Światło jogi

1996-01-01
83-903217-1-8
Sławomir Bubicz
joga asana podręcznik

Fantastyczna książka dla osób chcących zgłębić asany oraz pranayamy w jodze. Co prawda pozycja ukazuje tylko poprawne i kompletne wykonanie pozycji, bez użycia dodatkowych pomocy (pasek, klocki, krzesło itp.) oraz bez tzw. połowicznych asan, czyli na razie robisz tyle, a potem możesz podążać dalej, ale to by pewnie książka musiała być co najmniej 2 razy grubsza, żeby umieścić w niej wszystkie warianty i możliwości. Zauważyłam też, że niektóre asany są wykonywane nieco inaczej niż zostało to opisane w podręczniku, ale może od tego czasu zmieniły się metody albo to kwestia nauczyciela. Samo wejście w niektóre pozycje też zazwyczaj jest trochę inaczej praktykowane niż w książce, ale to szczegóły. Opis w podręczniku musi być idealny, a wariantów może być dowolna ilość. W końcu to tylko teoria. Brakowało mi natomiast spisu alfabetycznego asan przez co trzeba wertować książkę, żeby znaleźć konkretną pozycję. Zdjęcia bardzo dobre, ułatwiają zrozumienie opisu wejścia w asany, szczególnie taką, której się nie zna.

Kompendium wiedzy o assanach.

Kompendium wiedzy o assanach.

Obowiązkowa dla jogina. Co najciekawsze, nauczyciele szkoły Iyengara nie przekonują mnie w wielu aspektach, a czytając ich mistrza zgadzam się z nim w 100%! Przerośli mistrza, czy zeszli z jego ścieżki?

Obowiązkowa pozycja każdego Jogina ;)

Obowiązkowa pozycja każdego Jogina ;)

Źródło historyczne, przestarzale nieaktualne podejście do pracy z ciałem.

Źródło historyczne, przestarzale nieaktualne podejście do pracy z ciałem.

Po prostu doskonała...

Po prostu doskonała...

Niezastąpione źródło inspiracji i informacji o wszelkich aspektach jogi, nie tylko asan ale również całej filozofii związanej z jogą. W tej książce znajdziemy nie tylko opisy asan ale również szczegółowe opisy technik pranayamy, propozycje kursów podzielone na trzy grupy, oraz sposoby radzenia sobie z różnymi schorzeniami przy pomocy jogi. Bez wątpienia ta wszechstronna pozycja zasłużyła sobie na miano "Biblii jogi".

Bardzo wyczerpująca pozycja - asany opisane krok po kroku, mnóstwo zdjęć, obszerne opisy dotyczące wpływu wykonywania asan na zdrowie, dodatek pozwalający dobrać je do własnych potrzeb... Niezbędna dla początkujących i ogromnie pomocna dla zaawansowanych :) Warto do niej często wracać, by sprawdzać i korygować swoją praktykę.

Doskonała książka. Obowiązkowa pozycja dla ćwiczących jogę (zwłaszcza wg jego metody;)

Dodaj cytat z książki Światło jogi