Permakultura Seppa Holzera

Purana
2014-05-20
2014-05-20
Emilia Skowrońska
permakultura naturalne ogrodnictwo rolnictwo sadownictwo ekologia zrównoważony rozwój natura agrotechnika kształtowanie krajobrazu

Jeśli chcesz poznać zasady permakultury, a następnie wcielić je w życie, to koniecznie przeczytaj tę książkę. Sam autor nazywa swoje metody rolnictwem alternatywnym. Niektóre z zaleceń np. ściółkowanie, nawożenie organiczne, różnorodność uprawianych gatunków roślin czy biologiczne środki ochrony roślin warto stosować w ogrodzie.

Inne zalecenia jak np. brak cięcia drzew czy całkowita rezygnacja z kopania mnie nie przekonały.

Oczywiście każdy sam decyduje w jaki sposób chce uprawiać swój ogród – permakultura jest jednym z tych sposobów.

Inne zalecenia jak np. brak cięcia drzew czy...

Oceniam jako dobrą... chociaż spodziewałem się, że będzie odrobinę lepsza. Sepp Holzer jest rolnikiem, praktykiem a nie pisarzem wiec sporo tzreba mu wybaczyć. Książka jest raczej zbiorem luźnych porad i spostrzeżeń niż gotową instrukcją. Plusem jest gotowe zestawienie roślin z ich wymogami i uprawami wspierającymi. Genialne są też niektóre porady... ale dla niektórych nie znajduję zastosowania w ogrodnictwie miejskim. Pewnie gdyby istniała możliwość porozmawiania z Holzerem in situ to było by zupełnie inaczej. Nie da się po prostu wszystkiego opisać w książce a wykonanie np. zagonów podwyższonych jego metodą... byłoby dość problematyczne a przy lekkiej ziemi, podatnej na erozję wręcz bardzo trudne. Ale masę wskazówek można zastosować. Bardzo podoba mi się jego podejście eksperymentatorskie oraz łączenie upraw, zastosowanie mulczowania czy wzbogacanie gleby. Wiele ze wskazówek już wykorzystywałem odkrywając je sam, własnym przemysłem bądź korzystając z doświadczenia Ojca.

Szczególnie podobała mi się część o hodowli zwierząt. Super to jest. Ach! Gdybym miał takie gospodarstwo jak Holzer to z pewnością bym tego próbował :) Zabrakło mi tylko jednego... bo przecież nie hoduje tych zwierząt od tak. Mówiąc wprost: jak jest przeprowadzany ubój?

Książek poleciłbym wszystkim zainteresowanym uprawą roślin i hodowlą zwierząt. W mikro i makroskali... zgodnie z naturą, sprytnie i zdrowo.

Urzędnicy Unii Europejskiej znają się na wszystkim, stąd też starają się narzucić rewolucję w rolnictwie. Sepp Holzer daje przykład jak pokonać smoka unijnego. Nazywam go największym kontrrewolucjonistą dzisiejszych czasów. Rewelacyjne są opisy jego bojów z unijnymi urzędnikami i umiłowanie wolności działania, co uwidoczniło się w niepobieraniu żadnych dotacji unijnych do działalności rolniczej. Po to, aby nie spełniać bzdurnych norm urzędniczych. No, ale masz te pomidory i gdzie je sprzedać? Kanały dystrybucyjne są wszak najważniejsze, ważniejsze wielokroć od samej produkcji. Jak poradził sobie Sepp Holzer, o powrocie do starej praktyki rolniczej, do starych odmian roślin i starych gatunków zwierząt, o budowie stawów rybnych i raczych wysoko w Alpach, i o bioróżnorodności poczytać można w tej wspaniale wydanej książce. Wielką wartością są zdjęcia, rysunki i diagramy. Dziękuję za uwagę i serdecznie polecam!

Niezwykle inspirujący poradnik, dzięki któremu nie tyle wraca się do natury, ale zaczyna zauważać się jej naturalne cykle i wykorzystywać w zdrowej uprawie ogrodu. Zacząłem stosować porady Seppa w ostatnim sezonie wegetacyjnym i nie mogę nadziwić się efektom. Książka uczy niezwykłej miłości do świata roślin i zwierząt, zrozumienia dla naturalnych procesów kształtujących nasz ogród. Zdecydowanie polecam mieć, czytać i wdrażać w życie.

Niezwykle odkrywcza wiedza chociaż z kategorii wynalezienia na nowo koła. Cywilizacja rzeczywiście zatacza koło, żeby powrócić do prostej, wręcz prymitywnej (w dobrym znaczeniu) i naturalnej uprawy roli i hodowli zwierząt. Przyroda przez kilka miliardów lat ćwiczyła się w samouprawie, a człowiek postanowił w ciągu zaledwie 2 tysiącleci ją jednak poprawić. Książka bardzo ciekawa, ale dla naprawdę zainteresowanych uprawą. A do tego niezwykła osobowość autora łamiącego wszystkie możliwe schematy i wyspecjalizowanego w podglądaniu i naśladowaniu przyrody. Dla mnie bomba.

Wielki szacunek dla autora za wiedzę i odwagę realizowania takiego podejścia do uprawy i rolnictwa. Zdecydowanie wrócę jeszcze do tej lektury nie dość że wyjaśnia dlaczego rolnictwo ma tak duże problemy obecnie to jeszcze uczy współpracy międzygatunkowej. Oby więcej takich ludzi!

Przy takim uprawianiu Ziemi, człowiek więcej się narobi przy obserwowaniu jak za niego pracuje przyroda ;)

Praktyczne informacje które można użyć w swoim gospodarstwie

Praktyczne informacje które można użyć w swoim gospodarstwie

Pokaż mimo tovideo - opinia

Jedna z moich 2 ulubionych pozycji permakuturowych. Druga to "Wprowadzenie do permakultury" Mollisona.

• Permakultura
  • Herbs & Vegetarian & Cooking & Gardening