Narzeczone Chopina

MANDO
2021-09-29
2021-09-29
9788327719553
literatura polska literatura piękna polska

Wyróżniona opinia i

Narzeczone Chopina

przeczytanych książek 790 napisanych opinii 433

Spojrzenie na Chopina przez pryzmat osobistych refleksji byłych powierniczek jego uczuć. Próba opisanaia psychiki kobiety na podstawie różnych relacji , opisów historycznych , dokumentów , czy listów- sporządzona na szczęście przez kobietę. Chopin był niewątpliwie geniuszem fortepianu ale czy jego miłości czymś odbiegają od dzisiejszych romansów? Czy zasługuje to na szczególne miejsce w literaturze? Chyba tylko z kronikarskiego obowiązku. I tak jest do momentu spotkania z George Sand . Ta kobieta wywarła ogromny wpływ na resztę jego życia oraz twórczość. Największe swoje dzieła komponuje przy jej boku. Od teraz już inaczej się słucha Chopina !!!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Bardzo zgrabne fabularne połączenie faktów okołochopinowych. Czysta przyjemność czytania :)

Doceniam przygotowanie merytoryczne autorki i pasję, jaką włożyła w przybliżenie czytelnikom kobiet kochających i kochanych przez Chopina. Jednakże moim zdaniem to książka "przegadana". Bohaterki opowiadają niezwykle rozwlekle, a poza tym, niestety, autorka próbuje ukształtować je na ofiary męskiej dominacji w świecie, męskiego myślenia itd. itp. W gruncie rzeczy przedstawia je jako istoty nieszczęśliwe, a Chopina jako chłopca rozpieszczanego przez ludzi i świat. Jak było naprawdę, dowiemy się może dopiero w przyszłym życiu...

Czyli szybko przeczytane. Polecam. Zdarza się, że autorzy piszący o XIX stuleciu, a zwłaszcza o wielkich romantykach, popadają „w myszkę” albo w jakąś dziwną poetykę - mieszankę stylu popularnonaukowego z „orzeszkowatością”… Zdarza się, ale nie tu. "Narzeczone Chopina" czyta się rewelacyjne, nie odczułam dystansu, choć – on (konkretnie czasowy) przecież jest. Kobiety: Gładkowska, Wodzińska, Sand, Stirling (z uwagi na moją przeszłość teatralno-naukową Jane jest mi szczególnie bliska) jawią się jako istoty bardziej z krwi i kości.

Ciekawa. Dobrze opowiedziana historia życia wielkiego kompozytora widziana oczami jego kobiet.

Cudowna! Kawał polskiej historii i kultury. Magda Kendler świetnie oddała klimat tamtych lat. Zręcznie wcieliła się w poszczególne bohaterki. Myślę, że dobrze oddała to jakie charaktery, usposobienie i przekonania miała każda z tytułowych narzeczonych, ja w każdym razem uwierzyłam w realizm tych postaci. Oby więcej takich książek na polskim rynku!

Obraz czterech kobiet Chopina. Każda z nich inna. Każda z nich blisko Fryderyka. Każda z nich twierdziła, że go kocha.

Kim były te kobiety? Czy dzięki tej książce się tego dowiemy? Czy zrozumiemy Chopina?

Cudownie spędziłam czas poznając te kobiety. Odkrywając ich życie. To jak się między sobą różniły. Jakie były ich motywacje. Co im się podobało w tym mężczyźnie?

Ta książka to monolog czterech kobiet. Ich spowiedź, wyznanie. Mówią o sobie, ale też o uczuciu, którym darzyły Chopina. Ale czy to była miłość? Czasami miałam wątpliwości. Po tej książce zdałam sobie sprawę, że można kochać na różne sposoby. I czasami miłość można pomylić z innymi uczuciami. I zdecydowanie inaczej się kocha w zależności od wieku, od zgromadzonych doświadczeń, bagażu...

#narzeczonechopina to dobry wybór książki na jesienne lub zimowe wieczory. Książka, której nie trzeba czytać na jednym wdechu. Nie tyle co można, a trzeba się nią delektować! 💕

Ta...

Fryderyka Chopina zna chyba każdy. Nawet jeśli nie zna jego muzyki, to kojarzy nazwisko, wielkiego artysty i kompozytora. Ale kim był ten mężczyzna? Jakie miał cechy, że porządało go tak wiele kobiet?
Na kartach tej książki, mamy okazję poznać, cztery bliskie jego sercu kobiety. Historie poznania, romansu, teskonty, łez, niepewności.
Każda inna i każda na swoi sposób go kochała.
Dla mnie obraz, jaki się tu wyłania, nie jest jednoznaczny. Nie wiem czy Chopin też darzył je takim gorącym uczuciem? A może się tylko bawił? Być może cigle szukał swoje szczęścia? Albo, wiedząc że czasu niewiele, pragnął zakosztować życia w intensywnych barwach? Niekoniecznie u boku jednej, jedynej.
Za to wszystkie, niewatpiliwe miały wplyw na jego życie i pewne wybory.
Książkę czyta się dość szybko, choć forma monologu, bywa czasami nużąca. Nie jestem jakoś zachwycona, ale może wam akurat się bardziej spodoba. Wcześniejsze książki autorki, zdecydowanie bardziej, wpasowały się w mój literacki gust.

Każda inna i każda na swoi sposób go...

Bardzo dobra powieść opowiadająca o Chopinie oczami jego "narzeczonych": Gładkowskiej, Wodzińskiej, Sand i Stirling. Oczywiście słowo "narzeczona: jest w tym wypadku trochę na wyrost. Z powieści wyłania nam się obraz genialnego artysty i dość trudnego w życiu człowieka. Poznajemy jego zmagania z chorobą, przybliżony zostaje nam proces twórczy genialnego kompozytora, ale przede wszystkim poznajemy jego relacje z kobietami.

• Przeczytane w 2021
  • Egzemplarz recenzencki