Grzech księdza Mouret

Emil Zola Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 5) literatura piękna
La faute d'Abbé Mouret
Izabella Rogozińska
Państwowy Instytut Wydawniczy
La faute d'Abbé Mouret
Rougon-Macquartowie (tom 5)
literatura piękna
Izabella Rogozińska

Nachodziły mnie myśli, w których delikatnie pobrzmiewało nieśmiałe wspomnienie pierwszego pocałunku. Mogłoby takim pozostać na zawsze. Uroki rozsiewane przez drzewo życia wydawały się tak subtelne a bukiety zapachów tak wyraziste, że niesamowity realizm cieszył mnie jedynie tą swoją dobrą stroną. Drugiej jego połowy nie znalazłem. Jednak wcześniej poznałem już Emila Zolę na...

Chory ksiądz zostaje oddany pod opiekę Albinie, mieszkance odosobnionego Parodou. Utracił pamięć i nie wie kim jest, a bliska obecność kogoś, kto się o niego troszczy sprawia, że rodzi się między nimi uczucie. Oddany całkowicie służbie Bogu, bohater odtrąca więź, która go przytłacza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W trakcie czytania drugiej części byłam już czasem zniecierpliwiona tymi opisami zachowań Sergiusza i Albiny - jejku, ileż można. Ale sposób przedstawienia poszczególnych postaci: Dorotki, mnicha czy gosposi - niesamowity. I klimat tej biednej, zacofanej, zdeprawowanej, bezwstydnej wioski. Nadal o tym myślę. I tęsknię za ogrodem Paradou, czego się nie spodziewałam.

Emil Zola... mój mistrz kwiecistych opisów, tym razem chylę czoło jego pracy nad opisem ogrodu Paradou:)

Dyskusje

• Literatura francuska