Nieopowiedziana historia

2012-06-05
2012-06-05
Tomasz Bieroń

Życie po życiu

Książka płytka, infantylna, nie polecam.

Książka płytka, infantylna, nie polecam.

Książka Monicy Ali to nie tylko historia o losach księżnej ludzkich serc, to również historia o każdej zwykłej kobiecie, która jest odrzucona i zdradzana przez męża, zaszczuta przez rodzinę i przyjaciół a w konsekwencji pozostawiona samej sobie w dołku psychicznym bez możliwości ucieczki. To książka, która pokazuje drogę wyjścia z patowej sytuacji. Drogę, która okupiona jest cierpieniem, nie zawsze moralnie akceptowanym wyborem, wieloma wyrzeczeniami oraz masą kłamstw, kłamstw które rzutują na dalsze życie i wybory kobiety. Książka jest naprawdę dobra a ja zachęcam do jej przeczytania :) :)

Wciągająca, zwłaszcza dla osób, które choć trochę są zainteresowane życiem rodziny królewskiej. Raczej brak w niej królewskich wątków, ale świadomość, że akcja zainspirowana jest tym, co działo się wokół księżnej jest jak najbardziej na plus dla tej powieści.

Zdecydowanie bardziej podobały mi się dwie poprzednie książki tej autorki, a w szczególności "Brick Lane", której siła tkwi (między innymi) w realistycznym opisie społeczności emigrantów w Londynie. Niemniej "Nieopowiedzianą historię" przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i gdzieś od połowy byłam naprawdę ciekawa jakie będzie rozwiązanie tej historii. A przecież celebryci obchodzą mnie tyle co zeszłoroczny śnieg i wybór akurat tej tematyki był dla mnie największym minusem tej książki. Problemy bohaterki wydawały mi się wydumane i fałszywe, więc czekam z niecierpliwością na kolejną książkę Ali. Tym razem o czymś innym.

Monica Ali - urodziła się w Bangladeszu, później z rodzicami wyemigrowała do Anglii. Zadebiutowała powieścią Brick Lane, którą przetłumaczono na 30 języków.

Diana - księżna Walii, jedna z najbardziej znanych kobiet świata, zmarła tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 roku. To właśnie jej życie stało się dla Monici Ali inspiracją do napisania Nieopowiedzianej historii w której pisarka, biorąc za punkt wyjścia fragmenty biografii księżnej Diany, tworzy alternatywną przyszłość.

Diana, bohaterka książki znajduje się na skraju załamania. Wścibscy paparazzi śledzą każdy jej krok i tylko czekają żeby zrobić jej jakieś kompromitujące zdjęcia. Poddawana ciągłej krytyce księżna z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona, zaszczuta, nieszczęśliwa i zagubiona. Zaczyna nawet podejrzewać, że establishment planuje na nią zamach. Podejmuje więc decyzję o zainscenizowaniu własnej śmierci. Ten szalony plan pomaga jej zrealizować Lawrence, doradca i jedyny zaufany człowiek. W końcu księżna rozpoczyna nowe życie pod przybraną tożsamością. Ma teraz na imię Lydia i nikt nie zna jej przeszłości. Jedyne, co burzy jej spokój to myśl o dzieciach, które opuściła na zawsze…

Mija 10 lat. Lydia przyzwyczaiła się do myśli, że jest bezpieczna, a jej tajemnica nigdy już nie wyjdzie na jaw. Ma pracę, przyjaciółki i normalne życie. Jej spokój zostaje jednak zburzony podczas przypadkowego spotkania z paparazzim. Od tamtej pory Lydia zadręcza się pytaniem czy mężczyzna ją rozpoznał? Czy powinna rzucić wszystko i uciekać? Czy w ogóle może komukolwiek zaufać?

Nieopowiedziana historia to opowieść o kobiecie, która doprowadzona do ostateczności decyduje się walczyć o swoje szczęście. Pragnie wieść normalne, spokojne życie jednak za to marzenie przyjdzie jej zapłacić ogromną cenę. Przede wszystkim musi zapomnieć, że jest księżną i nauczyć się samodzielności. Codziennie musi też zmagać się z myślą, że porzuciła własne dzieci. Nowe życie buduje na kłamstwie i tak naprawdę już do końca życia nie będzie mogła być z nikim szczera. Gdy umiera jej jedyny powiernik Lawrence, nie zostaje jej nikt, komu mogłaby się zwierzyć lub pożalić. Czy w takich okolicznościach kiedykolwiek będzie mogła powiedzieć, że jest szczęśliwa? Czy cały ten misterny plan nie był jedną wielka pomyłką?

Myślę, że na te pytania musicie sobie odpowiedzieć już sami, a trzeba przyznać, że przedstawiona przez autorkę historia skłania do rozmyślań. Na pochwałę zasługuje oryginalny pomysł na fabułę. Podobała mi się też kreacja głównej bohaterki. Monica Ali w wiarygodny sposób oddała jej zagubienie, poczucie bezsilności i smutek. Nie rozczarowało mnie również zakończenie, które zasiewa w czytelniku pewną nutkę niepewności co do dalszych losów bohaterki.

Jeśli chodzi natomiast o słabe strony tej książki to zaliczyłabym do nich początkowe rozdziały. Były poświęcone różnym osobom, a wydarzenia w nich poruszane działy się w różnym czasie. Przez to początkowo nie mogłam wciągnąć się w całą historię, na szczęście później było już o wiele lepiej. Wprawdzie niektóre fragmenty były troszkę rozwlekłe i mało wnosiły do fabuły przez co momentami czułam lekkie znużenie, ale ogólnie całość oceniam pozytywnie. Jest to powieść idealna dla tych, którzy lubią oryginalne historie albo którym sprawia przyjemność rozmyślanie o tym co by było, gdyby…

• :-),:-),:-)
  • E-booki Justyny
  • Moi mali książęta :)
  • Dysk
  • Przeczytane 2012

Dodaj cytat z książki Nieopowiedziana historia