Wieloryb czyli przypadek obiektywny

Okładka książki Wieloryb czyli przypadek obiektywny Agnieszka Taborska
Okładka książki Wieloryb czyli przypadek obiektywny
Agnieszka Taborska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
Poza serią
Czarne
2010-06-21
2010-06-21
9788375362039

Tzw. magia codzienności od zawsze była przedmiotem mojej nieustającej fascynacji. Dlatego wielką satysfakcję dały mi liczne u Taborskiej jej świetne, reporterskie wręcz przedstawienia.

Z wielu przedziwnych, śmiesznych, zasmucających historyjek najbardziej utkwiła mi ta, jak to zoo w Paryżu chciało uniknąć zgorszenia dziatwy szkolnej , odwiedzającej w środy tę placówkę (we Francji to dzień bez lekcji). W tym celu tego dnia separowano samce małp od samic, aby niewinne dzieciątka nie kalały swych przeczystych duszyczek widokiem aktów zwierzęcej kopulacji more cane. Co zatem robiły tego dnia samce? Zawzięcie onanizowały się w oczekiwaniu czwartku....

Opowiastka ta w sam raz pasuje do sztambucha MEN pod jego obecnym , czcigodnie świętobliwym kierownictwem.

„Wieloryb, czyli przypadek obiektywny” Agnieszki Taborskiej, to książka-układanka, której części stanowią skrawki rozrzuconej po różnych czasoprzestrzeniach rzeczywistości.

W uchwyconych w krótkich formach opowieściach, doświadczeniach, myślach, spotkaniach, rozmowach, czy wspomnieniach odnaleźć możemy ślady poczynań największych – Rolanda Topora, Philippe’a Soupaulta, Andre Bretona. Surrealizm i czarny humor rozkłada się wygodnie na zapisanych przez Taborską stronach i pręży się dowodząc, jak trudno jest się mu oprzeć. A uchwycona rzeczywistość – nieraz niczym kinowy obraz, nieraz niczym sen, czy odbicie w krzywym zwierciadle – niesfornie odstaje od tej, jaką znamy z własnego doświadczenia. Ulega deformacji? A może ukazuje nieznane dotąd oblicze. Swoje drugie dno… Cudowność dorównującą najbardziej niesamowitym projektom surrealistycznym.

Każdy dzień przynosi historię wartą zapamiętania. Niezapisane umierają nazajutrz – pisze Agnieszka Taborska chroniąc przed śmiercią historie śmieszne, czasem prawdziwe, czasem bez puenty, zawsze krótkie – odłamki codzienności. To dowody na istnienie cudowności i przypadków obiektywnych – skarbu surrealistów.

Skarby Taborskiej, to (nie)zwykła kolekcja (nie)zwykłych sytuacji. To miniatura wszechrzeczy. Niewielkie konstrukcje z wielkim ładunkiem erudycyjnych odniesień.

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

Nie wiem czemu ta właśnie książka stała mi się w ostatnim czasie bardzo bliska. Może dlatego, że jako Polka surrealizm mam we krwi, wyssany z mlekiem matki? Książka niby o dziwacznych i pokręconych sprawach, ale jednak sprawach osadzonych w codzienności. Trzeba tylko, tak jak Agnieszka Taborska posiadać niezwykły dar obserwacji, niezwykłą wrażliwość na te surrealistyczne momenty, no i talent literacki żeby je opisać.

Mistrzynią absurdu codziennego i groteski Taborska raczej nie zostanie. Większość impresji jest bezbarwna - na tyle, że trzeba było puentę podawać na tacy, z wyimaginowanym capslockiem w tle: PUENTA. I sam język, zgrzyty w zdaniach.

• 2015
  • 2010
  • Przeczytane 2014
  • Polska

Dodaj cytat z książki Wieloryb czyli przypadek obiektywny