Joga światłem życia

zdrowie, medycyna
Galaktyka
2011-01-01
2011-01-01

Uwielbiam jogę, praktykuję od 4 lat, jednak książka mnie jakoś nie porwała. Rozumiem ideę, przekaz, chociaż bardziej przemawia do mnie praktyka niż filozofia. Książka miała być napisana przystępnym, prostym językiem, jednak moim zdaniem tak nie jest. Zdania dotyczące teorii są formułowane w dość wydumany sposób, przykłady z życia wzięte z kolei są napisane bardzo zrozumiale. Czasem ilość wyliczeń różnych kategorii powoduje u czytelnika mętlik w głowie. Zawsze potrzebowałam chwili, żeby wejść w klimat, rytm przekazu, żeby dobrze mi się czytało. Fajnie, że są podawane oryginalne słowa oraz sposób czytania tych trudniejszych. Przypisy dotyczące różnicy w tłumaczeniu z oryginału oraz z angielskiego również są ciekawym dodatkiem. Mam nadzieję, że "Światło jogi" będzie się lepiej czytać, gdyż ta pozycja bardziej mnie interesuje.

Książka opowiada o jodze od tej bardziej filozoficznej strony. I jak praca nad ciałem prowadzi nas do odkrywania kolejnych 'warstw' i pracy na głębszym poziomie. Polecam dla osób, dla których joga to coś więcej niż ćwiczenia fizyczne.

Pozycja obowiązkowa dlatego, kto chce zrozumieć Hatha jogę głębiej

Pozycja obowiązkowa dlatego, kto chce zrozumieć Hatha jogę głębiej

Mistrz Iyengar uważa, że joga jest sztuką uniwersalną, która pomimo, iż wyrosła na gruncie hinduizmu, jest dostępna dla każdego, gdyż nie jest religią. Obecnie tysiące ludzi na całym świecie uprawia jogę według metody B.K.S. Iyengara który w 2004 roku został umieszczony przez tygodnik Time na liście Stu Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata. W tej książce Iyengar opowiada o całym swoim życiu, praktyce, filozofii i poglądach. W „Świetle Jogi” swojej pierwszej książce Mistrz pokazywał aspekt fizyczny jogi jako zbioru precyzyjnie wykonywanych asan, w „Joga światłem życia” natomiast pokazuje jogę jako filozofię życiową – sposób na życie. Tak jak Światło jogi jest traktowane jako biblia dla praktykujących jogę, tak Joga światłem życia jest kompendium wiedzy na temat filozofii.
Joga Iyengara jest spójnym systemem, sposobem na życie. Rozdziały książki pokazują najważniejsze efekty praktyki jogi wg metody B. K. S. Iyengara: stabilność, witalność, jasność, mądrość, szczęśliwość. Joga pokazana jest jako swoista podróż do wnętrza, po której odbyciu i po przepracowaniu w praktyce na poziomie fizycznym, energetycznym, umysłu, intelektu, boskości czeka nas ostateczny efekt w postaci prawdziwej wolności.
Napisana w sposób prosty, jasny i bezpośredni, świetnie się czyta, zawiera wiele ciekawych, bliskich naszej kulturze odnośników do współczesności i do religii chrześcijańskiej.

wybrane cytaty z Przedmowy
„Jeżeli ta książka ma rościć sobie jakiekolwiek prawo do autentyczności, musi przede wszystkim jasno postawić jedną kwestię. Oto ona: Dzięki wytrwałej i nieprzerwanej praktyce każdy może odbyć podróż jogiczną i osiągnąć cel, którym jest oświecenie i wolność. Kryszna, Budda i Jezus mieszkają w sercach wszystkich. Nie są oni gwiazdorami filmowymi, obiektami bezkrytycznego uwielbienia. Są wielkimi, inspirującymi postaciami, za których przykładem należy podążać. Służą nam dzisiaj jako wzorce osobowe. Tak jak oni dostąpili Urzeczywistnienia Jaźni, tak i my możemy osiągnąć ten cel.
[…..]Dosłownie wyszedłem z ciemności w jasność, ze śmiertelnej choroby w zdrowie, z nieokrzesanej ignorancji, by zanurzyć się w oceanie wiedzy. Wszystko to za pomocą jednego środka - gorliwego trwania przy sztuce i nauce praktyki jogi (sadhana). To, co okazało się dobre dla mnie, będzie dobre również dla Was [...].
Praktyka ta wyposażyła mnie w wytrwałość w dążeniu do celu, by iść dalej, nawet w trudnych momentach.[...]Jeśli podejmiecie szlachetne działanie i będziecie się tego trzymać, możecie osiągnąć szczyty. Bądźcie zainspirowani, lecz nie dumni. Nie mierzcie nisko - zgubicie cel. Mierzcie wysoko - znajdziecie się na progu szczęśliwości.[...]
„Joga była moim przeznaczeniem… Jak w każdym przeznaczeniu, jak we wszystkich wielkich przygodach dotarłem do miejsc, których nigdy nawet sobie nie wyobrażałem, zanim nie wyruszyłem w drogę. Była to dla mnie podróż odkrywcza.”

Póki co poszukuję światła życia...

Póki co poszukuję światła życia...

• Joga
  • Rozwój
  • Joga / medytacja / uważność
  • Przeczytane 2014

Dodaj cytat z książki Joga światłem życia