje życie w Indiach. Po kilkudziesięciu stronicach przestajemy widzieć ten kraj, jako pasmo miejsc turystycznych, pełnych pięknych widoków. Widzimy przeplatające się piękno przyrody, ze zgnilizną, zaduchem i smrodem w otoczeniu człowieka. Poznajemy świat korupcji i bezprawia, któremu autor przeciwstawia spokojne życie w Anglii. Mamy tu wątek niespełnionej i szalonej miłości z dzieciństwa, jak i nieco wyblakłej, wieloletniego małżeństwa. Sam wątek kryminalny, jest fascynujący, zabójstwo, zdrada, szantaż. Morderstwo sprzed kilkudziesięciu lat, odbija się na kolejnych pokoleniach. Rozczarowało mnie natomiast zakończenie, czuję niedosyt.
Polecam

Rozciągnięta na lata fabuła (historia dwóch kobiet i ich dzieci),z tajemnicą w tle, stawia tę książkę gdzieś między kryminałem/thrillerem, a obyczajową sagą rodzinną. Ale jest w niej dużo więcej. Mnie osobiście wciągnęła od pierwszego zdania. Ciekawie poprowadzona narracja, złożona z fragmentów wspomnień, niedopowiedzeń i domysłów powoli odkrywa przed nami kulisy morderstwa znanego hinduskiego playboya. Ale pokazuje też, jak każda historia ma drugie dno, jak wpływa na wszystkich i ma swoje skutki nawet wiele lat później, a także, że nigdy wszystko nie może zostać odkryte i że nigdy do końca nie poznamy drugiego człowieka. Do tego historia Indii, a przede wszystkim relacji Indyjsko-Brytyjskich, a także barwne opisy i soczysty język. Tłumaczenie nie oddaje pewnie wszystkich niuansów języka angielskiego splatającego się z lokalnymi naleciałościami Indyjskimi, ale i tak jest to porządnie wykonany przekład.

męczyłam się z tą książką dłuuugo... i do ostatniej strony wydawała mi się bez sensu. w ogóle nie mogłam się w nią wkręcić..

• Indie
  • Obyczajowe